Ako ste spokojní s lekárskou starostlivosťou mimo Slovensko, či už ako „domáci“ alebo ako turista? Podeľte sa o osobné skúsenosti pokiaľ ide o prístup lekára k pacientovi, poistenie, liečebné procedúry a pod.?
ach, toto je asi dost tazka tema. vidim, ze zatial sa nikto nechyta! Tu v Gr je to zial tak ako v USA – paralelne existuje statne a sukromne zdravotnictvo. Pricom na statne sa plati poistne statnej poistovni a na sukromne su rozne sukromne poistovne, ktore vsak nepreplacaju vzdy cele sluzby. Moj osobny nazor je, ze greci su rozmaznani co sa tyka lekarov lebo uprednostnuju sukromnych. Najprv som si myslela, ze preto lebo asi statne je v hroznom stave. Neskor som vsak zistila, ze je este lepsie ako u nas. Dnes by som uz rodila normalne v statnej nemocnici – bola som tam uz parkrat pozriet niektore zname. Dobre nie je to luxus ale ani nic hrozne. Ale usetrila by som aspon 7000 EU. Dnes porod stoji v sukromnej nemocnici okolo 10.000 EU a poistovna preplati tak 50-30 %.
No na tuto temu by som mohla pisat snad do nekonecna – zajtra budem pokracovat lebo uz mi „padla“ v robote a idem domu.
No tu v Kalifornii je vsetko co moze byt. Vratane od vynikajucich doktorov po podvodnikov, od tych co robia v klude po tych co maju 30-hodinove smeny ku koncu ktorych robia vela chyb a davaju zle diagnozy. Niektori ludia si nevedia lekarsku opateru vynachvalit. Pritom nejak 100 000 rocne zomiera v U.S. na chyby doktorov alebo choroby co chytia v nemocnici. Neumyvanie ruk je bezne, ze na to nie je cas. Niektori doktori su doslova stvani. Pohotovost niekedy pomoze behom par minut, inokedy necha cloveka cakat dlhe hodiny v cakarni. No vyzera ze zalezi na stasti, kdo sa kedy kde dostane.
Skutocne zlozita tema.
V Belgicku je celkom zaujímavý systém… Zdá sa, že Slovensko asi čerpá inšpiráciu niekde v tejto oblasti :wink:. U súkromného všeobecného lekára zaplatí pacient pri každej návšteve 20 € v hotovosti (časť vráti neskôr poisťovňa prevodom na účet). Všeobecný lekár slúži väčšinou naozaj všetkým – malé deti, dorast, dospelí, dôchodcovia… Čakacia doba v čakárni tak 20-30 minút na pacienta, niekedy až na porazenie! Lekár má síce väčšinou veľmi milý prístup k pacientovi, vrátane podania ruky pri príchode a odchode a vyprevadenia pacienta až k východu, rozhovor na rôzne témy – všeobecné i zo súkromia pacienta, no to práve spôsobuje to neúmerné čakanie pre ostatných chorých v čakárni. Slovák zvyknutý na rýchle „odbavenie“, niekedy už sestričkou (tu ju mimochodom nehľadajte z úsporných dôvodov), je z toho spočiatku trošku zmätený. Ale prístup lekára tú nervozitu z čakárne neskôr určite vykompenzuje.
V Belgicku má každý obyvateľ zdravotnú poistku u tzv. Mutualite, čo je niečo ako naša zdravotná poisťovňa. Väčšina si ale nad rámec tohto platí ešte poistku pre nemocničné ošetrenie, kde sa veľmi odporúča „lepšia“ poistka pre získanie oveľa širších možností výberu nemocnice (aj súkromné), preplácanie väčšiny bežných operácií, napr. aj pôrod. Ak nemáš poistku, ktorá kryje plne operáciu, či pobyt v nemocnici, priprav si nemalú hotovosť.
