CAUKO NABUDUCI PIATOK LETIM DO AUCKLANDU RAD BY SOM SA TAM SNIEKYM STRETOL POKECAT A TAK BUDEM TAM 8 MESIACOV TAK KAZDY KONTAKT SA BUDE HODIT DIKY
alena,
v Australii a NZ, skola vybavuje studium v zahranici s ubytovanim v rodine. Je to koli poznavaniu statov a ucenie ineho jazyku. Moja dcera je tiez 14 rocna a mala ponuku po svete z jej skoly. Mohla si vybrat USA, Kanada, Mexiko, Cina, Juzna Afrika a Europa. V Europe nieje zaradene Slovensko. Tvojej dcery skola by to mala vybavit. Ceny sa pohybuju $6000-12000 na 1 rok. Zalezi na state. Moja dcera odisla v auguste do Kanady, casti kde sa hovori anglicky a vacsinou francuzky. Kanadska rodina kde moja dcera byva maju tiez 14 rocnu dceru. Mojej dcere sa velmi paci, uz boli na dovolenke pozriet Niagarske vodopady, ziju vedla jazera. Dcera si velmi pochvaluje. V marci ma narodeniny a tak ja s rodinou ju ideme navstivit. Cez pocitac video kamerou nam ukazala cely dom, zahradu, jej izbu, celu rodinu, rozpravali sme sa cez pocitac. Som velmi spokojna, ze byva v dobrej rodine. Ak by sa jej nepacilo, tak skola moze najst pre dceru inu rodinu. No ale ona nema problem s touto rodinou.
Dobrý deň!
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc – radu.
Už pár rokov sa pohrávam s myšlienkou ísť pracovať/žiť na nový Zéland. Čím
viac o tejto krajine čítam z internetu a kníh, tým viac som rozhodnutý
skúsiť žiť v tejto krajine, aj keď viem, že to nebude ľahké. Rád by som to
skúsil čím skôr – pokiaľ ešte nemáme deti. Podľa publikovaných informácií na
nete však problémom môže byť môj vek – tento rok som mal 30 rokov. Tento
nedostatok by mohla vyvážiť moja profesia – pracujem ako lodný mechanik – čo
je podľa zoznamu jedna z nedostatkových profesií. Moja žena má 23 rokov, a
pracuje ako čašníčka. Ja sa už rok učím anglicky aj keď nehovotím plynule.
ďalej sa plynule dorozumiem nemecky. Moj žena s angličtinou len začína. Na
Nový Zéland by sne radi odišli v priebehu cca pol roka.
Myslíte si, že máme šancu získať pracovné povolenia, resp. aký postup by
ste nám odporučili Vy?
Za vašu skorú odpoveď Vám ďakujem.
P.S. Na Novom zélande žije už viac ako 30 rokov moja vzdialená rodina
-Babkin brat so ženou. Sú už na dôochodku, a nemajú na Zélande žiadnu blízku
rodinu, ani deti. Dal by sa tento fakt nejako využiť?
Ešte na spresnenie:
Ako som už napísal, už dlhšiu dobu sa o Nový Zéland zaujímam, a mám naštudovaných kopec informácií o NZ, kúpených kopu sprievodcov po NZ a prečítaných kopec príspevkov/fór o NZ, ale ako je aj na samotnom tomto fóre vidieť, koľko ľudí, toľko názorov, pohľadov a rád. Tieto si veľakrát doslova odporujú.
Po preštudovaní všemožných stránok sa mi javia tri možnosti, ako sa na
Nový Zéland dostať:
1, Ako turista na 3 mesiace bez prac. víz, a po príchode si začať hľadať
prácu, čo sa mi zdá najmenej vhodná alternatíva.
2, Zaplatiť si na NZ školu a popri štúdiu si hľadať prácu – toto sa mi
momentálne zdá najjednoduchšie.
3, Hľadať si prácu zo Slovenska, a odcestovať už s pracovnými vízami. Toto
je tá najlepšia cesta, bohužial však asi najkomplikovanejšia.
P.S.: Radi by sme išli žiť do blasti Auckland, alebo severne od
neho.
