AUREL STODOLA
fyzik, technik, konštruktér, vynálezca, zakladateľ teórie parných a plynových turbín
* 10.05.1859 Liptovský Mikuláš
† 25.12.1942 Zürich
životopis
Najprv nastúpil v roku 1884 ako inžinier do Strojárenskej spoločnosti Ruston a spol. v Prahe, potom prijal v roku 1892 pozvanie za docenta na Vysokú školu technickú v Zürichu, na ktorej sa čoskoro stal profesorom a zostal tam pôsobiť až do smrti. V svojej vedeckej činnosti sa zameriaval na oblasť teórie automat. regulácie strojov, položil vedecké základy projekcie a stavby parných a spaľovacích turbín. Pre paru vypočítal a aplikoval tzv. Mollierov entropický diagram, ktorý stále dopĺňal. V spolupráci s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval 1915 pohyblivú umelú ruku, tzv. Stodolovu. Na rovnakom princípe boli založené aj protézy chodidiel a nôh. Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín a jeho výpočty a konštrukcie dali základ tomuto odvetviu strojárstva. Jeho vrcholné dielo Die Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen vyšlo v Berlíne v roku 1903 a neskôr ho preložili do mnohých svetových jazykov. Postupne ho dopĺňal o nové poznatky a jeho šieste vydanie v roku 1924 malo už rozsah 1 142 strán. V roku 1922 vyšlo v Berlíne jeho ďalšie významné dielo Dampf und Gas-Turbinen, v roku 1931 v Berlíne vyšlo Gedanken zu einer Weltanchauung vom Standpunkte des Ingenieurs, ktoré prepracoval a vydal v Zürichu 1937 pod názvom Die geheimnisvolle Naturweltanschauliche Betrachtung. Mnohé svetové vedecké spoločnosti a univerzity udelili Aurelovi Stodolovi najvyššie vyznamenania a hodnosti. V roku 1901 ho menovali za čestného doktora Zürišskej univerzity, v roku 1905 mu vysoká škola technická v Hannoveri udelila titul Dr. Ing. h. c. a o štyri roky aj technika v Zürichu. V 1908 bolo A. Stodolovi udelené najvyššie vyznamenanie nemeckých inžinierov -– Grashofova medaila a v 1940 ho Anglicko odmenilo zlatou medailou Jamesa Watta. Čestný doktorát mu udelila aj Nemecká technika v Brne a v roku 1929 i Pražské České vysoké učení technické. Bol tiež členom korešpondentom Francúzskej akadémie vied. Zomrel 25. decembra 1942 v Zürichu. Od roku 1989 pochovaný v Liptovskom Mikuláši.
MÓRIC BEŇOVSKÝ
Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský, vtedy písané Beňowský, (* 20. september 1746, Vrbové – † 23. máj 1786, osada „Mauritania“, Madagaskar) bol slovenský dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, kolonizátor, spisovateľ, kráľ Madagaskaru, plukovník francúzskej armády, veliteľ poľskej armády a rakúsky vojak. Bol prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne (dlho pred Jamesom Cookom a de La Pérousom). Autor Pamätí.
Beňovský bol typický predstaviteľ obdobia osvietenstva, rozvoja dopravy a obchodu, objavovania neznámych území, Bol:
• prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Pacifiku – preskúmal západné pobrežie Aljašky medzi ústím Yukonu a Kuskokwinu, pričom sa plavil pozdĺž ostrova Unimak (Aleuty), a jeho cesta do Macaa bolo prvá známa cesta zo severovýchodného pobrežia na juhovýchodné pobrežie Ázie
• prvý človek, ktorý navštívil štyri kontinenty (Európa, Ázia, Afrika, Amerika)
• prvý človek, ktorý preskúmal Ostrov sv. Vavrinca
• významý výskumník Madagaskaru a prvý kráľ zjednoteného Madagaskaru
• prvý slovenský autor celosvetového bestselleru
• prvý Slovák, ktorý zasiahol do vývoja väčšieho počtu krajín (minimálne Poľska, USA, Francúzska, Rakúska a Madagaskaru)
TOMÁŠ GARIGUE MASARYK (* 7. marec 1850, Hodonín – † 14. september 1937, Lány) bol český filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, prvý prezident ČSR (1918–1935), poslanec rakúskeho ríšskeho snemu (1891–1893, 1907–1914).
Narodil sa ako Tomáš Masaryk v Hodoníne, pri dnešných hraniciach medzi Českom a Slovenskom. JEHO OTEC, Jozef Masaryk,BOL SLOVÁK z Kopčian.
18. októbra vydal vo Washingtone Vyhlásenie o nezávislosti Česko-Slovenska, v ktorom deklaroval vytvorenie samostatného, demokratického česko-slovenského štátu. 14. novembra 1918 ho Národné zhromaždenie (česko-slovenský parlament) zvolilo za prezidenta, ale až 20. decembra 1918 sa vrátil z emigrácie do Čiech. Dňa 22. decembra 1918 prečítal členom vlády svoje prvé prezidentské posolstvo.
