Prekvapila vás nová krajina odlišnou kultúrou, či hodnotami? Ako na vás vplývala zmena prostreda, iní ľudia, ich mentalita? Aký čas vám trvalo zvyknúť si, ak sa vám to vôbec podarilo? Boli ste z toho frustrovaní? Prežili ste kultúrny šok? Podeľte sa o svoje skúsenosti, s ostatnými čitateľmi!
Ale iba maličký…:-) No dobre, chvíľku to trvalo, i keď dá sa povedať, že na lepšie podmienky si človek zvykne celkom ľahko a rýchlo. Určite mi dajú mnohí z tých, čo majú podobnú skúsenosť za pravdu, alebo nie?
Horšie to už potom je s návratmi späť domov. Človek si chtiac-nectiac začne všímať veci, ktoré mu až donedávna pripadali úplne samozrejmé a neuvedomoval si, že by to mohlo byť inak. Ako často sa na vás usmeje (alebo vám pomôže vybaviť, čo potrebujete) štátny úradník na Slovensku? Teda, mimo situácie, keď mu nenápadne podsuniete obálku?:-)
Milí exiláci, pridám jeden príklad… Keď sa vraciam na Slovensko, pred ďaľšou cestou na východ republiky pravidelne prenocujem v niektorom z bratislavských hotelov. Žiaden luxus – štandard s 3 hviezdičkami. Tá teta na recepcii sa mi takmer vždy “zabudne pozdraviť”, či už po príchode alebo, keď odchádzam. A taká formalita ako “tešime sa opäť na vašu návštevu” jej z pusinky nevylezie ani omylom. Taký priestupok by si v hoteli tej istej kategórie v západnej časti EU asi ťažko niektorá dovolila, a ak, tak iba raz! Tu sa mi aj pokladníčka v obchode pozdraví 2x – raz keď prídem na rad, druhýkrát keď jej zaplatím a nezabudne sa usmiať a dodať “a prajem pekný víkend”.
Mal som to šťastie rozprávadzať sa s pár cudzincami, ktorí navštívili Bratislavu a ich skúsenosť s tamojšími hotelmi bola príšerná. S prižmúrením oka sa dá prehliadnuť fakt, že vlastníctvo kreditnej karty vám na Slovensku veľmi nepomôže, a že na mnohých miestach požadujú platbu v hotovosti. Aký obraz si má ale návštevník hlavného mesta urobiť o Slovensku, keď mu doslova odcudzia pas do doby, kým neuhradí čiastku za ubytovanie? Čo koho trápi fakt, že koná protizákonne. Ale, aby som bol korektný, veľmi podobnú skúsenosť mám aj s českými hotelmi, tak prečo by práve hrdý Bratislavčan mal byť dobrým príkladom, že?
To s tymi kreditnymi kartami mi volaco pripomina. Pred Vianocami v metropole Vychodu – ludi vsade neurekom, clovek si po tom, co si v obchode dva razy vystal rad (najskor na kabinku, potom na pokladnu) vydychne a pcha zenskej za pokladnou do ruky zlatu Visa kartu. Ta dobre ze Vas neroztavi zlostnym pohladom a povie: V hotovosti musite zaplatit!!! Tak som tam nechal svoj nakup a pobral sa hladat najblizsi bankomat! Ked som vsak uvidel ten rad asi 80 ludi pred nim, vykaslal som sa aj na vianocne darceky! Jedno pozitivum – usetril som :-).
S kreditkami je to pochopitelne – skuste sa vzit do postavenia majitela obchodu. Kreditne spolocnosti ako Visa a Mastercard prakticky zdieraju obchodnikov na vselijakych moznych poplatkoch… Okrem toho je tu znacne riziko falsovania kreditiek, hlavne v krajinach kde nie je „real-time“ spracovanie poplatku. Takze je to sice nepohodlne, ale zatial nutne. O par rokov budu elektronicke platby na slovensku bezne ako v USa alebo zapadnej Europe.
