Auuuuu Ked som toto tu cital spomenul si na vsetku to dobru papu z maminej a babkinej kuchyne az mi zle prislo. Ja mam v chladnicke SK horcicu lebo ta nemecka sa neda jest. Okmre toho sa tu skoro vobec nenajem. Na vianoce idem domov to uz som teraz volal dopredu ze nech sa rodina pripravi :))
Normalne som rozmyslal otvorit v nemekcu slovensku ale orig. slovensku restiku kde len slovenske jedla dostanes. Asi to spravim ked tu budem musiet ostat dlhsie 🙂
Ja neviem ci je to nasincom jasne ale u nas jeme ako krali. Secko chuti s prvoti som sa obaval ze je to len moj subjektivny dojem ale navaril som sem tam pre par nemeckych priatelov bez toho aby som im povedal ze odkial to jedlo pochadza. Ziedly vsetko nic mi nenechali 🙂
Kuchynu mame 1A kvalita :))
skus im navarit gulasu – aspon spanielom chutí a velmi, francuzske zemiaky na slovensky sposob tiez nie su zle a potom este take typicke polievky ako sosovica alebo karfiolova polievka – neviem ako svajciari ale v spanielsku su tieto recepty osvedcene a vcelku im chutia;) tiez clovek musi byt trosku flexibilny a mozno im to trochu prichutit na ich notu ale aby to nestratilo tu slovensku identitu:)
Pre Ivanu: Polievky – sosovicova, fazulova alebo klasicka masova (hovadzia. kuracia) tomu mojmu chutia, ale prilepsuje si ich ohnovym chili. Ale to je v pohode. Vychodniarske pirohy, buchty na pare vobec nejedol. Takze miesam vsetko stiplavu mexicku kuchynu, slovensku, talianske cestoviny…
Ozvyte sa aj ostatne, co vyvarate v tom zahranici?
s tym mojim je to to iste – polievky ake len chces vsetky zje, nepovie ani pol slova a este mu aj chutia – horsie je to uz potom napriklad zo zemiakovymi plackami – tie si zasadne robim sama pre seba a ked este tak vymaknem svagra tak ten kedze nevie povedat nie tak sa naje aj on zemiakovych placiek, inaksie z tych mucnych jedal nevarim skoro nic – lebo moja polovicka je alergicka na gluten – a takze sa mi to neoplati robit len pre seba. a masove recepty zase nerobim ja lebo som vegetarianka – takze je to trochu zlozite;)
No, ja varím prevazne po slovensky a moj drahý to celkom schvaluje. Jedine co mi trocha frfle je zemiakový prívarok, rajcinová polievka a biela fazulková omácka (aj ked to zje, vidím ako krcí nos). Musím povedat, ze ja som bola vyberavá, ale on je este horsí. 🙂
Mám výhodu, ze nie je „mäsiar“, ale skor na cestoviny. Takze vyváram kapustové strapacky, buchty, palacinky, sem tam aj zemiakové placky plnené mäskom a langose (pomenej, lebo je to dost mastné – kvoli figúre,hihihi), v lete aj leco,vysmázaný patizón (v severnom Nemecku ho dostat poväcsine ako okrasnú tekvicu. To ale zírajú, ked zahlásim, ze mnam, mnam, to bude zase pochútka, hehe) a co ma najväcsí úspech je gulás, segedínsky gulás s knedlou, sviecková, kolozvárska kapusta. Na Vianoce robím klasickú slovenskú kapustnicu. Mojmu muzovi chutí (aj ked sa neviem dozrat skor ja,hehe), svokre tiez chutila (aspon sa tak tvárila 😉 ), svokor mi tvrdil, ze on kyslú kapustu lúbi, ale kapustnice sa po ochutnaní ani len nedotkol. To isté bryndzové halusky (fetu je rád, ale bryndza nie je po jeho chuti). Divný názor (to nechápe ani moj muz, jeho syn!), ked je to v podstate to samé. Ale nech.
