tuko! a Ty si byval v galante?ak si to Ty napis ako sa mas.
Pacho
neviem, ci to patrilo mne, ale zacni v au-pair clube, moserstr. 42, je to hore nad galeriou, pondelky a piatky od siestej, nedela od stvrtej, z klubu sa chodievalo do palais, diska na schlossplatzi, spolocny vchod s kinom cinema, len ides do pivnice, ale to uvidis velikansku radu, pretoze mas zadarmo veceru, aspon tak to bolo pred dvoma rokmi, kazda tretia nedela v mesiaci slovenska omsa na westbahnof, ulicu presne neviem. o restikach som pisala niekde na predoslych stranach, su sice len ceske, zwinger, v böblingene pri kine bär, keller beim schwejk je odstahovany niekde do vaihingenu a v möhringene je cesky klub. som uz dva roky mimo stuttgartu, mozno sa toho dost pomenilo. ale zacni v klube, kedysi tam robila studentka zdena.
Stretnúť našincov, vidieť rôzne slovenské výrobky a navyše. pochutnať si na našej pravej kuchyni. to všetko vám ponúka „Slovenská koliba“, ktorá sa nachádza vo Wildau, len niekoľko kilometrov juhovýchodne od Berlína. Dá sa tam aj ubytovat – „Slovenská Koliba“ Fontaneallee 55 • 15745 Wildau,
Tel. 0 33 75/55 47 65 • Fax 0 33 75/55 47 66
Ale, ale priznajme si slovaci. Slovenska kuchyna je zaujimava iba pre nas. Ja sa priznam, chyba aj mne. Ale pre cudzincov nie je vobec zaujimava. V zapadnych krajinach, myslim aj v celom svete je uznavana – cinska, mexicka, spanielska, talianska…Cize kuchyna ,,slnka,, (kde mozete pouzit roznorodu zeleninu, ovocie, korenie , ryby, plody mora…) To aj chuti celkom inac. Nepocula som este od nijakeho cudzinca, zeby hladal rusku, madarsku, polsku, norsku alebo slovensku kuchynu. Cim by sme ohurili? Bryndzovymi haluskami, vyprazanym mastnym reznom, zemiakovym salatom, segedinskym gulasom…. Verte mi, cudzincom to nechuti. Mam s tym skusenosti.
Ale ja som slovenska a momentalne by som neopovrhla tanierom bryndzovych halusiek. Zdar slovenskej kuchyni!!!
caute 🙂
nepoznam nikoho, komu by nechutil dobry rezen alebo zemiakovy salat !!! ja som zila par rokov v spanielsku, teraz som momentalne v belgicku ( nemozem si zvyknut na toto depresivne pocasie) a musim povedat, ze mi spanielske jedlo nechyba….to co varia tu sa mi zda ovela lepsie…..na spanielsku je super to, ze tam obed trva 2-3 hodiny, dostanete 3 chody, vodu a vino a to vsetko asi za 10 eur…….ceny za vino tu….to sa neda porovnat 🙂 ale pivo je super !!!!!
Anonym z Europy,
nemozes hovorit za vsetkych.
Ja musim povedat, ze moj gulasik, alebo segedinsky a hlavne nasa klasicka parena knedla (ci parene buchty) maju ohromny uspech. Tak isto i zemiakove placky plnene pikantnym mäskom a zasypane struhanym syrom. No a o vianocnych sladkostiach ani nehovoriac. A dokonca i vysmazany kapor a zemiakovy salat „ako od mamy“ 😉 zmizne z taniera, len sa tak zaprasi. Langose tiez nikto nepozna, aj ked su velmi podobne napr. tureckemu chlebu. Ale s kecupom, cesnakom, smotanou a syrom chutia taktiez.
O nasej kuchyni nie je daleko pocut, ale ti, ktori ju okusia, si myslim, ze najdu medzi nasimi jedlami tiez svoje oblubene, ktore vzdy radi aj dalsikrat jedia. Taka menejcenna kuchyna teda nie sme! Kazdy tvrdi, ze sme hodne vydatna kuchyna (rychlo a male mnozstvo zasyti).
Vela ludi je prekvapenych, ze je nasa kuchyna velmi pribuzna rakuskej, bavorskej a madarskej, niet divu, ci ano?!