Pokiaľ ide o kvalitu „služieb“ v zdravotníctve, chvalabohu nemám bohaté vlastné skúsenosti, no z počutia viem, že sú na vyššej úrovni ako na Slovensku, čo určite asi nikoho neprekvapí. Je to ale prirodzené, hlavne ak porovnáme výšku poistného na Slovensku s výškou toho tu a o daniach nehovoriac…
no, v nemecku je to podobne s tymi poplatkami, 10 eur pri prvej navsteve v kvartali u domaceho lekara, ak potrebujem ist k odbornikovi, musim najprv navstivit domaceho lekara, zaplatit poplatok, ten mi vystavi odporucanie dalej(gynekolog, ortoped atd), a ked toto odporucanie nemam, musim poplatok platit tam. netyka sa to zubarov, tam sa tiez plati poplatok extra. co sa tyka cakania, ja necakam, chodim zasadne akademickych 10 minut neskor, stihnem sa akurat zahlasit a uz som v ordinacii. dost vela zavisi aj od poistovni, my s muzom mame nieco take ako spojene zdravotne poistovne, zatial som nedoplacala nic, hoci lekari napravaju zanedbanu slovensku starostlivost. pristup lekara je tu uplne iny ako na slovensku, niekdy mam dojem, ze sa rozpravam s priatelmi a nie s lekarom, az na jedneho neurologa, tam som mala dojem, ze on potrebuje viac odbornu pomoc ako ja a k tym poplatkom, je to relativne nove, zavedene len od januara 2004, tak si myslim, ze nemci to odkukali od slovakov. co sa tu zhorsilo, su lekarne, s poplatkami zaviedli aj recepty takmer navsetko, tak niekedy platim za recept viac, ako stoji samotny liek.
no, ja som strach zo zubara nikdy nemala, take pohodlne kreslo by som chcela ma t aj doma. s mojou poistovnou som spokojna, teraz v tehotenskej poradni mi preplaca takmer vsetko, uz som si bola pozriet aj zensku kliniku, vyzera to tam super a nemusim byt ani privatne poistena. s mojim zenskou doktorkou som spokojna tiez, pretoze trpim migrenami aj teraz, predtym som brala dost silne lieky, teraz sa uz neodvazim, aj ked su testovane, ale doktorke mozem tiez kedykolvek zavolat a snazi sa pomoct. moj domaci doktor je tiez v pohode, lieci pomenej liekmi, viac akupunkturou, aspon nie je organizmus tolko zamoreny jedmi. jediny problem som mala s neurologom(kvoli migrenam), ale jedna navvsteva u neho mi staacila, aby som ho zmenila za pristupnejsieho, chapavejsieho atd.
chcem sa opytat kto si platite aj sukromne poistenie?My mame statne tak isto ako ostatni obcania Aus(ktore si tiez platime z platov), ale to nezahrna specialistov.Napr uvazujeme o detoch a rozdiel je v tom, ze v sukromnej nemocnici je zena sama na izbe, ma doktora (v statnej ma len porodne asistentky ak nie je problemove tehotenstvo)ale zasa poplatok mesacny je asi $70-100(AUD).Tak neviem co robit, -my sme chvalabohu zdravotne OK, ale zrejme kvoli detom a specialistom ako gynekolog, ocne, zubar-by to nebolo zle mat.Ako to mate vy?Vdaka.
Hanka,
ja som si vsetko priplatila (v Grecku) aby som mala ten standard – sama izbu hlavne, gynekologa a vsetky testy su tu zo zakona tak aj statne poistenie staci. hlavne som bola este neskusena v tomto prostredi a ovplyvnena domacimi. Dnes by som to uz nespravila, povazujem to za zbytocne vyhodene peniaze. Hlavne aj po citani prispevkov na class=“postlink“ href=“http://www.rodina.cz“>www.rodina.cz, class=“postlink“ href=“http://www.babetko.sk“>www.babetko.sk, class=“postlink“ href=“http://mkhl.mokranovci.net“> http://mkhl.mokranovci.net .
Na ceskej „rodina“ v sekcii Briska – jak se rodi v… najdes pribehy cesiek z porodov a lekarskej starostlivoasti po celom svete, je tam aj Australia a soko vsetky boli len s tymi porodnymi asitentkami a vsetko bolo ok. Stranka Mokranovci je o slovakoch v Holandsku a ako nasa slovenka tam porodila uz 3 krat a ani raz nemala kontrolu u gynekologa. Tam sa totiz rodi doma s babicou, ta sa o tehotnu stara pocas celeho tehotenstva, nerobia sa ziadne testy ak tehotenstvo prebieha normalne, ani utrazvuk, nic 🙂 najprv ma to sokovalo ale uz sa na tehotenstvo tiez pozeram ako na najprirodzenejsiu vec, ktorej sa vobec netreba bat. ved aj u nas 3 generacie pred nami rodili doma bez lekarov. Tu v GR je az perehnana starostlivost o tehotne – manzelia si napr. robia testy este pred planovanim tehotenstva, ak nieco nie je ok najprv sa toto da do poriadku az kym testy nie su 100% , az potom se ide na vec. My sme vetko toto podstupili, nastastie ziaden problem ale uz vtedy mi to pripadalo padnute na hlavu, no kedze som nepoznala ako je to inde (iba na Slovensku) tak som si myslela, ze je to OK. Hovorim, dnes by uz tieto veci nepodstupovala. Iba klasicke prehliadky – max. yak ako su na Slovensku. A tiez v statnej nemocnici.