Co sa tyka sluzny zakaznikom ale musim bohuzial suhlasit – nie je to nic ruzove na Slovensku, dokonca ani novi podnikatelia zatial neorzumeju faktu ze bez zakaznika ktory sa pravidelne vracia do ich obchodu alebo servisu nemaju ziadnu buducnost.
co sa tyka nakupov v nemecku, hoci ochota predavacov tiez trochu klesla, paci sa mi tu napr. to, ze ak nakupim vo vacsej hodnote, dostanem pozornost, ak mi chyba par centov, predavac mavne rukou a da sa s nimi dohodnut aj na rabate aj mimo vypredajov. poznam par restauracii, kde mi ako stalemu hostovi na privitanie prinesu pohar sektu alebo kolac, opytaju sa ma, ako sa mam. ak si kupujem oblecenie, predavacka ma nezabudne pochvalit, ako dobre vyzeram, aj ked moze ist o obchodny trik, nikto na mna v samoobsluhe nekrici, ak potrebujem len maslo a mlieko, ze som si zabudla vziat kosik, u kadernika sa citim ako v kaviarni, sice je to v cene, ale ponuknut nieco na pitie a malickost na jedenie je samozrejmost, takisto podrzanie dveri, nech som, kde som. ubytovanie v hoteli, recepcna sa ma vzdy opyta, ci som spokojna, pri cestovani mestkou dopravou, ak nemam drobne na listok a poviem to soferovi, odvezie ma zadarmo a je toho tu ovela viac, coho by mohlo byt aj na slovensku, keby predavajuci bol vedel, ze zakaznik je kralom
Kulturny sok bol pre mna, ked som bol cez sviatky doma (v SK) a po sidlisku som nachadzal kanalizaciu bez poklopov. Otec mi potom vysvetlil, ze to „nezamestnani“ beru liatinove kryty, rozbijaju ich a potom beru do zberu. Toto by som asi tazko odovodnil pred niekym zvonku. No aspon, ze tam dali neskor nejake betonove bloky.
Kulturny sok tu v UK bola pre mna v prvom rade zmes narodnosti a ras a v druhom rade zenska moda a zenske „formy“. Casto obdivuhodne sebavedomie, ale dost hrozive na vyzor. Co uz Greggs je lacny a fitka su takmer vsetky len clenske. Takto to asi fungovat nebude.
Aaaaa, sorry teraz ma napadlo, to co mi zatial este nebolo vysvetlene a asi je to univerzalne sokujuce pre kazdeho kto sem zavita. Voda z vodovodu – su tu dva vytoky, jeden pre teplu a druhy pre studenu. Tepla je zvycajne brutalne tepla a studena je po kratkom case ladova. Akoby to este nestacilo, oba vytoky su take kratke, ze jeden si musi suchat ruku o stenu umyvadla pri umyvani ruk. Je to vsade a nikto nevie preco. Ak aj nahodou clovek najde normalne vyzerajuci vodovod, ten mixer neprodukuje vodu z nastavitelnou teplotou, ale zvycajne dva prudy, kazdy so svojou teplotou. Potom su to uz len drobnosti, okna len z jednou vrstvou, ziadna separacia odpadu, casto prehnana dovercivost atd atd
Uz je tomu davno – 7 rokov, ale pokusim si spomenut 🙂 hlavne ked tu Brano spomenul niektore detaily, ktore mi pripomenuly niektore moje „kulturne soky“ … tie v dobrom zmysle sustavne opakovane na tomto webe ako napr. sluzby zakaznikom atd. nebudem spominat…Skor take pikosky 🙂 tiez v GR fitka su len na clenske a moooc drahe, tak nam trvalo roky kym sme si z rodin. rozpoctu odvojili aj na to. Potom tiez okna len s jednym sklom,.Ok, tu je vacsinou teplo tak ani netreba zdvojene, ale ak nahodou raz za rok v zime poriadne zfuka tak to citit aj v byte. Zachody – toaletny papier sa hadze do kosa lebo ze vraj by sa zachod zapchal- z vlastnej skusenosti viem, ze je to uz len myt. Ja ho doma hadzem normalne do zachoda a splachujem, zatial som problemy nemala!