V roku 1924 vydal svoje pamäti o zahraničnom odboji nazvané Světová revoluce. V rokoch 1920, 1927 a 1934 ho parlament opätovne zvolil za prezidenta, ale v decembri 1935 odstúpil zo zdravotných dôvodov. Zomrel o dva roky neskôr zomrel.
mna by zaujimalo ci ahmed bude vediet vypotit aspon jedneho priemerneho vedca zo saudskej arabie, kuvajtu, bahrajnu, emiratov, qataru. 🙂 na to si naozaj rad pockam. premudretych sheikov uciacich sa koran naspamat tam maju za kazdym rohom, ale zeby nieco prakticke urobili to nehrozi. anonynmna kludne mu mozes pomoct,,raz-dva na google!!
Zdravím vospolok!
To je super, že máme takých skvelých Slovákov, avšak domnievam sa, že aj muslimovia dali svetu mnoho, viac info na: class=“postlink“ href=“http://www.1001inventions.com/index.cfm?fuseaction=main.viewSection&intSectionID=240″> http://www.1001inventions.com/index.cfm … tionID=240.
To nie je fair porovnavat Slovakov s celou muslimskou kulturou. Tak ked uz niekto sa do takeho porovnavacieho studia chce pustit, tak nech porovnava krestansku a muslimsku kulturu.
Ovsem nemyslim si, ze prave takato tema je vhodna pre tieto stranky. Myslim, ze viac vhodne su osobne skusenosti. / bez napadania, prirodzene/
Ing. IVAN BELLA (* 21. máj 1964, Brezno), podplukovník Armády SR, je prvý slovenský kozmonaut.
V rokoch 1979–1983 študoval na Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici. V štúdiu pokračoval na Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach (1983–1987). V roku 1983 sa stal pilotom, neskôr pilotom taktických stíhacích lietadiel. Od roku 1993 slúžil v 33. leteckej základni stíhacích a bombardovacích lietadiel v Malackách. Lietal na strojoch MiG-21 a SU-22. 23. marca 1998 odišiel do podmoskovského Hviezdneho Mestečka, kde sa začal pripravovať na vesmírny let. V auguste 1998 ho vybrali za člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na Mir, ktorá odštartovala 20. februára 1999.
kozmonaut-výskumník na lodi Sojuz TM-29, 20. február 1999 – 28. február 1999, posádka na štarte: Afanasiov, Haigneré, Bella, posádka pri pristátí: Avdejev, Haigneré, Bella.
Americký kozmonaut slovenského pôvodu – EUGEN ANDREW CERNAN
Bratislava (TASR) – Amerického kozmonauta slovenského pôvodu Eugene Andrewa Cernana včera prijal prezident Ivan Gašparovič. Zaujímal sa o jeho slovenský pôvod, ako i zážitky z astronautovej kariéry.
„Hovorili sme veľa o histórii mojej rodiny,“ uviedol Cernan. Na Slovensku má stále rodinu v obci Vysoká na Kysuciach, ale aj v Českej republike. „Bohužiaľ, nebude možné ich stretnúť,“ podotkol. Vyjadril ľútosť, že s ním nemôžu byť jeho starí rodičia. „Keď som bol malý chlapec, mal som sen, že raz budem lietať. Mojím terajším snom je, aby som bol pre moje vnúčatá takou inšpiráciou, ako boli starí rodičia pre mňa,“ povedal Cernan.
Do vesmírneho programu sa prihlásil ako dobrovoľník, dlho neveril, že by mohol byť úspešný. Nakoniec absolvoval niekoľko úspešných misií, šéfoval posádke Apollo 17, ktorá strávila tri dni na Mesiaci. Považuje ho za nádherné miesto. Na planéte nechal v piesku okrem svojich stôp vyryté aj iniciálky svojej dcéry. „Bola to určite najdobrodružnejšia a najvzrušujúcejšia misia,“ dodal. O svojej trojnásobnej návšteve vesmíru povedal, že pohľad na našu planétu zvrchu je pre neho dôkazom existencie Boha. „To, čo som videl, mohol dokázať len stvoriteľ,“ konštatoval Cernan.
Eugen Andrew Ceman sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu, Illinois, USA. Jeho starí rodičia z otcovej strany, Štefan a Anna Čerňanovci, pochádzali z Vysokej nad Kysucou, z matkinej strany, František a Rozália Cihlárovci, z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně. Prvý let do vesmíru absolvoval v roku 1966 na kozmickej lodi Gemini 9. Pri svojom druhom lete bol pilotom lunárneho modulu Apollo 10 a potvrdil jeho spôsobilosť na pristátie na Mesiaci. Nášho najbližšieho planetárneho suseda potom navštívil ako veliteľ lode Apollo 17. Výraznou mierou sa podieľal aj na rokovaniach so Sovietskym zväzom o testovacom projekte Apollo – Sojuz. Od roku 1976 je E. A. Cernan v penzii.