Ahoj Jana.Volal sa Tina celkom nahodov som nasla tuto stranku a tiez teba.Chcela by som sa ta na nieco opytat.Mozna mi niecim poradis.Takze byvam aj s manzelom v Mnichove.Prisli sme tu 1.januara.No bohuzial hada pracu a este nic nenasiel.Ja som tiez tehotna v 8 mesiaci no nemam ziadne poistenie.Takze kontroly si platim z vlastneho vrecka.Mozes mi poradit ktora poistovna je dobra a v korej nemusim byt minimalne 18 mesiacov poistena?Termin porodu sa velmi rychlo blizi a ja nemam ziadne poistenie a moj manzel este ziadnu pracu.Nevies este ako je to s Muttergeld a Kindergeld.Budem velmi rada ak mi nieco poradis.Ahoj
tinka, ak ti ja velmi neporadim, v kazdom pripade skoc na class=“postlink“ href=“http://www.nemecko.sk“>www.nemecko.sk, stranka pre sovakov zijucich v nemecku, tam ti urcite poradia aj ini. ja som zakonne poistena, moja poistovna preplaca takmer vsetky ukony, co sa teraz tehotenstva tyka,pozri si v knihkupectve alebo v kniznici knihu o poistovniach a ich sluzbach, mas tam aj ceny a pod. kindergeld by malo bytasi 150, eur, muttergeld alebo erziehungsgeld asi 350 eur.
Niekolko praktickych upozorneni o zdrav. starostlivosti v zahranici a v SR (tyka sa to aj navstevy v SR):
1. V zahranici (ak tam dlhodobo zijete alebo pracujete) musite byt poisteny v niektorej tamojsej poistovni. Tato poistovna vam vyda preukaz poistenca (v statoch EU je to modra EU karta zdrav. poistenia alebo formular E111), ktory vas opravnuje na osetrenie vo vsetkych statoch EU a na osetrenie v inych statoch, s ktorymi ma vas stat medzinarodnu dohodu o osetrovani. Tento preukaz vas ale opravnuje iba na neodkladne osetrenie v pripade akutneho ochorenia – nie ochorenia chronickeho a zvycajne ani nie na transport domov. Na tieto ucely je dobre mat komercne pripoistenie (cestovne poistenie), ktore kryje veci, nekryte zakladnym poistenim.
2. Na Slovensku sa musite odhlasit zo zdrav. poistenia. Vasej poistovni musite poslat kopie dokladov, z ktorych musi byt jasne odkedy a akym sposobom ste v zahranici poisteny. Da sa to vybavit udajne aj postou. Ak sa neodhlasite, vyhlasia vas za neplatica a mozu vymahat dlzne odvody do zdrav. poistenia – za par rokov je to slusna suma.
3. Poistenie popisane pod bodom 1 – teda vase normalne, ale aj komercne poistenie v state vasho dlhodobeho pobytu obycajne neplati v state, v ktorom mate pobyt trvaly alebo ktoreho obcianstvo mate. Inymi slovami, poistenie zo zakona uzatvorene napr. v Cesku (pretoze tam dlhodobo pracujete) nefunguje na Slovensku, kde este stale mate trvaly pobyt alebo ste si ponechali slovenske obcianstvo. Na Slovensku pritom poisteni nie ste – museli ste sa odhlasit a vsetku starostlivost v SR (aj pri navsteve) budete musiet tvrdo zaplatit.