Majo,
posledna moznost je najlepsia. Druha moznost je tiez dobra, ze by si studoval je dobra vec, pretoze anglicky dobre nevies. Studoval by si anglitcinu a popri tomu mozes pracovat 20 hodin tyzdenne. Moj kamarat robi mechanika na lodi v Australii. Hoci to robil uz cely zivot v Europe a Amerike, ked prisiel do Australie, tak stale musel ist studovat do mesta Adelaide popri zamestnani. Skolu, cestu lietadlom a ubytovanie mu oni platili. On nieje tiez dobry v anglitcine, on pochadza z latinskej Ameriky. Miluje toto zamestnanie. Je prec na lodi niekolko tyzdnov a potom je zasa doma niekolko tyzdnov. Ked mu nahlasia ze musi ist na opacny koniec Australie, cestu lietadlom mu oni platia. Tvoj vek je dobry, nesmies byt starsi nez 45 rokov. V tvojom pripade je to tak ze mozes poziadat o pracu a to verim ze ju dostanes, ale horsie je to s tvojou manzelkou. Jej zamestnanie tu nepotrebuju, preto ona moze sem prist studovat. Ak by si ty dostal pracovne visum, nesmies nikoho so sebou zobrat, dokonca ani manzelku. Preto manzelka by musela ziadat o studijne vizum.
Mas pravdu NZ a Australia su krasne miesta. Ja hodne cestujem a myslim si ze tieto miesta su najlepsie na svete. Ani Hawajske ostrovy sa im nevyrovnaju.
Tibor, vsetka elektronika je tu lacnejsia nez v Europe. Niektore veci su na Slovensku o 100% drahsie. Napriklad som kupila calkulacku za $ 200 v Australii a tu istu v Cechach predavaju za 6000 korun. Ak ti nazalezi na second hand tak notebook na auction ich predavaju za $200-300. Je to s Window XP alebo Vista. Uplne nove, cena sa pohybuje od $700 up. Zalezi na tom co chces. Su aj za $5000. Na drahych mozes pozorovat TV z celeho sveta s velmi kvalitnou obrazovkou a je to zdarma.
Gabo,
ked letis lietadlom a beries si batozinu, tak zalezi na leteckej spolocnosti kolko je limit kg na batozine. Vacsinou je to 20 kg a prirucna taska 7 kg. Ak mas nadvahu, treba za to zaplatit. Niektore airlines povoluju 25 kg alebo aj 30kg. Nedavno som letela do Juznej Ameriky s australskou spolocnostou QANTAS a chilskou LAN. S nimi je limit 60 kg rozdelene do 2 kufrov maximum. Takze som mala 2 kufre 60 kg a prirucna taska bola 12 kg. Zato ked som letela do Dubai Emirates airlines, tak som mala kufor 25 kg a musela som zaplatit extra za 5 kg, tam bol limit 20 kg. Pred odletom sa opytaj na limit. Ak sa stahujes s nabytkom, tak to sa posiela v containeri lodou. Jeden container z Anglicka do Australie alebo naopak stoji $AU 7000. Znama anglicanka z Irska sa sem stahovala, tak viem tu cenu od nej. To sa neoplati ak nemas drahe veci, pretoze za $7000, zariadis dom priemernou cenou nabytku. Ona nebrala dohromady nabytok. Viem ze tam mala steel chladnicku co stala $5000. Drahe antique. Plno drahych veci okolo $60000. Takze jej sa oplatilo zaplatit $7000. Dalej sa to da poslat normalne postou ale lodou, nie letecky. Posta ide 1-3 mesiace. Je tam limit v rozmere, nepoznem ich z hlavy. Kazdy stat ma povoleny iny rozmer. Ja som poslala vianocne tazke darceky na Slovensko lodou, jeden balik okolo $60.
Na koniec chcem napisat skusenost v Chile. Teraz nieje povolene brat vodu so sebou po odbaveni na letisku. Ked som bola v Santiago-Chile, tak na letisku nefungovala klimatizacia, nemozne horko. Vodu tam predavaju v malych flaskach a to je cena $USD 7. No ale su tam odpocinkove miestnosti za $USD 20. V tej miestnosti je voda zdarma, vcitane vsetkych limonad, kava, caj a hlavne vino a drahy alkohol. Mozes pit kolko chces. Plus je tam ovocie, sladkosti, oblozene chlebiky, TV, internet na laptops. Ja som bola v tej miestnosti 14 hodin, su tam pohodlne sedacky na ktorych sa da spat. Na tieto miestnosti maju narok cestujuci s dlhym cakanim.
Ahojte!