SLOVÁCI V ZAHRANIČÍ
Slovensko zažilo v minulosti niekoľko vysťahovaleckých vĺn. V 19. storočí a v prvej polovici 20. storočia prevažovali najmä ekonomické dôvody emigrácie. Z najchudobnejších regiónov odchádzali ľudia za lepším živobytím najmä do USA. Po druhej svetovej vojne sa uskutočnili tri vysťahovalecké vlny /1945, 1948, 1968/, vyvolané najmä politickou situáciou. V súčasnosti žije za hranicami pôvodnej vlasti asi 2,7 milióna Slovákov. Najviac ich je v USA, asi 1,8 milióna. Početnejšie slovenské komunity sú aj v Maďarsku, Rumunsku, Juhoslávii, Českej republike, Kanade, Austrálii a Argentíne.
Mnohí zahraniční Slováci sa v novej vlasti presadili a stali sa slávnymi. Azda najznámejším z nich je zakladateľ svetového pop-artu Andy Warhol, ktorého rodičia pochádzajú z východného Slovenska. Na Slovensku majú korene viaceré americké filmové hviezdy. Zo staršej generácie je to Pola Negri a Peter Lorre, ktorý si zahral okrem iného aj v jednom z najslávnejších filmoch Casablanca. Paul Newman je synom Slovenky Terezy Feckovej z Humenného, Steve McQueen sa predtým, ako ho v detstve adoptovala írska rodina, volal Štefan Ihnačák. Česko-slovenský pôvod má kozmonaut Eugene Andrew Cernan, ktorý v roku 1972 vystúpil ako dosiaľ posledný pozemšťan na povrch Mesiaca.
V oblasti vedy a techniky sa za oceánom presadili viacerí Slováci, najznámejší z nich sú vynálezca padáka Š. Banič, vynálezca v oblasti rádiotelegrafie J. Murgaš, nositeľ Nobelovej ceny za medicínu G.C. Gajdusek a ďalší.
DANIEL CARLETON GAJDUSEK (born September 9, 1923 in Yonkers, New York, USA) is an American physician and medical researcher of Slovakian-Hungarian descent, who was the co-recipient (with Baruch S. Blumberg) of the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 1976 for work on kuru, the first prion disease ever described. His later life was marred by a criminal conviction for child molestation.
Gajdusek’s FATHER was from SLOVAKIA and his mother from Debrecen, Hungary, who emigrated to the U.S. and settled down in Yonkers, where their son was born. Gajdusek graduated in 1943 from the University of Rochester (New York), where he studied Physics, Biology, Chemistry and Mathematics. He obtained an M.D. from Harvard University in 1946. He performed postdoctoral research at Columbia, Caltech and Harvard before being drafted to complete military service at the Walter Reed Army Medical Service Graduate School as a research virologist. He held a position at the Institut Pasteur in Tehran from 1952 to 1953, where he was excited by the challenges „offered by urgent opportunistic investigations of epidemiological problems in exotic and isolated populations“. In 1954 he went to work as a visiting investigator at the Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research in Melbourne. It was here he began the work that culminated in the Nobel prize.
He became head of laboratories for virological and neurological research at the National Institutes of Health (NIH) in 1958 and was inducted to the National Academy of Sciences in 1974 in the discipline of microbial biology.
Asi týmto už končím a súčasne sa ospravedlňujem veľkému počtu minulých a súčasných slovenských svetovo známych osobností, pretože to by som nemala kedy s tým prestať a súčasne by to zaplnilo veľa strán tohto diskusného fóra.
Inak popud na predstavenie svetovo- známych osobností nevyšiel zo slovenskej strany. Vyprovokoval to Ahmed. A som proti porovnávaniu kresťanskej a muslimskej kultúry. Som vôbec proti porovnávaniu akýchkoľvek náboženských kultúr. Som za porovnávanie reálnych skutkov a nie náboženských výplodov.
Preco tu vlastne porovnavate krestanov a moslimov???
Co tym chcete dokazat?
Ze krestania budu vychvalovat krestanov a moslimovia moslimov???
K comu to speje?
Preco je podla Vas tak dolezite delenie ludi podla nabozenstva?
Ja si myslim, ze to nie je az tak velmi podstatne.
Dolezite je, aky je kto clovek, a nie ake nabozenstvo vyznava.