V Bavorsku som sokovala tym, ked ma pozvali na typicky bavorske jedlo (knedlik, kys. kapusta a bravcove pecene), ze to je pre mna uplne normalne, ze to doma tiez jedavame.
A v zahranici ma tiez kazda kuchyna jedla, ktore chutia rozdielne. Tiez sa najdu jedla, ktore viac alebo menej chutia. Kazdy mame ine chutove bunky. Ja prezentujem slovensku kuchynu velmi rada a som stastna, ked ostatnym chuti.
O nasej kuchyni som este ziadne ovacie nepocula. Vraj je velmi mastna, kaloricka, ze vraj dlho lezi v zaludku (ako napisala slecnade). Salatom chyba chut ( v restike vam daju ako prilohu na tanier iba nastruhanu zeleninu – bez chute, bez ,,zalievok,,). Nechutia im nase polievky so zaprazkami s mukou. Priniesla som so Slovenska nase slovenske klobasy. Ci som ich piekla alebo varila, vytekala z nich iba mast. A neboli to lacne klobasy. Priniesla som si aj morcca-dellu – zmes na spagety – 50 % je v konzerve mast. O salamoch mozem povedat to iste. To neznamena , ze opovrhujem slovenskou kuchynou, ale velmi mi chutia kvalitne svajciarske salaty s perfektnymi dressingami, omacku na spagety si tiez radsej kupim tu. Co mi tu nechuti, tak to je kuracie maso – bio maso. Chuti ako umele, vlastne je bez chuti.
Takze nakoniec asi tolko. Priznajme si, ze aj slovenska kuchyna sa ma este vela ucit.
iny kraj, iny mrav.iny kut,ina chut.(nove prislovie).tiez mozem povedat, ze nemci sa za slovenskou kuchynou velmi nehrnu. co je vsak slovenske. langose a segedinsky gulas, uz len ten nazov a sme v madarsku. rezen je prevzaty z rakuska, rovnako ako palacinky, lievance z ukrajiny, hoci ti ich robia na slano, s kyslou smotankou, knedliky z ciech. typicke slovenske su bryndzove vyrobky, nakoniec, aj poliaci ju maju. a mucne jedla, rezance s tym a s tym, harula, lokse, halusky. moj muz jedava rad lokse:):):),rezance nie ako hlavne jedlo, ale ako dezert:):), harulu obcas:)a halusky, ci uz s bryndzou alebo kapustou mu nejak nesadli:(,rad ma slovenske rohliky, cim gumovejsi, tym lepsi:):):),pasteku majku a pivo:):):)ale slovenska kuchyna nie je u nas zakazana, rad skusa vsetko, kapustnicu, zabudla som ,tiez ciro slovenska kuchyna,tiez sa jej napraska, hoci ine polievky nema rad a uz vobec nie zaprazene:(:(:(:.a najnovsie miluje svieckovu na smotane, sice ceska kuchyna ale varena na slovensku
Riky, neviem aku salamu kupujes, lebo moj muz je velmi vyberavy, co sa tyka tucneho mäsa (popravde som sa mu tiez vzdy vyhybala) a velmi rad si nase salamy zaje (kupujem tie suchsie). Pocula som teraz dokonca teoriu, ze salamy a pod. kde su vidno mastne ocka su zdravsie ako tie, co vyzeraju akoby ich nemali. Totizto v takej salame bez nich sa neda odhadnut kolko tuku obsahuje a to je klamne.
Ja som tu velmi sklamana vyrobkami, ktore nesu hrdo nazov kuracie, morcacie, pretoze je vzdy velkym prekvapenim, ze obsahuju poväcsine len 20% tohto mäsa a zvysok je bravcove (coz nemozem jest kvoli alergii). Takze tiez studujem pri nakupe slozenia vsetkych vyrobkov.
Musim k tomu dodat, ze na Slovensku som bola zdrava ako „buk“ a az tu som zacala mat problemy s alergickymi reakciami na niektore vyrobky (dokonca niektore jogurty, mäsove vyrobky,…). Ktovie co vsetko tie „zdrave“ produkty obsahuju????
Ja si salamy zo Slovenska nosim kazdykrat, clovek len musi vediet kde si ich u zadovazi.
