Michaela
uz si ma nalakala, ze som zabudla slovensky!!!
cca = asi, priblizne
Peter
akurat som ti pisala a ty si ma predbehol, ze sa mi nejak nevidelo tych 250 000. Inak s tymi slovenkami to bola sranda. Ked mas tak pridaju a ked nemas tak nedaju, alebo zoberu 😉
Odpisovala som aj emigrantovi, ale ty si to aj tak lepsie vysvetlil, tak som vsetko zmazala. Precitala som si vselico na centrelink, tak som trochu mudrejsia, ale aj tak sa tam budem musiet ist opytat. Diky za tip.
Vieri
Neda mi to a musim ti napisat o priatelovi mojej kamaratky. Je to slobodny muz z Holandska. Ma krasny dom, auto BMW a mal okolo
$300 000 v banke. Prepustili ho z prace a siel poziadat o podporu. Na centrelink mu povedali ze ma dost penazi a podporu nedostane. Tak on siel do banky a vyberal kazdy den $5000-20000 az tam nemal nic. Potom siel pytat podporu. Pytali sa ho na Centelink kde dal vsetky peniaze, on povedal ze v pokies gambled. Boli to moje peniaze a mohol som si robit s nimi co chcel. No a zacal dostavat podporu. Je to mozne? Neverila som vlastnym ociam. Neviem kam dal doopravdy tie peniaze, ale vraj nakupil plno malych krabiciek a vzdy kopal v zahradke.
Uz roky nepracuje. Prvy rok hladal pracu a bol chory ked ziadnu nenasiel, chcel byt manager. Teraz si zvykol na pohodu.
no, z tou podporou..na slovensku sa to tiez dalo..pred desiatimi rokmi…ale len tri mesiace…pred odchodom do nemecka som musela vyplnit tlacivo, ze odchadzam z dovodu hladania si prace v zahranici…jedine, co som musela, bolo sa hlasit telefonicky…podpora chodila a potom som dostala len oznam, ze cas uplynul a ked chcem preberat podporu nadalej, musim sa tyzdenne hlasit osobne na urade prace…ale to som uz pracovala v nemecku, tak ma aj hned odhlasili…ci sa to da aj dnes neviem, a ci sa to tyka aj dovoleniek, tiez nie…ale fungovalo to aj v nemecku, moj muz presne tak odisiel do talianska hladat si pracu a po troch mesiacoch sa musel rozhodnut…takze, mozno to nie je len vymozennost australie..treba len vediet, ako na to…mozno sa aj mylim, ved som pisala, ze moj pripad je z pred 10 rokov..
Daniela
dufam, ze Ti Slovensko pomohlo a ze sa uz citis v Australii dobre 🙂
Myslela som si, ze sa nieco stalo v rodine, ked si sa sama s detmi vybrala na tak dlho.
Je to tu naozaj fajn, ze government pomaha matkam s detmi, ale aj inym kto je sikovny a vyzna sa v tom. My sme zacali robit hned po 2 tyzdnoch v Australii (v Sydney). Ani nas len nenapadlo, ze sme sa mohli najskor rozhliadnut a vyuzit podporu. Nase deti boli vtedy 11 a 12 a pol rocne. Na jazykovy kurz sme chodili iba po veceroch. Teraz uz mam tak velke vnucata 😉
emigrant,
vidim ze rozdiel medzi Amerikou a Australiou je taky ze tu niektori ludia su nezamestnany cely zivot. Ludia z nezamestnatelskej idu rovno do dochodku a nikdy v zivote nepracovali. Manzelia s detmi maju velmi peknu podporu plus plno vyhod, zlavy alebo zdarma, deti v sukromnych skolach, pretoze oni platia iba minimum asi tak 1:10, dokonca si kupia dom. Ak maju 1/3 deposit, banka im pozicia zbytok a z podpory sa to da splacat. Poznam rodinu z Bosny, oni su tu 9 rokov. Chodili na anglitcinu 2 roky, potom 1 rok pracovali, dali deposit na dom a teraz uz 6 rokov nerobia, hovorili mi ze ani nebudu, ze su chori maju vysoky tlak. Takychto je tu hodne.
Ako som pisal, ked sa im nepaci robota nemusia pracovat. Nizko platena je $ 15 na hodinu a oni za taky plat z postele nevstanu. Minimalne ziadaju $25 na hodinu. Ludia s dobrymi platmi napr $60/hod +, takito idu do roboty aj cez vykendy, vtedy maju platene dvojnasobne. No a na prace za $15/h Australia si vozi na par mesiacov ludi zo zahranicia, vacsiny Azie. Teraz su tu ludia zo Slovinska, stavaju garaze, oni s nizkym platom su spokojni, neviem kolko maju na hod. Plus maju veci zdarma ubytovanie a ine.