Zabudnutý génius
SYN SLOVENSKYCH EMIGRANTOV stál na čele vývoja technológie GPS. Jeho otec emigroval z Bytče do USA ešte za monarchie a sám IVAN ALEXANDER GETTING sa narodil už v novej vlasti v roku 1912. V detstve ho otec na malom rodinnom škuneri učil používať majáky na orientáciu v hmle v nebezpečných pobrežných vodách. O niekoľko desaťročí neskôr vyvinul Getting junior pre americkú armádu systém GPS. Satelity, ktoré nazýval „majákmi na oblohe“, dnes využívame v každodennom živote, sú bežnou súčasťou vybavenia áut či mobilov. Okrem toho, že počas vojny pomohol svojím vynálezom zachrániť Londýn pred zbombardovaním a získal ocenenie za zásluhy priamo z rúk amerického prezidenta, vypustili po jeho smrti pred dvomi rokmi na obežnú dráhu okolo Zeme satelit. Nesie venovanie Ivanovi Gettingovi.
Technológiu GPS ocenili Američania už desaťročia predtým, než sa tento systém začal bežne používať vo svete, a tak nečudo, že Ivan A. Getting bol členom viacerých exkluzívnych združení, ako Poradná skupina pre Air Force, Americká spoločnosť pre fyziku či Americká akadémia vedy a techniky. Počas života dostal desiatky ocenení, k najvýznamnejším patria Navy Superior Public Service Award za „výnimočné životné úspechy podporujúce námornú vedu a technologický program“ a Draperova cena Národnej akadémie inžinierstva, ktorá je obdobou Nobelovej ceny vo fyzike. Tohto syna slovenského emigranta, ktorý vedu vždy chápal ako prvok v obrane demokracie, posmrtne ocenili aj vstupom do Siene slávy národných vynálezcov. Napriek tomu sa na Slovensku o ňom veľa nevie a turistické príručky mlčia aj o jeho koreňoch v Bytči. Gettingova ulica, ktorá sa nachádza v Petržalke, nesie meno po jeho otcovi ako zakladateľovi ČSR – na juniora a jeho vzťah k republike sa akosi zabudlo. V tlačových správach svetových agentúr sa pred dvoma rokmi objavilo: „V sobotu 20. marca o 17.53 hodine bola z rampy na myse Canaveral vypustená pomocou trojstupňovej nosnej rakety navigačná družica amerického letectva GPS-2R-11, ktorá sa dostane na operačnú dráhu vo výške 20-tisíc kilometrov. Na družici v cene 45 miliónov USD je umiestnená čestná spomienková tabuľa s venovaním Ivanovi A. Gettingovi, ktorý pred tridsiatimi rokmi navrhol koncepciu družicového navigačného systému a zomrel v Kalifornii v novembri 2003 vo veku 91 rokov.“
class=“postlink“ href=“http://www.slovacivosvete.sk/99/zabudnuty-genius.php“> http://www.slovacivosvete.sk/99/zabudnuty-genius.php
Aby som aspoň čiastočne odčinila, že sa na niektorých zabudlo, odporúčam navštíviť nasledovnú web. str. (a to tiež ešte nie sú všetci):
class=“postlink“ href=“http://www.osobnosti.sk“> http://www.osobnosti.sk
Môžete si potom kliknúť vľavo na hypertext konkrétnej kategórie osobnosti a vyjde Vám zoznam ľudí známych v tej oblasti atď.
Už som povedala, že je to reakcia na Ahmeda, ktorý žiadal od Basborta, aby uviedol aspoň 3 svetovo známe osobnosti slovenského pôvodu. Urobila som to preto, aby si nemyslel, že keď sme mala krajina, že tu žijú a žili hlupáci. A potom my Slováci trpíme občas takou vlastnosťou, že všetko čo je naše je zlé a všetko cudzie je lepšie. Nemáme často cit pre vlastenectvo – nie nacionalizmus (nacionalizmus nemám rada). Musíme sa naučiť mať vlastnú hrdosť a predstavovať súčasníkom pozitívne vzory – známe osobnosti z rôznych oblastí vedy, kultúry, umenia, politiky a pod. Musíme sa naučiť byť sami sebou !
Dakujem za pomoc neznamy clovek. podla mna slovensko nema viac znamych ludi ako egypt, ale zas egytanov je 75mil. a nas je 5,5mil. ked, tak nech sa porovnavaju s nemeckom, UK, alebo talianskom, lenze to by dopadlo uboho. Hoci aj s Polskom. V arabskom svete sa svetska mudrost neceni. uspech ma u vas ten kto viackrat za den precita Koran. Vsakze nasa milovana Anonymna, ked cely zivot stravis doma alebo v shopping malloch tak Marie Curie-Sklodowska z teba asi nevyrastie. Ak ty vobec vies kto to je. je to jedna vychodoeuropanka, ktora si predstav ze bola az taka hlupa, ze isla pracovat a studovat. vazne, az tak bola utlacana neslobodna chudinka, ze musela tolko makat az dostala Nobelovu cenu, dokonca dvakrat. Lenze to tovoj primitivny zdegenerovany mozog nikdy nepochopi, ze to je dolezite v zivote, nie citanie jednej knihy dookola. A to vychovala dve uspesne dcery (jedna tiez Nobel prize), aby si nahodou nehovorila ze bola ukratena o o co muslimske zeny tak miluju. Velmi sa ospravedlnujem kulturnej casti fora za vulgarizmy, nie je to moj styl ale nevedel som si pomoct.