Inác rada robím plnenú papriku, „cervenú“ kapustu (rajcinovú) s opecenými párkami, slepaciu polievku, sosovicovú omácku, kelový prívarok (vzdy podla sezónnej zeleninky). Obcas urobím tvarohové gulky, parené buchty alebo dukátove buchticky, zemiakový majonézový salát (má vzdy velký úspech). Mám velmi dobrú slovenskú kuchárku, takze ked si neviem nic vymysliet, je to moja záchrana 😀
***
Petra, neviem síce ako vo Svajci, ale myslím, ze sa mozes orientovat aj talianskou kuchynou a kombinovat to takpovediac so slovenskou (taliansky recept, slovensky postup,hihihi). Kedze lúbi stiplavé, myslím, ze sa mozes obrátit aj na madarskú kuchynu (vsak aj my Slováci máme tiez hodne receptov, ktoré sú aj pikantnejsie). Len sa ty nic neboj a experimentuj! Ked mu nieco vyslovene nebude chutit, nemusís to uz druhý krát varit (aspon tak to robím ja). Ja milujem Chilli con Carne, moj muz to nemusí mat, ale z casu na cas si urobím po mojom a on to tiez zje. Takze raz varím podla jeho gusta a potom si spravím zase vlastný úlet (odovodnila som to tým, ze ak nechce nemusí jest, ale potom bude hladný). Basta!
Ja velmi rada peciem, takze musím povedat ze aj také „nase“ koláce majú ohromný úspech (slivkový, marhulový ci jablckový). Hlavne sú vsetci mooooc radi, ked vsade kde vo Vianocnom case dojdeme, donesiem vianocné kolácky (kokosové pysteky, medovníky, grilázové rezy, orechové tycinky,…).
Ked sa hovorí láska ide cez zalúdok, tak u mna to asi platí na 101%. 😀
Ja tiez neviem odolat a zbieram recepty ako sialená (knizky uz nemám kde odkladat, tak tahám recepty z internetu – je to moooooc praktické).
Myslím, ze sa dá vsade na svete aranzovat a nejaké tie slovenské dobrotky vycarovat.
Takze hor sa do toho!
Slovenskej kuchyni zdar! 😀
Kacka
moj mi zje skoro vsetko okrem klasickych polievok. Huste ako je sosovicova alebo foazulova ano, ale len v zime. Tu v Atenach je velmi teplo a tak ani mne v lete nejdu na chut polievky ale ako sa torsku ochladi tak uz vyvaram – koli mne aj malemu. Muz si ale na ne nezvykol. Zboznuje vsetko s knedlami, najviac svieckovu a segedinsky. Zemiakove placky tiez, francuzske zemiaky, no proste vsetko. A tiez vsetky sladke jedla – parene buchty, pirohy , slivkove gulky aj ked je to pre grecku kuchynu velmi netypicke – hlavne sladke jedlo. Halusky sa mu znechutili, brindzu nemusi a tak ma nejaky blok v hlave. Sam si je vedomy, ze to musi byt blok lebo talinske noky zboznuje a ked napr. spravim perkelt s haluskami tak vidim ako mu to ide tazko dole krkom, a pritom tvrdi sam, ze je to len cestovina. Co sa tyka fety a bryndze tak je v tom obrovsky rozdiel. Neexistuje asi grek, ktory nelubi fetu, ale este som nestretla takeho komu by chutila bryndza 🙂 ani mojmu synovi nechuti. Raz som citala, ze bryndza chuti len slovakom a to tiez len tym co na nu boli od malicka zvyknuti. Je velmi aromaticka, mastna a tazka na zaludok. Ja sa jej ale neviem dojest ked som doma na Slovensku!
Petra, hlavne ho do nicoho nenut a nic mu nevychvaluj! jednoducho navar a jedzte. On si potom sam vyselektuje co mu naozaj chuti a co nie. Takyto som ja mala problem na zaciatku, vychvalila som nieco do nebies a vysledok bol opacny, napr. s bryndz. haluskami 🙂 potom som zvolila taktiku „ticheho verenia“ a chvaly prisli same od neho 🙂 potom si zacne aj sam ziadat niektore jedla co mu chutili. Vela stastia!
este jedno….