Ked tak rozmyslam, Australia je podobna ako Kuvajt. Tam tiez pracuju ludia iba s dobrym platom, ostatni su doma. Akurat rozdiel je tam ti co nepracuju maju ohodne viac nez australcani.
V SAE v Dubaj, tam odchadza hodne australcanov za pracou. Australcani su tam velmi ziadani. Taki co nadavaju ze $ 60000 rocne je maly plat, idu do Dubaj. Tam maju dom zdarma, auta pre obidvoch rodicov zdarma, deti iba v sukromnych skolach, utracaju peniaze kde len chcu a stale nasetria bokom $60000 rocne.
V Dubaj je plat rozdeleny podla toho odkial clovek pochadza. Platia dobre ludom iba z bohatych krajin taki dostanu iba dobru pracu. Zbytok podradnu robotu tam robia ludia z chudobnych statov, nezalezi na tom ze chudobny je mudry dobre studovany, nema skratka na dobru pracu narok. Mudrych a studovanych chcu iba z bohatych krajin. Je to neuveritelne ale je to tak.
Veduci na stavbach su vacsinou z Australie a Noveho Zealandu. Tiez su tam Japonci, Belgicani, Americani, Kanadani co maju velmi pekne platy a dobre postavenie. Tie najvacsie masiny pochadzaju z Belgicka.
emigrant pozri si video, uvidis ze nekecam:
class=“postlink“ href=“http://sixtyminutes.ninemsn.com.au/sixtyminutes/stories/2007_03_04/story_1858.asp“> http://sixtyminutes.ninemsn.com.au/sixt … y_1858.asp
Peter, no to mate naozaj nadherne v tej Australii. Ja sa len divim, kde na to taka mala krajina berie, ved vas je tam okolo 15-20 mil. obyvatelov. Je tam nejake nerastne bohatstvo z ktoreho ma Australia velky nar. dochodok, alebo ako to je?
Kladiem si tiez otazku ci ten vas socialny system je taky stedry koli tomu, ze australska vlada sa snazi pritiahnut imigrantov a tak zvysovat populaciu, alebo ci to je z nejakych humannych dovodov…
V tomto budete asi jednicka na svete. Podla toho co pises, tak USA su urcite za Australiou, co ma prekvapuje.
Samozrejme, ze nepochybujem o tom co pises, viaceri s Australii tu suhlasia alebo nic nenamietaju. Je dobre, ze si v tychto veciach tak dobre informovany, su to vsetko legalne veci a tak si mozes zariadit zivot podla toho ako ti to vyhovuje – pracovat alebo byt na podpore. Ja som byval expertom na tieto veci tak prve 2 roky v USA, potom sme to nejak nepotrebovali, len raz ked sa mi podarilo vybavit nezamestnanecku, aby som mohol stavat dom.
Dakujem za to video, budem si ho musiet pozriet v kniznici (moj stary PC ma nejaky problem).
emigrant
ja som tu vyse 11 rokov a pracovala som iba 6 mesiacov. Dokial Peter odpovie, mozem aj ja. Australia ma hodne nerastneho bohatstva a v ziadnom pripade sem nechceme pritiahnut emigrantov. Berieme iba kolko je dohotnute medzi statmi. Australia prave by bola najradsej aby sem ludia nechodili, lebo mame nedostatok vody je to obrovska zem ale nie vsade sa da zit.
Svedsko je krajina mimoriadne specificka,sposobena totalne kolek tivistickou svedskou mentalitou.Kolektivizmus je tu statnou dogmou,je mu podriadena cela vychova,i media.Je to velmi specifickyn jav ktory nema analogiu v Europe ani v inej civilizovanej krajine.Prostredie je tu vyslovene nepriatelske akemukolvek individualizmu,ludia s ambiciami a ti co chcu robit karieru tu trpia a emigruju.(Mnozstvo vysokopostavenych alebo bohatych ludi stadialto emigrovalo).Politicky system je zrkadlom mentality naroda-akykolvek nadstandard alebo odchylka od normalu su neziaduce.O svedskom danovom a socialnom systeme je zname vseobecne dost,takyto system by v ktoromkolvek inom state viedol ku spontannej vseludovej vzbure behom kratkeho casu.Pracujuci musia zivit armadu nepracujucich (ca 20% obyvatelov na roznej forme podpory) danovy system je nastaveny na tvrde spriemerovanie akychkolvek odchyliek.Z tohoto dovodu sa tu maju dobre akurat sprosti a lenivi.