JÁN BAHYĽ
(* 25. máj 1856, Zvolenská Slatina – † 13. marec 1915, Bratislava) bol slovenský konštruktér a vynálezca. Narodil sa vo Zvolenskej Slatine. Študoval na Gymnáziu vo Zvolene, neskôr na vyššej vojenskej odbornej škole ženijno-stavebného smeru so špeciálnym zameraním na vojenské opevnenia. Ako stavebný technik pôsobil vo vtedajšej rakúskej časti Poľska, v Haliči a až do roku 1895 v Dalmácii. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy.
Mal mimoriadne technické nadanie, zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky, strojárstva a pod. Vypracoval celý rad návrhov na zlepšenie delostreleckej techniky i železničnej dopravy, kde sa od roku 1888 zaoberal automatickým spájaním vlakových súprav.
V roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie vrtuľníka s pohonom ľudskej sily. 13. augusta 1895 dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Termín realizácie však nebol dodržaný. Neskôr nadväzuje kontakt s výrobcom kočov A. Marschallom. V rokoch 1901 – 1903 vzniká v Marschallovej dielni zlepšený model Bahýľovho vrtuľníka nazvaný AVION – v máji 1905 prihlásený na uhorskú ohlasovňu v Budapešti. Uhorská ohlasovňa im vydala v januári 1906 tzv. szabadalmi leíráa (popis patentu), ale ďalší osud vrtuľníka nie je známy. Rovnako nie je známa skutočnosť, že spolu s A. Marschallom skonštruoval v rokoch 1895 – 1897 prvý automobil s benzínovým motorom a akumulátorom na Slovensku.
Udelili mu 17 vojenských a iných technických patentov, napr.:
* vrtuľník poháňaný benzínovým motorom
* balón so vzdušnou turbínou
* tank na parný pohon
* zariadenie na spájanie vagónov
* vynález výťahu na bratislavskom hrade
* spolu s Antonom Marschallom zostrojili prvý automobil s benzínovým
pohonom na Slovensku
* vložku do kachlí na lepšie využitie paliva
* patent na využitie spádu kanalizačnej siete na výrobu elektrickej
energie.
JOZEF MAXIMILIAN PETZVAL
(* 6. január 1807, Spišská Belá – † 19. september 1891, Viedeň) bol slovenský fyzik, matematik a vynálezca.
Základné vzdelanie získal v Kežmarku. Gymnázium navštevoval v Podolínci a v Levoči. Stredoškolské vzdelanie ukončil na lýceu v Košiciach. V roku 1826 začal študovať na Univerzite v Pešti. Po absolvovaní Institutum geometricum sa v roku 1828 zapísal na tamojšiu filozofickú fakultu, kde v roku 1831 bol vymenovaný za adjunkta na katedre fyziky. V roku 1832 obhájil na filozofickej fakulte doktorát filozofie a stal sa suplentom matematiky, mechaniky a praktickej geometrie na peštianskej univerzite.
V roku 1837 bol menovaný riadnym profesorom vyššej matematiky. Od roku 1837, kedy bol pozvaný na Viedenskú univerzitu, tam 40 rokov prednášal matematiku. Vynikal v riešení algebraických a diferenciálnych rovníc, bol mimoriadne zručný brusič skla a jemnomechanik. Venoval sa akustike a to kmitaniu strún, diferenciálnym rovniciam kmitania strún, matematickej teórii hudobných nástrojov, ďalej balistike, analytickej mechanike, vypracoval projekty plavebného kanálu okolo Pešti. Osobitnú pozornosť venoval optike, kde sú najvýznamnejšie jeho výpočty fotografických objektívov. V roku 1840 dokončil návrhy dvoch objektívov – portrétového a krajinkárskeho. Petzvalov vynález objektívov má mimoriadny svetový význam. J. Petzval je zakladateľom modernej fotografie. Ďalej navrhol konštrukcie osvetľovacích a premietacích prístrojov, ďalekohľad, zrkadlovú Petzvalovu lampu, kde je maximálne možné využitie svetelnej energie, zdokonalil mikroskop. Petzvalovým prínosom bol predovšetkým matematický výpočet korekcie optických sústav.
Jeho najvýznamnejšie práce:
* v roku 1847 Integrácia lineárnych diferenciálnych rovníc s konštantným
alebo premenlivým koeficientom.
10 rokov po smrti J. Petzvala sa našli časti rukopisov:
* Teória systémov tónových osnov,
* Teória oporných čiar a
* Petzvalove sedemmiestne logaritmy.