4. Na pokrytie takychto pripadov – teda pokrytia zdrav. starostlivosti slovenskych obcanov poistenych v zahranici pocas ich pobytu v SR si musite vyziadat od vasej poistovne formular E106. Tento formular poslete do Vseobecnej zdrav. poistovne v SR – podla bydliska – udajne to ide aj postou. Dobre je poslat aj kopie preukazov o zdrav. poistenie vo vasom state – neposielajte originaly preukazov! Na zaklade tychto dokladov je slovenska poistovna povinna vam vydat „modry preukaz poistenca v SR“, ktory vas opravnuje cerpat vsetku zdrav. starostlivost na uzemi SR tak, ako keby ste boli poisteni na uzemi SR.
5. Nepodcenujte tieto rady – z vlastnej skusenosti viem, ze slovenske poistovne od vas budu tvrdo vymahat dlzne peniaze a ze za kazde, aj sebemensie osetrenie na Slovensku zaplatite velke peniaze.
6. Taketo iste doklady musia mat zrejme aj deti – doklad o poisteni rodica, resp o tom, ze dieto je poistene zo zakona spolu s rodicmi, doklad E111 alebo EU karta poistenca z ktorej musi byt zrejme, ze je poistene aj dieta, doklad E106 a na jeho zaklade preukaz zahranicneho poistenca
Som velmi spokojna so zdravotnou poistovnou a starostlivostou. Mam opacnu skusenost. Musim sa hanbit, ked hovorim, odkial som, pretoze zubari, ktori sa snazia zachranit zuby synovi sa sice velmi taktne, ale cuduju sa, co robia zubari na Slovensku. Chodila som so synom k zubarom v SR a ti vzdy povedali, ze sa nic neda robit, az ked bude dospely. Tu mu trpezlivo liecia zub za zubom a vsetko preplaca poistovna. Nemusim hovorit o estetickom vzhlade. Rovnako ja som potrebovala velmi financne narocnu liecbu na chikungunya a nemala som vobec problemy, naopak, stretla som sa s velkou profesionalitou a ludskostou
S tymi poistovnami to celkom ujde.
Ako som pocula ludia privatne poisteni mozu mat skutocne problemy ked chcu zmenit poistovnu, pripadne zostanu nezamestnani, ale to sa mna netyka. Ja som na familiarnom poisteni pripoistena u muza a vyuzivam to teda v plnom prude. Tolko lekarov som za cely zivot nenavstivila na Slovensku, co za tych par rokov tu.
S lekarmi, ci uz zubar alebo zensky je to tu tak ako vsade inde na svete. Je vynikajuce, ze mame pravo zvolit si lekara. Ja uz som vystriedala viacerych a zostala som len u tych, s ktorymi som skutocne spokojna. Moj alergolog je super lekar, snazi sa mi pomoct ked pridem co i len s prechladnutim ku nemu (kvoli mojim alergiam som bola doteraz kazdy mesiac chora. Teraz mam uz rok a pol imunizacneho ockovania za sebou a je vsetko omnoho lepsie.). Je velmi zhovorcivy a chapavy, odpovie mi na kazdu co i len banalnu otazku. No proste chodim tam napriek neprijemnym injekciam velmi rada. Zubara som mala zpociatku toho, kde uz moj muz i jeho rodicia roky chodia. Prehliadol mi kaz a prvy dojem z neho som mala, ze su pre neho dolezite len prijmy (posielal by najradsej na seminare a k operaciam ci inym osetreniam, ktore, aspon si myslim, nie su vzdy nevyhnutne). Takze som ho zmenila za zubarku, ktora je taktiez uplne super. Ziadne nezmyselne uctovania, je velmi humanna, priatelska a snazi sa moje zuby co najlacnejsie a najlepsie opravit. Rozumieme si az tak dobre, ze si dokonca na ulici (ak sa nahodne stretneme) pokecame a to ma zdravi uz z daleka. Dokonca chcela pocut moj nazor na jej farebnu konstelaciu osetrovnych miestnosti, ktore prave dala zrenovovat (je skutocne zlata). Prave sa chystam zmenit ortopeda, pretoze aby clovek dve hodiny cakal a za pät minut bol odbaveny (aj ked ma byt velmi dobry, lebo je to sportovy lekar) a pri udani bolesti dostal odpoved „no, co uz s vami narobim???!!!“ Tak to nie, to si najdem radsej takeho, ktory ma na mna ako pacienta aj cas a aj snahu mi pomoct.
Preto vsetko zalezi na nas, pacientoch.