Moje problemy boli (a su) vpodstate rovnake ako u ktorehokolvek cudzinca ktory sem prisiel z krajiny s viac individualistickou mentalitou-nie je to krajina pre karieru,skor pre tych co chcu mat do smrti klud a istotu v zamestnani.Velmi mi tu vadi ze ludia sa boja otvorene hovorit o palcivych problemoch co vyslovene pripomina casy u nas davno zasle.
Z viac „materialnych“ veci mi tu vadi katastrofalna situacia v byvani (najmä v oblastiach s vysokou koncentraciou priemysl a mnozstvom prac.priliezitosti),odstrasujuce ceny domov/bytov,nenormalne zdanenie nemovitosti,socialisticke poradovniky na najomne byty,neexistencia konkurencie napr.v obchodnej sieti (maly vyber tovaru) a benevolentny skolsky system.Celkove to tu ide pomaly dolu vodou-a to kvoli statnej podpore nepracovania.
Vdaka rogalinovi ze to trochu priviedol nazad k realite opisom toho ako to ide vo Svedsku. Podla mojho skromneho nazoru v Australii to ide podobnym smerom, aj ked nie kvoli „kolektivizovaniu“ socialnodemokratickou vladou. Je pravda ze Australia ma hodne nerastneho bohatstva, a na tom sa dost dlho budovalo. Ale je pravda aj to ze nam to pomaly dochadza, napriklad zlata sa uz tazi ovela menej ako niekedy pred 20 rokmi ked sa vsetky tieto vymozenosti zakladali… Stastie mame asi v tom ze vacsie banske firmy si nasli dalsie naleziska (vacsiou v Azii a Afrike) kde doluju dalej veslo, a platia domacim len minimum zatial co zisky im idu do Australie. NAdnarodny kapitalizmus je ale asi ina tema… Dalsi velky problem je tu voda, ktora ked nam dojde tak budeme asi na inej urovni, pokial sa nieco nevymysli.
Na okraj nezamestnaneckej podpory – poznam len par pripadov napr jeden znamy Cech tu nedaleko mal syna co studoval, a bral podporu, ale ked mu zistili ze vymeskal vela tak mu podporu zastavili, musel dokazovat ze si hlada robotu aby mu to zase zacali platit. Pritom ale hra v jeho hudobnej skupine, cele dni cvicia a stat im plati. Podla mna je to OK, lepsie nez keby sedeli cely den v krcme. Na druhej strane ale viem ze jeho otec by bol radsej keby si naozaj hladal robotu a keby sa nieco uzitocne naucil. Pozerat sa na vyhody je jedna vec, ale keby to Vas syn/dcera mal vybrate ako ich celozivotnu napln tak by ste uvazovali inak 🙂
emigrant
protinozec ti to dobre vysvetlil o nerastnych bohastvach. Niekady sa zda ze uz ich miname a natrafime na nove a vacsie tu v Australii. Pred 5 mesiacmi sme natrafili na najvacsie v historii a bude sa tazit minimalne 20 rokov.
Tiez chcem este dodat k tym podporam, ze pre niekoho sa oplati ist do prace a pre niekoho nie. Pre single osobu ktora musi platit najom je lepsie ist do prace aj kez malo zarobi.
To bol iba jeden priklad, lebo mozem pokracovat do nekonecna.
protinozec
je to pravda ak neodovzdas papier na socialke v stanoveny den ktory to musis urobit, zastavia podporu a musis znovu poziatat. Ale ak to dodas v cas, ludia su desiatky rokov nezamestnani. Ja to neuznavam, ale co ma clovek robit ked niekedy mas viac na podpore nez v praci hlavne ked su manzelia alebo plus deti. Niektori ludia hlavne mladez na podpore studuju v TAFE, kde im platia extra za to ze idu do skoly.