V mentalite na mna urobil dojem dalsi myt o poslusnych juzanskych manzelkach a zenach. Grekyne su „diablice“ az feministky…musia mat vsetko pod kontrolou! Su vzdelane, emancipovane, nezavisle od muzov, do manzelstva vstupuju az okolo 35 ked si vybuduju kariru.Napr. niektore moje rovesnicky o vydaji este ani nesnivaju a ja uz mam 5 rocneho synceka a 7 rokov som v manzelstve. A pritom som sa na slov. pomery nevydavala vobec skoro – 25 rocna. A az prehnane im zalezi na krase- telocvik, bauty salony, obliekanie, malovanie! Nesnazim sa im vyrovnat lebo nevladzem to ich tempo… ale tiez som sa zacala trochu viac o seba starat v porovnanim so Slov. Na co som si uz zvykla ale pamatam sa, ze ma sokovalo, tak to bolo „co je slusne a co nie“..v niektorych veciach su prilis uvolneni ( kde mi napr. nie sme) a naopak velmi upati tam kde ocakavas uvolnenost – napr. co sa tyka alkoholu o sebe tvrdia, ze vela piju – v skutocnosti su to tak 2 pohariky napr. coktailu v klube a je maximalna HANBA stratit nad sebou kontrolu – uz len pripitie sa! a trepanie hluposti. Na druhej strane pri uradnom styku napr. s policajtom alebo vo verejnej sprave su velmi uvolneni, niekedy si az tykaju bez toho aby sa poznali. A sposob ich komunikacie je asi znami v celom svete- ala taliani…ze si myslis, ze sa hadaju a kricia, a to oni len rozoberaju nejaku situaciu a rozpravaju sa 🙂 Na vacsinu vaci som si uz zvykla, ale mozem povedat, ze na zaciatku boli soky.
tu v nemecku ma prekvapila na zaciatku otuzilost tela. nemci vykuruju malo, ked vobec, radsej su naobliekani ako cibule. v aupair rodine pri detoch vo veku 7 mesiacov, 3 a 5 rokov zenska nekurila vobec, len pri sprchovani v kupelni. a zvastna“sporovlivost a lakomost“.napr. domaca sa vybrala do aldi-diskont a minula na tyzdenny nakup aj so mnou pre pat osob aj so zeleninou a tak 130 eur. normalny priemer, ale stazovala sa, ake je vsetko drahe, pritom vlastni firmu. o tri dni dosla s novymi cizmami, za 700 eur, neboli ani bohvieako teple, ale to uz boli dobry obchod. inac bolo normalne, ked sa deti hrali v zahrade a nechali hadicu aj celu noc tiect. nenormalne bolo pri vytierani podlahy pouzit viac ako jedno vedro vedy na tri poschodia. a taki su nemci povacsine, aspon tu, ti svabi.
reagujem,nuz zase len k tomu,co som citala janka z grecka-o) myslism,ze to asi bude take ako v greku tu v taliansku,veruze sa vela zmenilo,co sa tyka zien tu v juznych statoch europy,nevela ich chodievalo na kavicku a do fitnes-ka pred 20 rokmi…v taliansku zeny bojovali za rozvod a viete kedy bol uzakoneny v roku 1974…doba pokrocila,zeny vsade na svet zacali rozmyslat inak..a verte mi,je to tak aj na slovensku…mam tetu ma 65 rokov a hoci bola puticka dnes chodi do fitnes-ka a hrat karty…ale este pred desiatimi rokmi ani nevedela,co to fitness centrum znamena)) no a ze sa dievacat vydavaju neskor a chlapci zenia neskor..pozrite sa,kolko ich je po skole bez prace..kolko nema na to,aby si zalozilo rodinu,kolko ma len pracu na dobu urcitu,kolko este po skonceni vysokej skoly musi clovek studovat,aby si doplnil vzdelanie..podla mna aj tu bude niekde „pes“zakopany a ze zeny chcu byt pekne…nuz ak chcete aj vy nejake rady od starej“kozmeticky“staci sa opytat,kludne poradim,ak viem a stretla som sa s tym,za nasich cias nenostrifikovali ani nase maturitne vysvedcenia a neplatilòi ani nase vodicske preukazy..vsetko sme museli nanovo..tak mam dnes dva vodicske preukazy a okrem vzdelania na slovensku aj 3 rocne studium kozmeticky a dost dlhu prax v tom odbore,za ktory som sa volekedy hanbila ale dnes som rada…))