Jozef Petzval dostal množstvo pôct a vyznamenaní. Od roku 1846 bol dopisujúcim členom a od 1849 riadnym členom viedenskej akadémie vied. Bol vyznamenaný i radom Františka Jozefa. Jednota českých matematikov ho roku 1881 zvolila za čestného člena. V roku 1957 bola v Maďarsku založená pamätná Cena Jozefa Petzvala – ocenenie pokrokov dosiahnutých na poli optiky, akustiky, filmovej a videotechnológie, jemnej mechaniky, fotochémie a divadelnej technológie. Okrem toho existuje aj Medaila Jozefa Petzvala.
MAXIMILIÁN HELL (nem. Maximilian Höll, maď. Hell Miksa) (* 15. máj 1720, Štiavnické Bane – † 14. apríl 1792, Viedeň) bol slovenský astronóm, matematik, fyzik.
arodil sa 15. mája 1720 v Štiavnických Baniach. Základné školské vzdelanie získal v Štiavnických Baniach, gymnázium v Banskej Bystrici. Po skončení gymnázia požiadal Hell o prijatie do jezuitského rádu. V roku 1738 nastúpil do Trenčína do dvojročného noviciátu. V jeseni roku 1740 odchádza študovať do Viedne históriu, teológiu a filozofiu. V roku 1745 prichádza do Levoče, kde dva roky pôsobí ako profesor na jezuitskom gymnáziu. Vysvätený za kňaza bol v roku 1750 a po vysviacke v 1751 ho rád vysiela do Banskej Bystrice, kde učí na jezuitskom gymnáziu. V roku 1752 ukončil štúdium na univerzite vo Viedni, kde bol promovaný za doktora filozofie a hneď odchádza do Kluže, kde okrem prednášania matematiky, fyziky a astronómie vybudoval hvezdáreň. V roku 1755 bol poverený vykonávať funkciu riaditeľa Ríšskeho observatória vo Viedni, ktorú vykonával až do svojej smrti. Osobitnú zásluhu má Maximilián Hell pri vybudovaní hvezdární v Trnave, v Kluži, v Budíne a v Jágri. Uskutočnil expedíciu za severný polárny kruh na dánsky ostrov Vardö, kde pozoroval prechod Venuše popred slnečný disk. Na expedíciu ho pozval dánsky kráľ Kristián VII. Touto expedíciou si Hell získal svetové vedecké uznanie presným výpočtom slnečnej paralaxy. Jeho vypočítaná hodnota bola 8,82′, jej dnešná hodnota je 8,79415′. Vydával astronomické ročenky Ephemerides Astronomicae ad meridianum Vindobonensem, ktoré začal vydávať v roku 1757 a vydával ich až do smrti t. j. do roku 1792. Priekopnícke sú jeho výskumy v oblasti polárnej žiary a magnetického poľa Zeme. Okrem toho vydal 26 vedeckých štúdií. Bol členom učených spoločností v Paríži, Štokholme, Bologni, Kodani, Göttingene, Trondheime a v Londýne. Spolupracoval s anglickou Royal Society a v roku 1790 mu bol udelený Rad anglickej vlády. Jeho menom je na mape Mesiaca pomenovaný jeden z kráterov. UNESCO v roku 1970 zaradilo 250. výročie jeho narodenia do kalendára výročí významných osobností. Zomrel 14. apríla 1792 vo Viedni a pochovaný je v Maria Enzersdorfe.
MICHAL BOSÁK
(* 10. december 1869, Okrúhle – † 18. február 1937, Scranton, Pensylvánia, USA) bol slovenský bankár a krajanský pracovník, pôsobiaci v USA.
Navštevoval základnú školu v Radome. Potom pracoval u rodičov. Roku 1886 odišiel do USA. Najskôr pracoval ako baník v Hazletone. Od roku 1890 pracoval ako rozvážač piva vo Freedlande. Roku 1893 sa usadil v Olyphante, kde si otvoril vlastnú krčmu, neskôr veľkoobchod s vínom. Vo voľnom čase si dopĺňal vzdelanie a získaval si dôveru slovenských prisťahovalcov, ktorí sa na neho obracali s pomocou, najmä pri finančných transakciách a zabezpečovaní lodných lístkov.
V roku 1897 založil súkromnú banku Michael Bosak Privat Bank a agentúru lodných spoločností. V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante a o niekoľko rokov aj jej prezidentom. Ako prezident banky sa 25. júna 1907 podpísal na americkú desaťdolárovku. Roku 1908 sa presťahoval z Olyphantu do blízkeho Scrantonu a aj tu si otvoril súkromnú banku a cestovnú agentúru. Roku 1912 založil so Slovákmi Slavonic Deposits Bank vo Wilkes-Barre a štyri roky bol jej prezidentom. Roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Banka sa stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Úspechy jeho bánk mu priniesli uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách starých amerických bánk.
Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Počas prvej svetovej vojny organizoval miliondolárovú zbierku „Na agitáciu za samostatnosť Slovenska“. Stal sa jedným zo signatárov Pittsburskej dohody z mája 1918. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch. Od roku 1920 vydával časopis Slovenská obrana, ktorý vychádzal až do roku 1972. Bol spolutvorcom Slovenskej katolíckej Matice školskej, ktorej predsedom bol v rokoch 1927-1929. V lete 1920 navštívil Slovensko a v rodnej obci dal postaviť školu s podmienkou, že v obci nebude krčma. Prispel vysokými sumami na vojnou poškodený kostol v Stropkove či na Červený kríž.