Peter, mas pravdu – aj cely zivot sa da 🙂 Asi preto tu mame tolko umlecov, inde vo svete by davno pokapali od hladu alebo zili na ulici. Tu sa ale da brat podpora a popri tom robit co Ta bavi. Poznam par takych co sice na umeni vyzit nemozu ale popri podpore si vzdy zarobia par grosi a ide im to… Da sa povedat lepsie nez byt pri pase 8 hodin denne a nemat z toho ovela viac. Ale keby vsetci chceli „nic nerobit“ tak by sa ani toho uhlia vela nenakopalo 🙂
Tu vo Francuzsku je to podobne. Stat na jednej strane vytvoril slusne socialne istoty pre nezamestnanych, na druhej strane vsak nedokaze prinutit zamestnavatelov k vysim mzdam pre zamestnancov – aspon pokial to ide – a vacsinou to naozaj ide, pretoze zisky majitelov firiem a fabrik su obrovske. Stacilo by ich stencit a mzdy by boli natolko zaujimave, ze by zdvihli k praci aj podporarov. To by vsak stat musel byt silnejsi, nez tito majitelia…a nie naopak. Mozno prave toho sa Svedi boja a preto si to vedu tak socialne.
Natalia v svojom prispevku pises:
„Australia ma hodne nerastneho bohatstva a v ziadnom pripade sem NECHCEME pritiahnut emigrantov. “ Natalia, Ty nie si emigrant? Mozno sa uz ratas za australcana, no i tak nepaci sa mi taketo vyhlasenie. Je fajn, ze Tebe sa dobre dari – ale mozno aj ini ludia, napr. zo Slovenska, by chceli pozivat vyhody Australie, tak ako Ty.. Takto pekne my ludia rozmyslame..
Peter
Ako to je mozne, ze sa oplati viac byt na podpore? Su v Australii tak nizke platy alebo tak vysoke podpory? Ja som si myslela, ze tam sa da zarobit pomerne slusne. Aky tam mate priemerny plat?
Chcela by som reagovat aj na Petrove prispevky. Ono je fajn, ked sa krajina vie postarat o socialne slabsich.. Ale je to podla mna od veci, ked ludia, miesto tohoa, aby isli pracovat, zneuzivaju socialny system krajiny.. Lebo sa im „nechce vstat z postele za 15$“. Fakt super. Avsak dakto na tie podpory zarobit musi – a to su prave ti normalni ludia, ktori pracuju a platia dane – a musia vstavat kazde rano z postele a podavat v praci vykon, nicia si castokrat zdravie atd.. Zda sa mi to skutocne nemoralne. Ine je, ked niekto pracu najst nemoze, alebo z dovodov zdravotnych a pod. pracovat nemoze. Ale to zrejme nie je pripad mnohych, ktorych Peter v svojich prispevkoch spomina.
Tina,
Nemyslela som to tak ako to vyznelo. Ked som pisala ze sem v ziadnom pripade nechceme pritiahnut emigrantov to bola odpoved pre emigranta z Ameriky. Ak si precitas jeho otazku, znie to tak ako coby Australia bola stedra pretoze sem chce prilakat emigrantov. Co nieje Pravda. Pravda je ta, ze Australia ma hodne nerastneho bohatstva, preta je ta podpora stedra v niektorych pripadoch. Australia je v krizi koli vode a tak je najlepsie aby sem hodne ludi neslo, to nieje z mojej hlavy!!! Kebyze je tu voda, moze sem prist miliony ludi, cele Slovensko vcitane s tebou mne by to bolo fuk.
Tina
Napisem priklad, aby si to pochopila. Porovnam 2 matky. Porovnanie bolo verejne v spravach. Jedna mala 1 dieta v skolke a sla do prace, zarobila $1250 na tyzden. Druha mala 2 deti v skolke a bola doma s podporou $500 na tyzden. Pri zaplateni skolky, najomneho, cestovneho a ine, ta co pracovala zostalo jej o $70 menej na tyzden nez ta co bola doma. Pretoze ta na podpore mala skolku skoro zdarma, tiez pomoc na najomne, cestovne, doktora, inkaso a ine.
Tak mi povedz co by si ty urobila? Chcela by si byt hrda ze nezneuzivas socialny system a sla do prace kde stratis $70 na tyzden, alebo by si zostala doma? Kazda matka ma narok zostat doma, zalezi na nej ci chce ist do prace alebo nie. Matky mozu zostat doma dokial dieta nedovrsi 7 rokov a potom by mali pracovat 20 hodin tyzdenne nez dieta nedovrsi 12 rokov. Ak vsak nechcu ist do prace ked dieta dovrsi 7 rokov, mozu zostat doma ale na podpore im uberu $20 tyzdenne.
Nie pre kazdeho je lepsie zostat doma alebo ist do prace. Kazdy pripad je iny a ludia si zvolia co im vyhovuje najviac.