Jana z Grecka, mas pravdu co sa posledneho odseku tyka.
Aj ked s tou bryndzou az tak nesuhlasim. Ono to mozno zalezi ake ma clovek predsudky a odvahu sprobovat nieco nove. Moj muz po prvykrat jedol bryndzu s mandarinkami (je zvyknuty marmaledovy chlieb oblozit este aj syrom), kedze som mu povedala, ze je to pribuzny od ovcieho syru (ono sa to cudzincom tazko popisuje). Najprv som nevedela rozpoznat, aka to je reakcia na bryndzu, ale musim povedat, ze na to aky je vyberavy, si bryndzu velmi oblubil a halusky zhltne svetelnou rychlostou (ak mu nieco nechuti, tak to trva vecnost a mam pocit, ze sa v tom jedle len prple ako male decko 😉 ). Svokra tiez prvykrat jedla velmi opatrne, ale potom som jej zvysky este zabalila a dojedala doma este na druhy den.
To iste treska. Myslim, ze moja svokra je odvaznejsia ako svokor. Moj muz to berie uplne normalne, tiez si ju zaje velmi rad. Uz sme zo zartu oslovili predavacku v obchode s rybami, ze ci nema tresku?! A moj muz hral hrdinu a vysvetloval jej ake je to dobre, lebo valila okale, ze to este nikdy nepocul, ze kde take cosi dostat.
Vsetko zalezi od chutovych buniek.
Tiche varenie funguje velmi dobre.
Ahoj Petra,
napis mi tvoju adresu, mozem ti nejake poslat.
Moja adresa je: href=“mailto:GAK@zmail.sk“>GAK@zmail.sk alebo href=“mailto:kjk.99@t-online.de“>kjk.99@t-online.de
Nejake ti dam dokopy.
Ja sa uplne vyzivam, ked mam piect tortu. 😀
Vzdy sa tesim na kazdu prilezitost (Narodky, Velka noc, Vianoce…). Mam v plane zostavit si tortovu obrazkovu kucharku (je to snad smiesne, ale kazdy moj vytvor si fotografujem 😉 ).
Ak by si chcela prekvapit na Vianoce, tak ti mozem zopar receptov poslat (ak ich uz nemas), ktore maju aspon v mojom okoli velky uspech.
Takze sa ozvi!
Ahoj
Kacka
Vidim ze “anglanom“ je naozaj fajn.. U nas v Taliansku, teda aspon v nasom regione som za cele tri roky co tu zijem nevidela nic slovenske ani ceske, nie je tu petrzlen (okrem petrzlenovej vnati), kmin, vegeta, chleba az priam nechutny ( po case som si zvykla co ine ostava), salami su az nechutne mastne, sladkosti dost chemicke, horcica okolo tej nasej ani len zdaleka neutekala, noviny nanajvis tak grecke a sem tam ruske (neviem ani po rusky toboz po grecky). Byvam v nie malom no nie extra velkom meste, ak ste niekto v taliansku a viete co by mi pomohlo neviem najst ani len kyslu smotanu a pritom tu mam aj carrefour a predajnu ktora predava “Clever“ (Billa vyrobky) ale aj tak za posledne dva roky som schudla viac nez sa patri.. Ak viete o niecom co sa aspon trosku podoba nasim dobrotam poradte..Pizzu uz nemozem ani citit.. Majte sa krasne
P.S. Ak viete o nejakom cesko-slovenskom obchode vo vasom meste napiste, urcite sa tam vyberiem. Dakujem
Viky reagujem na tvoj prispevok lebo ja osobne talinsku kuchynu zboznujem!!! a vzdy som si myslela, ze ludia co tam ziju musia byt stastni uz len koli ich kuchyni 🙂 tu na Slovensku za ich vyrobky pytaju nekrestanske peniaze :-((( take dobre prosuto, parmezan ci ciabata…mnam mnam! Na tvoju otazku kde tam zozenies slovenske vyrobky ti zial neodpoviem aj ked som uz par krat bola v Taliansku. Ale ked som tam na par dni slovensku kuchynu nevyhladavam! Vsimla som si ale jednu vec co sa tyka juzanskych statov (konkretne Talianska a Grecka), ze nemaju kyslu smotanu, dokonca o tom ani nikdy nepoculi, za „sour creme“ povazuju biely jogurt.