Musim povedat, ze o slovenskych nemocniciach koluju priserne chyry (posledne sme to zazili aj na vlastnej kozi s mojimi nebohymi starymi rodicmi).
Ja som bola v nemocnici 1997 v Blave a musim povedat, ze som mala ohromne stastie ako na stravu tak i na izboveho lekara. Nemusela som si nic nosit, strkat lekarovi peniaze do vrecka ani nic podobne. Zeby svetla vynimka?!
Ale v porovnani s nemocnicou tu to tiez nebolo moc rozdielne.
Ocakavala som super starostlivost, aaaaale….
Moj muz totizto lezal v nemocnici a musim povedat, ze sme boli az tak napaleni, ze svokor behal za sefprimarom sa stazovat. Tri dni sme sa nemohli dopatrat k muzovej diagnoze, dumali ci operovat alebo nie (nesmel sa ani milimeter pohnut a ani sme nevedeli, ze co je vo veci) a ked sa clovek chcel porozpravat s izbovym lekarom, tak nebol nikdy pritomny. Stravila som tam dokonca takmer pol dna, kym skoncia s poradou a po porade…. zase ani zivej duse. Su tu tiez rozdiely medzi normalnymi a privatnymi pacientmi. Ak si clovek priplaca na poisteni, moze byt prednostne priamo pod dohladom primara, moze mat izbu len sam pre seba a ine vyhody.
Co uz s tym narobime. Tiez to nie je take ruzove, inac by asi lekari nestrajkovali.
Zostava nam uz len co najdlhsie zostat zdravymi!
Musim vzdat hold lekarom, ktory este vedia osetrit a zostali pri zemi.
Ahojte…..kto mi vie poradit? Ja som sa akurat prestahovala zo Spanielska do Belgicka, asi tu nejaky cas zostanem a chcela som poprosit o radu. Ktoru poistovnu by som si mala vybrat, ak si chcem platit sukromne zdravotne poistenie? A co k tomu vsetko potrebujem? Som tu iba 2 tyzdne, ale zda sa mi, ze byrokracia je tu strasna….na vsetko treba milion cudnych dokumentov….
Dakujem 🙂 Lucia
kati, ja mam zase opacne skusennosti, velmi dobre, ci uz s porodnicou v tuebingene, ci s pohotovostou, ci s detskou klinikou, kde sme zo zaciatku volali kvoli kazdej malickosti, tak trpezlivych a ochotnych lekarov sme este nezazili. sice, najskor potrebovali kartu poistenca a potom konali, v rakusku na detskej klinike to bolo naopak, najskor konali a potom papierovali.neprijemnost som mala len rz zubara, vytahoval mi nerv, dal provizornu vlozku a o tyzden som mala prist znovu. ked som mu povedala, ze o tyzden som na slovensku, ze si to dam spravit tam tak mi povedal, ze on to musi dokoncit a dokoncil mi zub o tri dni asi tak, ze na slovensko som dosla s licom vacsim ako cela hlava, z autobusu rovno na pohotovost, kde mi ranu vycistili, dali provizornu vlozku, o dva tyzdne v nemecku zubar zub dokoncil, ale zasi asi tak, ze tri roky som trpela na migreny,hoci som na pravidelne prehliadky chodila, ziadneho noveho zubara ani v de ani na sk nenapadlo spravit rentgen, kde sa zistilo, ze zub je uz tri roky mrtvy a vylucuje skodliviny do organizmu, ktore sposobuju migrenu.odvtedy mam pokoj.
Ahoj Jani,
ja sa v podstate nestazujem, je len na mne akeho lekara si zvolim. Vyberam si v podstate z dobrych len tych najlepsich 😀
Vela tipov na lekarov mam od svokry a ta zase od znamych, takze ak nieco je, vieme kam sa obratit. S tou nemocnicou to nebolo moc zle, ale hnevat sme sa hnevali, pretoze moj muz tam lezal zo zlomenym chrbtovym stavcom a kym sme to vlastne zistili, tak to trvalo aj tri dni. Stalo sa to sice koncom tyzdna, ale to neznamena, ze maju aj sluzbukonajuci lekari koniec tyzdna. Ale kamoska, ktorej muz aj syn tam lezali, aj ked na inom oddeleni (to bude asi pricina 😉 ), boli spokojni. Je to vzdy vec skusenosti. O porodnici sa tu tiez rozchadzaju nazory.