Uz mesiac som s priatelkou na Zelande a zatial bez uspechu hladam robotu – skoro vsade je prekazka, ze som tu este nepracoval a tak podobne. Ak nahodou niekto, kto toto cita, pracuje v oblasti pocitacovych sieti a vedel by o nejakych prilezitostiach pre skuseneho odbornika, tak by som bol velmi rad, ak by sa mi ozval na href=“mailto:pulixx@gmail.com“>pulixx@gmail.com.
Dakujem velmi pekne, Pulo
Nepisala som to zo srandy,ze pracovne povolenie pre Slovakov,v inej oblasti ako polnohospodarstvo,vinohradnictvo(hrozna ponizujuca praca za 12 NZD na hodinu) tu nie je mozne dostat.Iba ak mate perfektnu anglinu a minimalne 3 roky praxe niekde v zahranici napr.v Anglicku.v obore,ktory je tu uvadzany ako nedostatkovy,co sa tyka kvalifikovanych pracovnikov.
Pre Kiwi a Bebe.
Zdá sa, že sa trochu rozumiete autám, súdiac podľa vašich príspevkov. V
polovici januára ideme so ženou na nový zéland na predĺženú svadobnú cestu,
a sme rozhodnutý tam skúsiť začať pracovať a usadiť sa. Z vašich príspovkov je jasné, že ste tam istý čas žili, tak vás chcem poprosiť, či by ste
nám pár informáciami nepomohli.
Ako je to napríklad s kúpou auta? Chcem pár dní ostať v
Aucklande, a potom sa vydať na sever do Whangarei. Kde je podľa vás lepšie
kúpiť auto? A je to lepšie cez bazár, alebo na inzerát, či cez Trademe,
alebo ísť na nejakú aukciu? Ako postupovať pri kúpe, resp. pri prihlasovaní
auta? Ako je to s STK a poistkou?
Neviete náhodou o nejakých adresách, kde sa dobré auto dá zohnať? Moja predstava je cca 2000 NZD, auto kombi od 1994, niečo ako subaru legacy SW a.t.ď.
Ozaj, a keď už sme pri tom, mám v úmysle si hľadať kvalifikovanú prácu. Som vyučený mechanik, autám sa fakt rozumiem. Myslíte, že sa dá nájsť práca v tomto obore?
dobry den druhovia.. 😉
Zijeme s priatelkou V UK uz vyse dvoch rokov..planujeme ale zmenu bo domov sa nam este neche, a radi by sme to skusili na Novom Zelande…Prax mame dobru ja pracujem ako chemik a priatelka ako QA uradnik pre najvecsiu farmaceuticku firmu na svete…
Boli by sme radi keby sa nam ozvali ludia ktory sa dostali na Novy Zeland a vedeli by nam poradit ohladom celych tych papierovaciek. Pravdaze uz sme si co to zistili ale chceli by sme nieco pocut aj od tych co to uz maju za sebou.
Dufam sa najde dobra dusa a poradi na ako na to.
DAKUJEM
Tomas
Majo, auto by si mal kupit uz v Aucklande, lebo bez neho sa daleko nedostanes. Cestovanie s Coach lines je vcelku nakladne. Mam skusenost ze v aucklande su auta lacnejsie, aspon mi to tak pripadalo. Existuju asi dve miesta kde sa kona kazdy vikend aukcia. Jedna z nich je na Ellerslie race course, je to dostihove zavodisko. V nedelu rano sa tam kona aukcia, je to oficialna vec cize auto si mozes priamo na mieste dat skontrolovat a aj prepisat na seba. No odporucam prist skoro rano lebo tie najlepsie kusy uz budu predane ale k obedu uz ceny ostatnych rapidne klesaju, kazdy sa potrebuje zbavit. Inak kupa auta je velmi jednoducha zalezitost, zaplatis a na poste ho za 5min prepises. Potrebujes len obciansky a nejaku adresu na ktoru ti poslu papiere(cca 6dni)
Daj si len pozor na platnost dokladov, zakonna poistka a WOF to je stk. Kazde auto to ma nalepene na celnom skle. Priamo v Aucklande je aj nejaky backpacker v ktorom predavaju auta, vacsinou dodavky alebo karavany, malo by to byt niekde v centre.
Tak vela stastia
Juraj napíš, kedy si bol na NZ. Aké auto si kupoval? Vieš poradiť aký typ kúpiť, alebo akú značku? Vybavoval si niekedy WOF? Ako je to s poistkou?