31. augusta 1920 vznikla v Bratislave Americko-slovenská banka, kde mala Bosak State Bank 60% podiel. Banka začala svoju činnosť s deviatim filiálkami, neskôr ich bolo 12. Budova filiálky v Prešove, postavená v secesnom štýle, je dodnes známa ako „Bosákova banka“. V roku 1929 mali jeho finančné podniky hodnotu 12-15 miliónov dolárov. Po vypuknutí hospodárskej krízy však roku 1931 skrachovali. Tesne pred smrťou sa 3. februára 1937 ešte zúčastnil na prijatí delegácie amerických Slovákov prezidentom USA Franklinom D. Roosveltom. Zomrel 18. februára 1937 v čakárni zubného lekára v Scrantone.
Roku 1976 bol pri príležitosti dvestoročnice USA zaradený medzi štrnásť najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.
I’m sure, that Ahmed is now sorry that he’s even mentioned it. Well, Ahmed everything is all right, we like you.
Co sa tyka nasej slovenskej vlastenky, ktora urobila take exposee vyznamych Slovakov, dufam, ze ti to nebude vadit ked to poslem svojim priatelom- lebo si urobila skutocne detailnu pracu.
Mimochodom, moja odpoved bola nie pre teba/ ta prva/ ale pre Suzi, ktora tu dala stranku na muslimsku kulturu a 1001 vynalezov. Ale ako je tiez na tej stranke uvedene Suzi, veterne mlyny sa uz pouzivali v Babylone 600 B.C. / Myslim, ze to bolo skorej, ale nemas cas to hladat/ Teda kde boli vtedy muslimi alebo Arabi? Ovsem algebra je skutocne vynalezom Arabov- svedci o tom aj slovo al-gebra. Vela arabskych slov zacina s al.
RE BAsbort
OK Internationlly famous means me, guy in China ,and 2nd one in Brazil , some where in Austrial knows about him, i mean the street man knows , E.g Poltics winston churchill, he is will known, COME ON GUYS WOKE UP, UR COUNTRY SEPEARTED from CZ about 18 years ago less or more and CZ,this is the only time you were o news…oh no when u get to EU and when Bush visited…:-)SK.
no one from what was listed above I know , i knew
the names as places
WHOM YOU KIDDING GO ANYWHERE A PART FROM EUROPE ASK THE STREET MAN DO U KNOW WHAT IS THE CAPITAL of slovakia .he will say where is it in Russia????I use to fly to 3 airports before i landed in SK,because of geat international position SK HAS
Always i been asked in every airport where do you study?, I go slovakia, they goes its RUSSIA, and that is not arabic airports, once i was in NATWEST BANK IN UK, I give them my SLOVAK ID , the Check 10 times and then they phone central information wither its EU countries or not PLEASE STOP PLAYING FAMOUS,
I don’t want to deviate you from the truth, ON TOP OF THAT (I LOVE SLOVAKIA) but im just being truthfull.
STOP TELLING ME 5M, Swissland is 5M, so don’t use it as excuse.
1. I dont think we are clever .if were we cant be at this point today. and i said you can’t blame them 100%,
and yes you really know0 about Poltics , sorry that is my opinion, I like americans people i hate thire goverment,Iranian revolation supported by USA . go back to docmontry produce by BBC.
2NO my friend YOu dont know = you are lost, and if i don’t know , i will try to know???
3. i never be angry from you , im person who change his mind if i get a good argument , Unlike you you will never change ur opinion even if its wrong .and even if u know so.
4.can count about 1000 and 1000’s from these countries,just google it . as your friend he did when he gives the list up.just because im short of time,
5. I’ll reply again just when i see that , its usefull to discuss with you. because even the colour infront of your eyes appear red , you will say its blue,
and again different opinion its doesn’t mean i hate u
Že je algebra arabského pôvodu to tu nikto nepopiera. Mojou úlohou nebolo popierať niečo, ale reagovať na výzvu Ahmeda. A nemusíte už ďalej mať obavy, že budem v tom pokračovať. Už na to nemám čas. To bola len ukážka známych slovenských osobností. Ja som totiž človek, ktorý si predovšetkým váži slušnosť, múdrosť, slobodu, toleranciu a demokraciu. Nemám rada hlúposť, násilie a totality akéhokoľvek druhu.
Môžeš to poslať komu chceš. Tie informácie sú z internetu, sú bežne prístupné, dokonca v niektorých prípadoch aj v širšej verzii. Krátila som ich z dôvodu pracnosti. Ak by si ich však chcela oficiálne publikovať – mala by si si ich vyhľadať na internete a citovať zdroj. Ja som to nerobila, lebo som to písala len pre účely diskusného fóra. Väčšina informácií je zo zdrojov Wikipédie.