Ooo, s tym zubom si to urcite nemala pekne. Ja som chodila dlho mojmu lekarovi v Blave, ale odkedy som natrafila na tunajsiu strasne milu zubarku, tak uz nechodim. Jedine co som bola sokovana a hresila som ako pohan bolo, ked sa mi ulomil zub a od bolesti som sa rozhodla ist na pohotovost, pretoze ako u mna zvykom, stane sa take cosi akurat medzi vianocnymi sviatkami. Mala som termin o 17.00 a ked som tam dosla, tak ma poslali este na dve hodinky behat po meste (ak sa mi nechce vysedavat). Takze som sa dostala na radu o dve hodiny a potom som bola ani nie za 5 minut odbavena. Pozrel sa, ze kde sa mi to umolilo, odvrtal mi este aj posledny zvysok zubu co som tam mala, zkonstatoval, ze tam nic nie je a poslal ma s otvorenou dierou domov. Bolesti som riesila Ataralginom a dobrym hltom slivovice, aby som vydrzala kym zacne ordinovat moja zubarka. Ta nakoniec potvrdila, ze mi tam nemal co vrtat a osetril vlastne chybnu diagnozu. Dala mi tam dva sroby, zaplatala a ked to na dalsi krat vypadne, musi dat na to korunku. Preto uz nikdy nejdem na pohotovost. Tak som ho prekliala, ze urcite ostal bezzuby. 😉 Na pohotovosti v Blave som stravila takmer cele detsvo (relativne casto), ale to sa nemozem stazovat, pretoze mi osetrili vzdy vsetky zuby ako sa patri.
Je mozne, ze to bola len nahoda. Clovek nikdy nevie. Preto si vyberam. Ale to co clovek vidi este aj v televizii, co vsetko sa moze stat, ked clovek natrafi na nespravneho doktora, to sa moze stat kdekolvek na svete.
Ahoj, Jana,
som tu v Holandsku a to, o tom ultrazvuku nie je az tak celkom pravda. Zena ma nan narok po 20 tyzdnoch, co je pocas tehotenstva prinajmensom aspon raz. Dalsie ultrazvuky si mozes bud priplatit, alebo zariadit tak, ze povie napr. ze spadla a nevie, ci je vsetko v poriadku.(aj ked je to absurdne)
Co sa tyka zubarov, holandsky zubar mi povedal, ze tie amalganove plomby su sice neesteticke, ale urobene su dobre. A to som si myslela, ze som mala na SVK otrasnu zubarku.
O nemocnicnej starostlivosti v NL si vsak myslim svoje. Kolegyni vyberali krcne mandle. Mne ich vyberali pred 5 rokmi na SVK, a ked to porovnam, mam pocit, ze som bola v extra luxusnej klinike a ona v nejakej lacnej tretotriednej. Od bolesti jej kazali si doniest paracetamol(ktory mimochodom riedi krv, ktora potom samozrejme lepsie tecie) a na druhy den rano ju poslali domov. Poslali, musela po nu prist mama a na voziku ju doviest az k autu, lebo nevladala chodit. Vyberali jej ich prave, ked mala menzes, takze potom bola este 3 tyzdne doma na chudokrvnost.
Na SVK som ostala v nemocnici cely tyzden (neprehanam, ked poviem, ze mi pozreli aj cyklus), pichali mi penicilinky, injekcie od bolesti a vizity kazdy den… V konecnom dosledku som predpokladam stala stat menej, lebo som bola na PN len tyzden a ona 3 tyzdne naplno a potom este par na polovicu.Taka je moja skusenost.
Materske znamienko mi tu vyberala tiez obvodna a ani ho neposlala vysetrit. Najprv povedala, ze posle a ked som sa pytala na vysledky, povedala, ze neposlala, ze oni to uz vedia posudit aj tak- okom. Obvodny lekar tu je skor taky dovernik,ktoremu sa mozete postazovat, kde Vas kedy pichlo, ale malokedy vam nieco predpise. Tu sa ani nechodi kazdy rok na prehliadku ku gynekologovi, ani sa nerobia krvne testy kvoli peceni, ked beriete antikoncepciu…
Napriek tomu vsetkemu si myslim, ze Holandania su menej chori a byt doma tyzden na chorej sa tu casto nevidi.