Napíš, či si na NZ aj pracoval, zaujímalo by ma, ako je to s prácou, keďže by som tam chcel pracovať, a aj tu na tomto fóre je kopec protichodných názorov od rôznych ľudí, tak by som rád poznal aj tvoj názor.
P.S. Letenky mám na 28.01. Nie je to neskoro? Mám v pláne oblasť Northland – Whangarei a okolie.
Kazde auto ktore niekto kupi musi mat WOF. Robia to urciti mechanici. Musis mat medzinarodny vodicak uznavany na NZ alebo Australii, alebo urobit vodicky test na NZ alebo Australii. Bez takehoho vodicaka, ti to auto neuznaju za tvoje, teda uznaju ale ak nemas spravny vodicak tak ho nemozes riadit.
Poistka ceny zalezi na veku auta, znacke, dobe poistky pretoze kazdy rok je zlava, tvojho veku, dlzky obdrzania tvojho vodicaku a dolezite je kde je tvoja adresa pobytu, ci bude auto cez noc na tvojom pozemku alebo zaparkovane volne na ceste. Poistka je draha ak vodic je pod 25 rokov stary, ak jazdi menej nez 5 rokov. Ja mam Holden 2002 a platim plnu poistku $ 451. Moja kamaratka plati $864. Mame tie iste auta a poistku s tou istou poistovnou, lenze ona byva v oblasti kde sa predpoklada ze niekto to auto ukradne. Plus ma vodicak iba 2 roky.
Tie aukcie nieje vzdy miesto kde sa da kupit najlacnejsie auto, niektori cudzinci nevedia ceny a predrazia to betovanim. Niekedy sa stava ze auta v obchodoch su lacnejsie nez na aukcii, koli cudzincom, preto oni veria ze tam je to najlacnejsie, len prihadzuji cenu viac a viac a doplatia na to. Znamy nemec kupil na aukcii auto za $32000 a v obchode stalo $28000. A moje auto ? Kupila som to sukromne pred 4 rokmi. Bezvadne za $8800. Na aukcii stalo $ 11000 a od dealer-normalne v obchode aut stalo $17300. Majitel potreboval nutne peniaze na zaplatenie leteniek a poplatkov na emigtacnom. Moje prve auto som kupila tiez sukromne za polovicnu cenu, pretoze ta majitelka odchadzala do Anglicka na 5 rokov, tak auto nepotrebovala. Hodne ludi dostava pracovne auta a tak predavaju vlastne velmi lacno.Tu je stranka kde mozes vidiet ceny:
class=“postlink“ href=“http://www.autotrader.co.nz/UsedItemResults.aspx?Ne=1&N=4294967041+4294967261&Ns=P_PricePOA&No=0″> http://www.autotrader.co.nz/UsedItemRes … cePOA&No=0
Tiez sa pouc na tejto stranke:
class=“postlink“ href=“http://www.aa.co.nz/motoring/buyingselling/inspections/carvaluation/Pages/default.aspx“> http://www.aa.co.nz/motoring/buyingsell … fault.aspx
Tomas.
Taktiez sme v UK ja, manzelka a nase 2 male deti a tiez uvazujeme nad NZ. Podla vsetkeho co som si precital na prislusnej web site tak to vyzera na Skilled Migrant Category – v prvom rade vyplnit „zopar tabuliek“ na Skilled Migrant Expression of Interest, ale s cim sa prave teraz trapime tak to je International Qualification Assessment for an application for immgration under Immigration New Zealand’s Skilled Migrant Category. Takze vsetky papiere o vzdelani,referencie… treba dat na jednu kopu, prelozene, nieco overene, nejaky ten original, poslat…. Je toho pomerne dost a nie zadarmo. Nuz a potom dovyplnat EOI a pockat na vysledok. Potom by mali vyzvat official Invitation to Apply for residence – overia, zvazia, prehodnotia a vysledkom by mal byt Welcome to New Zealand settlement information booklet. Tak zatial len tolko co som nastudoval, kedze rozhodnutie o krajine padlo len pred tyzdnom toho casu az tak vela nebolo. Co sa tyka vzdelania tak obidvaja mame univerzitu, ja som forester a manzelka secondary English teacher. Prax v obore u obidvoch dostatocna, ostatne by malo byt tiez OK tak uvidime ako to dopadne. Moze byt ze som popripade nieco zavazne vynechal vsak ak tak niekto urcite doplni. Az budeme mat nieco nove, dolezite za sebou dam vediet.
Tvoja reakcia