pre viky
neporadim ti, kde by si mohla dostat kupit slovenske vyrobky, kedze sama nezijem v ziadnom velkom meste, kde snad by aj mohla byt sanca nieco objavit. Ja uz si roky nosim koreniny zo Slovenska. Len nedavno som objavila nieco, co sa ako tak podoba vegete, v lekarni dostat „brodo vegetale“ v prasku, nie je to zrovna vegeta, ale vzdy lepsie ako nic.
Inac s tym chlebikom mas pravdu, nase pecivo je jednoducho mnam 🙂
J.A. zo Slovenska sa cudovala, ze nie si nadsena tal. stravou, myslim si, ze je normalne, ze clovek z casu na cas zatuzi aj po niecom domacom, no a ked ti chybaju zakladne veci, clovek musi doslova niekedy carovat, a tak ked robim pirohy namiesto bryndze k zemiakom primiesam syr „philadelphia“, kyslu smotanu som skusala nahradit zmiesanim bieleho jogurtu a slahacky na varenie.
Jeeeeeeeej dakujem ze ste napisali, som myslela ze z juhu sem nik nechodi.. No ale chcela som na reakcie Andrea dakujem pekne za rady hej sama som vyskusala primiesavat philadelphiu ale uz som ju miesala vsade a tolko krat ze naozaj uz na nejaku dobu to nemusim.. O korenie si velku starost nerobim aj ked teda obcas dojde (hlavne kmin), tak len velmi tazko sa bez neho zaobidem ale co uz, nosievam si ho z domu ked nahodou sa raz za cas vyberiem..Dalej k J.A tesi ma ze ti chuti talianska kuchyna aj mojej sestre velmi chuti, aj mne velmi chutila, no po case ma naozaj omrzela, kedze cestoviny sa papaju aj na obed aj na veceru aj po veceri aj stale,myslim ze aj tebe by sa po case zachcelo trosku maminho perkeltu a gulasu atd.. :-)) teda papa sa aj maso a plody mora, ale tie naozaj nemusim..A k Ivane ano naozaj grecky jogurt je ako nasa smotana ale nemaju ho vsade a uz sa mi stalo ze ked som ho nasla bol nechutny, asi bol po zaruke alebo ktovie (bolo to na vahu nie balene) ale teda obcas ho dostat aj cerstvy ale naozaj nie vsade..A este k Andrejke vegetu som raz videla v jednom supermarkete, bola to modra podravka a bolo to v “Sidis“ (potraviny), ale pravdu povediac viac som ju tam nevidela tak neviem..Inak je to u mna s papanim naozaj ubohe, viem si navarit aj masko sem tam nejaku omacku ale jednoducho si to neviem az tak dobre dochutit ako doma.. No co uz, este ze si vzdy ked som doma spravim velky nakup a na par tyzdnov mam po starostiach..Tak sa majte pekne a dakujem.. :-))
P.S Andrea a v ktorej casti si??
vidim, ze tu mame v podstate tie iste nedostatky! smotana, kmin, petrzlen. Jaj s tym petrzlenom, nechapem preco koren nekonzumuju ale len vnat. Na zaciatku ked som sem prisla o vareni som toho moz nevedela. Ale mala som slovensku kucharku. Ked som sa snazila dozvediet ako sa po grecky povie petrzlen tak som bola zufala, ze sa to asi nikdy nedozviem (vysvetlovala som, ze ako mrkva ale biele) no nic…Neskor som zistila, ze oni to vobec nejedia, ani chren.
Vegeta – podravka tu nie je ale objavila som sypku zmes Konorr, myslim si, ze je vel mi podobna vegete.