Ja musim povedat, ze som zatial velmi spokojna so zenskym lekarom. Zatial som nemusela okrem normalneho stvrtrocneho poplatku za nic priplacat (ak som potrebovala lieky a mal ich poruke, tak som ich dokonca nemusela ani v lekarni objednavat). Dokonca som nemusela platit ani za mamografiu, co sa uz viaceri cudovali. Za ultrazvuk tiez neplatim, co moze byt aj vzhladom k mojej diagnoze, ktora musi byt pod dohladom. Co sa prevencie tyka, bol dokonca moj muz prekvapeny, ked mi volala sestricka domov. Ja som totiz podpisala u lekara papier, ze ked bude nacase zase prijst na nejake vysetrenie (ci uz predbezne kvoli rakovine) alebo kontrolu, ze ma upozornia. Takze nemusim vobec na to mysliet, ked uvazia za vhodne, ze je cas na kontrolu, daju mi vediet a dohodneme termin. Funguje to uplne super. Mohlo by to byt aj u inych lekarov (ocny a pod.). To by ma skutocne potesilo, lebo nie kazdykrat sa chce dobrovolne ist k lekarovi (clovek to poväcsine odsuva na neurcito 😉 ).
Prehliadky u zenskeho by mala kazda zena od 25-tky pravidelne absolvovat, od 30-35 aj pravidelnu mamografiu (staci kazde 2-3 roky) a od 35 je povoleny a odporucany tzv. celkovy „Check“ (krv, cholesterin,atd.). Tuna to mame dokonca hodnotene, ked to clovek absolvuje poistovna to „plusuje“. A to co clovek spravi pre svoje zdravie priebezne je dolezite a nie az bude neskoro. To, ze clovek necha vsetko skontrolovat nema nic spolocne s chorobami ci jejich namyslanim. Len tak totiz mozno vsetko objavit v pociatocnom stadiu a tym padom aj skoro pomoct. Keby lekari neobjavili moje z nicoho-nic vzniknute alergie, mohla som byt uz tohto roku pripadne v tych nasledovnych silna astmaticka pripadne inac chora. A zato som nesmierne vdacna a ochotne sa podujimam na vsetkych krokoch, ktore lekar uzna za vhodne, lebo viem ze sa mi polepsi.
Co sa tyka amalgamu v puse, je jedno ako bol urobeny, ale nie je celkom zdravy (obsahuje olovo). Ja som ho dala az na dva uplne posledne zuby (jeden z nich 8-cka) vsetok vymenit.
Ja dam na moju prvodojmovu intuiciu a väcsinou sa nesklamem. Lekarov mam takych aki mi vyhovuju ci uz tu alebo som ich mala na Slovensku. Je to oficialne povolene, takze za zmenu lekara nie je nikto potrestany, leda tak samotny lekar, pretoze stratil pacienta.
So zdravotnou starosstlivostou vo Velej Britanii som viac ako nespokojny ! Pracujem v nemocnici a vidim denno denne lapsusy,ktorych sa niekedy nechtiac dopustaju…Je tu momentalne situacia,ze lahnut si do nemocnice / Royal Free / je dost riskantne.Prepustili kvantum zamestnancov,zostali len “ lacni “ doktori,zlucuju oddelenia a sestricky maju casto na starosti 16 a viac pacientov,to znamena,ze nie len nestihaju,ale uz su napadane fyzicky,lebo chory clovek ich potrebuje a nehovorim o umrtiach na dializach……O GP / vseobecnych lekaroch pomlcim,lebo by som sa tu vyjadrobval nespisovne…Nerozumiem preco nemozem mat ako obcan SR a ako obcan EU svojho lekara na uzemi SR ak si to vyslovene ziadam…Velka Britania by tak platila lacnejsie popatky za vysetrenia a pacient je spokojny,nakolko je osetreny lekarom,ktoreho si vybral a to je vlastne gro celeho problemu…V dnesnej dobe si nevybera pacient lekara,ale lekar pacienta…A mozes byt rad,ze ta zaregistruju do svojich foldrov…Ze svojho anglickeho lekara neuvidis,nie je podstatne,zoberie ta ten,kto ma cas a nic o tebe nevie…VDAKA VSETKYM EUROPOSLANCOM ZA“ NAOZAJ SKVELU“ PRACU,KTORU TAM ODVADZAJU…este ani odpisat nevedia,ze sa nehanbia !!!
Tvoja reakcia