S tymi salatmi na Slovensku, to mas asi pravdu, tiez som nimi nie nadsena. Myslim, ze by sa mala nasa kuchyna tiez pohnut s dobou.
Aj ked o tej mastnote sa da tiez polemizovat. Je totiz rozdiel ci jem v restike alebo varim doma. Ja varim velmi vela po slovensky a snazim sa mastnote vyhybat tym, ze napr. namiesto masla vezmem margarin, oleje pouzivam tiez olivovy alebo rastlinne tuky (su lahko stravitelne), namiesto mastnej mucnej zasmazky dam do jedla lyzicku smotany (odtucnenej) a mnozstva tiez redukujem na minimum.
Je rozdiel ako kto vari. Su uz aj pri kapustnici rozdiely (niekto ju vari so smotanou, niekto bez).
Nezalezi na tom odkial co pochadza (to aj tak nikto presne nevie, hlavne v strednej Europe,kde su narody storocia pomiesane), ale ako to chuti.
So svieckovou som mala tiez neuveritelny uspech. Navarila som plny „kotol“ ako svadobne jedlo. Len sa tak zaprasilo, dokonca bol na druhy den oslobodeny hrniec este aj od zvyskov (uplne blanco vylizany). 😀
Ahoj,
chcela by som Ta trocha poopravit.
Langos a segedinsky su sice povodom z madarska, ale palacinky,lievance,strudla a vlasne väcsina mucnych jedal pochadza este z cias rakusko-uhorska a to z BÖHMEN , kam patrilo aj slovensko, inac povedane Rakusania hadzu pod tento nazov slovakov, cechov, moravakov.
NAse gazdine chodili do Rakuskua na panstva robit a varit, odtial poznaju nase palacinky, ci strudlu…aj ked to teraz patri medzi ich najznamejsie jedla a dezerty…je vseobecne zname, ze to pochadza „aus Böhmen“.
;o)
A knedliky robia slovaci tak isto ako aj cesi, a v bavorsku to iste.
NApokon v Rakusku a Tirolski su tiez velmi oblubene a sucastou narodnej kuchyne.
Si sa nezamyslela, preco ma CESKO_ SLOVENSKO a RAKSUKO; BAVORSKO tak podobnu kuchynu???
KATI nemecko,
necuduj sa, slovo „zdrave“ ma len pritiahnut dalsich zakaznikov, aj jogurty, ktore nesu hrdo nazov ze su bez tzku nie su zdrave, odbornici hovoria, ze nedaju organizmu potrebny tuk ale zato kalorie, cez cukre a sladidla viac ako u klasickeho jogurtu.
A napokon neodporucam mliecne vyrobky znacky MÜLLER; pretoze v nich nieje takmer ziadne mlieko ci iny mliecny produkt; kedze firma müller pouziva chemiu, co je ale tiez vseobecne zname.
A okrem toho by si to mal kazdy normalny clovek aj sam vsimnut, teda aspon taki ako my, ktori sme vyrastli na slovensku este za plnohodnotnejsich surovin. Kde mlieko bolo mliekom a nie voda, prasok a ina chemia.
Staci sa napit a chutnate ten rozdiel.
Rakusania hovoria o nemcoch „dreckfresser“, vsetko je lecker ale musi byt vela ;o)
Co u drvivej väcsine tak aj je ( zial som v Nemecku; a plati to pre väcsinu Nemecka, s vynimkou Bavorska)…napokon vidiet to u zimnych dovolenkarov v Alpach….je to hrozne. CAsto. Ale ako hovorim su aj vynimky, ktore este rozoznaju co je dobre a co nie.
No, produkty od „Müller“ a ani nejake supernovinky ci jedlo zo sackov nekupujem (ako omacky a pod., to vsetko robim po domacky, lebo viem co do toho dam 😉 ), pretoze za take voloviny, co uz vymyslaju je to len nadarmo vyhodenych vela penazi. Vela mladych stoji v obchode pred regalmi s polotovarmi, pretoze ma len malokto vztah k normalnemu vareniu. V mojom okoli vzdy vycarujem mierny uzas na tvarach, ked zahlasim, ze som sama urobila, ze u nas sacky nemaju na stravovacom listku vobec miesto.