Dakujem, ale nemaj obavy, ze budem nieco publikovat pod temou“Zname osobnosti slovenskeho naroda.“ Skratka iba to co si ty tak pracne nagooglovala, by som chcela poslat priatelom, za co ti dakujem. Preco by si to inaksie robila? Aby si to niekto letmo precital a potom na to zabudol? Preco to ty nepublikujes, ked ta to vobec napadlo? Rozhodne by som vo svojom obore nemohla publikovat taku temu. Asi by sa kolegovia velmi podivili. So don’t worry. be happy.
Ja publikujem v inej oblasti. Toto som písala pre Ahmeda a pre tých, ktorí nevedia odkiaľ prišli a kam kráčajú, lebo to je veľmi dôležité pre človeka (niekedy sa na to príde až príliš neskoro). Ja som si tieto texty pre vlastné účely rozšírila (ešte nie všetky) – lebo niektoré som písala len v skrátenej verzii. Nie je možné písať tak rozsiahle vecí na takejto stránke (diskusnom fóre). Ale som rada, že sa našiel človek, ktorého zaujíma slovenská história a slovenské osobnosti. Mám totiž rada históriu, nielen národa, ale aj vlastnej rodiny.
Ahmed,
some people really exaggerate the role of the USA in the former Soviet block becoming free. My Goodness, you sound like Reagan reincarnated.
What do you think that could happen without the support of the People of the oppressed countries and without Gorbachev??? What have US done in 1968? Nothing. There was no Gorbachev and there was no Pope John Paul II. The latter did more for the disintegration of the Soviet Empire than the US.
Je dosť možné, že posledné texty odradili niektorých ľudí (dievčatá) … Možno že si potichu čítajú čo sa tu píše a vytvárajú si vlastnú predstavu. To by bol ten lepší prípad. Horší prípad by bol, ak by boli povrchné a zaujímajú sa len o naháňanie pekných Arabov. Týmto dámam asi nikto ne nepomôže. A možno väčšina z nich (ak nie všetky) budú za to aj draho pykať.
Ahojte, neda mi reagovat na ,,spravu z tlace,, nie preto, ze chcem prilievat ohen do ohna. Uz dost davno (bolo to v ,,euforickom,, obdobi po ,,prevrate,,) som bola v MHD svedkom jednej situacie: Mlada mamicka sedela zo svojou dcerkou na sedadle a dievcatko nozickami spinilo kabat pred nimi sediaceho pana. On sa samozrejme voci tomu ohradil. Matka na obranu svojej dceri povedala :,,ved co,vsak je demokracia,,. Pan nahnevane vystupil. Na dalsej zastavke sa z vedlajsieho sedadla postavil mladik a nalepil mamicke zuvacku do vlasov, zo slovami: ,, ved je demokracia,, a vystupil. Co tym chcem povedat?
Sloboda cloveka konci tam, kde zacina sloboda druheho cloveka. Preto nepovazujem za slobodu prejavu nahluple urazanie toho, co je pre mnohych nedotknutelna a bolestna zalezitost, a to na oboch stranach. Danske noviny neukazali slobodu prejavu, ale primitivnost, na ktoru rovnako primitivne zareagovali na ,,druhej strane,,(napr. prezident Ahmadinedzad) Akekolvek glorifikovanie autorov karikatur mi pripada ako posliapavanie demokracie.
Preco muslimovia pisu na toto forum? Nuz prave vdaka slobode prejavu. Budem uprimna (nie preto, ze chcem niekoho urazit), keby som nebola slovenka, ale dost rozumela po slovensky na to, aby som si vedela precitat mnohe prispevky, nemala by som o slovakoch vysoku mienku…
KAZDY narod sa povazuje za najlepsi na svete ( a nadava na svoju vladu 🙂 ) Je to prirodzene. Kazdy predsa brani to, v com sa narodil , v com je doma a co doverne pozna. Zacala som sem pisat preto, aby som branila to, co je blizke mne. O com sa niektori ,,autori,, vyjadrovali bez zakladnych znalosti.
Ktora kultura je najlepsia na svete?
Co takto sa zacat bavit o tom, co je na kazdej kulture najlepsie? Ved kolko ludi, tolko chuti. Su brindzove halusky lepsie ako Kus Kus? Ako pre koho. Presla som dost krajin na to ,aby som mohla povedat, ze Slovensko ani zdaleka nie je ,,pupok,, sveta, ale je to aj moj domov a ja dufam, ze sa jedneho dna budem moct vratit domov bez toho, aby ma uz na letisku vedome urazali kvoli mojmu vierovyznaniu.
PS: skuste vysvetlit muslimovi,co je domov dochodcov a detsky domov, to ze ich nepoznaju, nie je prejavom zaostalosti…
Zelam prijemny vecer
Tvoja reakcia