ahojte vsetci,
potrebovala by som poradit vo veci poberania davky v nezamestnanosti z Anglicka.
Na internete som sa docitala ze ;
Export dávky v nezamestnanosti :Poistenec môže preniesť nárok na dávku do členského štátu EU podľa Nariadenia č. 1408/71 (Formulár Ε 303 na prenos dávok v nezamestnanosti), pričom preukáže, že:
Zaregistruje sa na príslušnom úrade práce pred odchodom a ostane k dispozícii na najmenej 4 týždne po začiatku nezamestnanosti;
Zaregistruje sa na príslušných úradoch členského štátu krajiny do 7 dní. Právo na prenos získa po dobu maximálne 3 mesiacov.
❓ moja otazka znie ci musim splnit obidve poziadavky? to znamena musim byt tu v Anglicku 4 tyzdne nezamestnana a poberat davku, aby bolo mozne odist a poberat davku potom na Slovensku?? alebo staci ak zoberiem formular E303 a do 7 dni sa zaregistrujem doma na prislusnom urade ??
poradte prosim 😥 kto vie co a ako. dakujem
jjo kedze vidim, ze kazdy tuto temu otvaral a nikto nic nenapisal..tak som zdvihla dnes svoj zadok a bola som sa informovat priamo na Jobcentre ako to vlastne chodi …a ano treba splnit obidve podmienky to znamena, byt nezamestnany 4 tyzdne minimalne a potom sa vyplnuje formular U1, ktory sa nasledne do 7 dni musi podat na UP na Slovensku.
po internete na forach koluju rozne informacie rozdielneho charakteru, clovek naozaj nevie comu ma verit.
K teme by som este dodala, ze od roku 2010 je na Slovensku v platnosti zakon, nepoznam jeho znenie, ale podla neho socialny urad zistuje „vazby a centrum zaujmov“ , napr.: ci mate dostatocne vazby na Slovensko a kde bolo vase „centrum zaujmov“ pocas zamestnania. Kedze zakon presne nespecifikuje “ ktore vazby su dostatocne na uznanie davky“ – toto dava dostatocny priestor pre socialny urad na zamietanie ziadosti. takze po novom su tieto davky masovo zamietane. odporucam forum Hospodarskych novin HN, kde si mozete precitat skutocne pripady ludi…
takze odporucam vsetkym, ktori riesa tento problem, chystaju sa odist z UK, aby si tie davky vybavili tu v UK..a vyhli sa takto byrokracii a „natahovaniu“ so socialnym uradom na Slovensku.
Tvoja reakcia