Uspokojim aj s jednoduchsimi produktmi, tak povediac „No Name“. Poväcsine nakupujem u Aldi, kde je dokonca zname, ze su tam produkty velkych firiem, ktore produktami „No name“ odpisuju asi z dani. Hovori sa, ze Gold Kaffee pochadza od Jacobs. Najviac mi chuti, aj ked je trosku tucnejsi „Kefir“-jogurt, je aspon konzistenciou tak husty ako kedysi jogurty byvavali. S tou vyrobou tvarohu zo skysnuteho mlieka tiez davam za pravdu, ze je mlieko niecim upravovane, co mu nedovoli skysnut ako za starych cias (tuto skusenost uz som tiez spravila, pretoze som chcela skutocne hrudkovy tvaroh, ktory tu nie je dostat). A take jahodkove perky s tvarohom, to je daco, mnam. Ale ked uz su parene buchty na stole, tak aspon s makom. 😀
A velmi chutili aj bratislavske bajgle.
Casto a s ostrazitostou pozeram v televizii testy potravin, aby som vedela porovnat co kupim. Pri nakupoch citam skutocne vsetky popisy zlozenia (okrem toho bezneho, co uz poznam).
Je sice pravda, ze vela Nemcov tzv. „zerie“, ale ti uvedomelejsi vedia dobre jedlo ohodnotit a radsej daju Euro viac za kvalitu, ako menej za kvantitu. A s uvelicenim a aj odporom pozoruju na dovolenkach hlavne Ruskych zbohatlikov, jejich velke porcie a sposob ako to do seba hadzu.
V podstate vsade pri potravinach svojim sposobom sidia a riedia kde sa da. Na otazku, ci sa zdravsie stravujeme ako pred sto rokmi, jeden odbornik odpovedal, ze je to loz, pretoze je strasne vela potravin kontaminovanych dioxinmi (otrava po kapkach??? Nikto nevie ako to casom ucinkuje) a pod.
Preto je to v dnesnej dobe s tou kuchynou uplna veda.
My tu mame sice krcmu, ktora sa vola u Svejka, myslim, ze sa tam sem tam bliskne aj ceska kuchyna, ale je to skor striedme. Tym, ze je tu vela Poliakov, Rusov a Turkov, prevazuje v uliciach jejich kuchyna i obchody. Skoda.
Ale co sme zatial vyskusali, su medziinym velmi dobre podniky ci Grecke, Thajske ale i Nemecke, kde je kuchyna „ako od mamy“.
Myslim, ze do toho by mali na Slovensku taktiez investovat viac lasky, lasky k dobremu a prijemnemu stolovaniu.
Ahoj Kati,
no v podstate s tebou suhlasim. Ako inac, vsade a vzdy sa najdu vynimky, vdakabohu ;o)
Ani medzi nami slovakmi nie su len „dobre duse“ :o)
A hlavne ti davam za pravdu, ze na slovensku, by mali v gastronomi investovat viac do lasky k dobremu , prijemnemu stravovaniu na urovni. ( teda nielen v gastronomii, poznam dost odludov, ktorím by trebalo skolu spravania sa pri stole ).
ahojte vsetci v Parizi! Navstevujem priatela v Parizi 1krat za mesiac, vzdy som tam asi 5-7 dni. Rada popisem alebo stretnem nejakych slovakov zijucich v tomto meste. Chcem sa tam casom prestahovat, co vsak zavisi od prace (az sa podari nejaka najst). Dakujem za infosky, tesim sa na mailiky
Zuzana ( href=“mailto:misssuzi@pobox.sk“>misssuzi@pobox.sk)
Ak pojdete do Kalifonie, pri San Franciscu, skuste sa zastavit v Davise. Je tam Ceska restauracia Little Prague, ktora je velmi pekna a jedlo je uplne super. Ak ste Cesi, alebo Slovaci zijuci dlhe roky v zahranici, tak Little Prague je to miesto kde sa citite zasa ako doma. A tiez maju Becherovku 🙂
Pro VIKICA: Ono to v Doline nebylo s temi knedliky tak zhave….. Bezne je nedelali a mnoho slovaku ci cechu k Pavlovi nechodilo. Skoda, ja to tam mel rad a kdyz jsem se nahodou obevil v okoli, tak jsem se vzdy na pivko a kus reci stavil.
Doufam, ze se tu najde nekdo s chuti opet nejakou tu krcmicku otevrit…..
Tvoja reakcia