Priemerny plat v Australii dnes neviem presne kolko je ale pred par rokmi bolo $45 000 rocne, 46% pracujucich bralo nad $70 000 rocne. Teraz je to urcite viac. Je normalne ked zarabaju az $110 000 rocne. To uz neviem kolko %.
Nieje pravda ze iba studovani musia dobre zarobit ako si to niekto mysli. Oproti mne byva anglican architect. Prestal robit jeho pracu a teraz seka travu. Nerobi kazdy den a berie $75 000 rocne co je to iste ked bol architekt, ale ako architect musel ist do prace kazdy den:).
Peter
predpokladam, ze pises o rozvedenych, alebo matkach s detmi bez manzelov. Ano, s tym rozhodne suhlasim, ze jednemu rodicovi sa neoplati pracovat. (Hoci tych $1250 na tyzden sa mi nezda. Nemyslel si tym 2 tyzdne?)
Kazda matka ma narok ostat doma, ale ako som spomenula, moze si to dovolit iba vtedy ak nema manzela, alebo jej manzel ostane doma na podpore.
Uz teraz chapem, preco tu zije vela matiek oddelene a frajeri su prihlaseni na inych adresach. Minule tiez davali v telke zenu s 10 detmi a 8 otcami. A uz tak zacala praktizovat aj jej 16 rocna dcera. Nech idu do kellu s takymto systemom. Preco poctivi ludia musia na to doplacat?
Ale ako je to s tymi matkami co maju manzelov a ti poctivo pracuju za priemerny plat? V tom pripade musi ist aj matka do prace a zhana si pracu po veceroch, v noci a vikendoch, lebo si nemoze dovolit skolku.
To bol pripad mojej dcery, pokial sme sa nepristahovali za nimi a nepomohli im s detmi (mojima vnucatkami). Druha moznost pravdepodobne bola, zostat cela rodina na podpore. Ale aky je to ciel do zivota?
Mali by sice plno volneho casu, ale este stale by rentovali, pretoze by sa nedalo usetrit na deposit na dom, na auta, ktore su tu nutnostou atd.
To je pekne od governmentu, ze sa tak pekne stara o matky s detmi, ale smutne v tom, ze nepomoze aj tim, co sa snazia usetrit governmentu peniaze. A verim, ze vela ludi to vyuziva schvalne.
K tomu priemeru platov: skoda, ze do priemeru sa pocitaju multimilionari 🙁 🙁 🙁
Natalia
ja som to tiez nemyslela tak, ako to mozno vyznelo;-)) Ja sa do Australie nechystam, iba ak na dovolenku dakedy by som sa rada kukla, my sa mienime o rok stahova tam, odkial sice utekaju – a sice na SLovensko;-)), lebo takyto zivot v cudzine nam napriek ekonomickym vyhodam nevyhovuje;-))
Peter
ja suhlasim s Tebou uplne v tom pripade s mamami. Okrem toho myslim, ze ked su doma, tak robia velmi zasluznu cinnost;-)) Sama to poznam.Viac sa aj mozu venovat detom, co je iste pozitivum. Mne sa len zdalo, ze hocikomu sa nechce pracovat, tak proste ostane doma a bere podporu, co je iste iny pripad. Ten priklad toho architekta je zaujimavy;-)), sama som architekt, momentalne si neviem predstavit, ze by som radsej strihala travnik ako robila vo fachu, i ked viem, ze na druhej strane je to praca fakt hekticka a narocna. Prekvapuje ma, ze tym strihanim obcasnym travnika moze tak dobre zarobit, ze mu vychadza dost slusny rocny prijem. Dostava k nemu aj tu podporu, ak som to dobre pochopila.
Vieri,
ano pisal som to o matkach bez manzelov a je pravda ze ta jedna brala $1250 na tyzden, mala dobru robotu. To bolo neuveritelne, sokujuce ked to spocitali $70 chybalo. Ako som spominal kazdemu vyhovuje nieco ine. Ak manzel s priemernym platom pracuje, lepsie je ak aj manzelka ide do roboty. Iba muzi s dobrym platom mozu povedat zene aby zostala doma. Vyuzivaju to vsetky druhy ludi. Muzi naschval odidu od rodiny, lebo sa im nechce starat o rodinu ked su deti, no a ked je sam zasa nechce platit alimenty. Niektori muzi cakaju 16 rokov na podpore nez dieta vyrastie aby ich nemuseli platit. No ale netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca, tak isto matky.
Ked obidvaja manzelia pracuju a zarobia malo, tak stale maju narok na vyhody-lacne skolky a pod., mozno tvoja dcera o tom nevedela.
Tvoja reakcia