Ak v Taliansku predavaju grecke jogurty tak by som vam odporucila Total 10% – ten je uplne ako nasa smota. Menej precentny uz je ako biely jogurt.
Nastastie je tu specializovany obchod kde zozeniem slovenske, ceske a polske vyrobky. Lenze nie vzdy sa mi tam chce trepat. Ale ak potrebujem tvaroh, mak , polohrubu muku ci kyslu kapustu tak mi nic ine nezostava. Kebyze nie som v hlavnom meste verim tomu, ze tiez by som musela velmi carovat. A nasich korenin tam maju od vymyslu sveta.
Ja som vo francuzsku hned na hraniciach s Nemeckom. Varim len slovensku kuchynu. Vsetko co ste spominali je tu dostat a aj v Nemecku. Co je jasne, ze tu nedostanem je bryndza, nasa horcica, hrudkovy tvaroh a nasa klasicka detska krupica. Treba hladat obchody oznacene Euro…., v cinskych, tureckych. Viky z Fr.-creme fraiche-nie je smotana, ale tekuty tvaroh, tak preto ta sladsia chut. Ja chodim na nakupy viac do Nemecka-taky maly zapadakov KEHL-20km od Baden-Badenu. V Kauflande dostat takmer vsetko-zelena paprika (vo fr.ju nemaju-len tu duzinatu), kefir, zakysanka, presne nasu VEGETU, hotove lokse, parene buchty, orechovy, makovy a co ja viem aky kolac, tusim aj tresku som videla a rozne salaty, aj horcica je velmi podobna tej nasej (ta francuzska je strasny des-ale ak nemate inu moznost,kupte taku co je s oznacenim pre deti, uz neviem presne nazov, ta sa da aspon zjest). Klobaska je tiez od vymyslu sveta, samozrejme ze nikdy nebude jak nasa domaca, ale s tym sa treba zmierit. Takisto tu dostat aj ceske a slovenske pivo.
Naozaj moja rada znie, kto hlada ten najde. A vacsinou nie v nejakych obrovskych supermarketoch, ale skor v mensich obchodikoch-cinsky, turecky, rusky, polsky a pivo v obchodoch cisto len na napoje (alkohol). A este muka- tiez to nebude ako u nas to delenie (hladka,polo, hruba) ale tiez maju rozne druhy a treba len vyskusat, ktora je na co najvhodnejsia. Neviem, ale ja fakt varim jedlo normalne ako doma (no ale nie som nejak fajnova na jedlo) a az taka kucharka zas nie som, este som taky zaciatocnik, ale mam slovenske kucharske knihy a takmer vsetko robim podla nich. Tie veci, co som vymenovala, ze tu ozaj nedostanem, mam tu v zasobe. A ozaj co mi neskutocne chyba su nase slovenske rohliky. Tie nedostanem tiez nikde. Ale mam na ne recept, este som ich nerobila, ale uz sa chystam. Tak ak ma niekto zaujem, mozem poslat recept.
Drzim palce pri nakupoch a vareni. Jedlu zdar!!
Jaaaaaaaaaaaaj to ja som na opacnom pobrezi daleko od teba.. Ja som pri Ancone.. A inak Zuzana, no to mas naozaj fajn, ale aspon v mojom okoli nic z toho co si vymenovala (co je u vas) nie je dostat a myslim ze za tie tri roky co tu zijem uz by som mohla aspon nieco najst.. no ale nic to budem hladat dalej.. dakujem 🙂
pre Andreu
Ahoj Andrea, predpokladam, ze to Ty byvas pri Cagliari. Moja kamaratka tam byva uz par rokov, jej mail je href=“mailto:mkalafusova@hotmail.com“>mkalafusova@hotmail.com, skus jej napisat, dufam, ze sa nenahneva, lebo o tom nevie, chcem ju prekvapit, myslim, ze dobre padne porozpravat sa po slovensky a hlavne ked je niekto nablizku a mozno mate podobne osudy atd
Dakujem a maj sa pekne a vela stastia v Taliansku.
Tvoja reakcia