Evi,mas pravdu co sa tyka vysokej skoly, ze mlady musia aj po nej este studovat aby boli schopny si najst lepsie zamestnanie. Aj v GR si skoro kazdy robi postgredualne studium. To je ten rozdiel so Slovenskom. U nas stale staci aby si mal vysoku a mozes si najst slusne zamestnanie. Dobre lekari si robia specializaciu ale to je asi tak vsetko. Vacsinou maldy nejdu na postgradualne. A stale, ak sa nedostanu alebo nechcu ist na VS, sobasia sa v 18 – 20. Beru to tak, ze vsetko ostatne sa potom vyriesi – byvanie a pod. Lenze tu pokial nie su financne zabezpeceni(hlavne byvanie) alebo uspokojeni s nahananim kariery tak ich ani nenapadne zakladat si rodinu. My s manzelom sme to ponali tak trochu zo Slovenskeho – Americkeho hladiska 🙂 Zobrali sme sa s par dolarmi vo vacku. Ja som mala 25 , manzel 29 – to co sa nam podarilo nasetrit z jeho prace v USA, byvanie tam bolo velmi drahe a ja som nemala pracovne povolenie. A teraz si vsetko pomali budujeme. V USA sme si zvylki, ze vsetci ziju na hypoteku alebo si prenajimaju byt – dom, lenze tu v GR sa nam vsetci cudovali, ze aku odvahu mame zalozit si rodinu a platit najom, teda nevlastnit aspon 1 nehnutelnost. Urcite to nie je jednoduche s dietatom ale aspon nie som „stara“ mama – matky rovesnikov mojho syna su aj o 10 rokov odomna starsie. A dufam, ze zachvilu si zoberieme hypoteku.
No jednou zo zaujimavosti Irskej republiky su aj prave nadchadzajuce Velkonocne sviatky. Tak som v priebehu tohto tyzdna skumal a pytal sa Irov, ze ake maju vlastne tradicie na Velko noc – hlavne ma zaujimal velkoncy pondelok – ze co vlastne robia. A vsetky odpovede sa zhodli – nemaju ziadnu tradiciu na Velku noc. Ked som im povedal, ze ako to asi prebieha u nas – vysvetlil som im ako to bolo v minulosti a ako to je teraz (bavil som sa o tom so zenami), tak mi odpovedali, ze preco sme taki kruti a oblievame zeny studenou vodou? Jednoducho im to nejde do hlavy a o takych zvykoch nikdy nepoculi. Tak by im to bolo ukazat – ved ono su to pekne zvyky. Vzdy lepsie mat nejaky zvyk ako nemat. No najlepsie je, ze ono normalne kupia velkonocne vajicka (cokoladove) a v nedelu si ich rozdaju (skoro ako u nas na Mikulasa) a to je z toho.
Kulturny sok? Napriklad aj v tomto momente, pretoze pouzivam anglicku klavesnicu takze nase „chutne“ dlzne a makcene nemam moznost pouzit.;-)
Ale teraz vazne. Zijem v Dubline uz asi pol roka ( o tyzden idem na par dni domov a straaaasne sa tesim) a spozorovala som, ze Iri su (mimochoom nechcem skatulkovat, vsade sa najdu vynimky) v porovnani so Slovakmi vacsi BORDELARI. Bola som doslova zhrozena, ked som sa v jednu sobotu vybrala do kina ( zevraj naj kino v Irsku, nove, dobra kvalita zvuku atd.). V hladisku sedeli prevazne dospelaci chrumkajuci popcorn, cokoladu, cukriky. Film bol CRAP ale ani to by ma az tak nebralo, ako stav toho noveho super kina resp. saly po skonceni predstavenia. Vsade sa povalovali lepkave pohare od koly,papiere, dokonca zamastene a obaly od pravdepodobne cinskeho take away. Otras!!!!!!!
Neviem ci to nevadi majitelom, ktori musia zamestavat specialnu „catu“, ktora uvedie vsetko do povodneho stavu asi 5 krat za den.
Anyhow, to sa mi na Slovensku naozaj este nestalo. Ale na druhej strane mi stuplo sebavedomie.
PS. Iri boli tiez v soku, ked som im oznamila, ze u nas sa pouzivaju papuce, respektive ponozky. Nikto sa po dome/byte nespaciruje v topankach, ktorymi predtym postupal vsetkomozne. Mysleli, ze si robim srandu a vyvalovali okale okate. Na druhej strane sa mi ale paci novy zakon na ochranu nefajciarov!!!!!!! Zvykli si a aj ja si konecne mozem vychutnavat atmosferu peknych irskych public houses.
Kulturny sok boli a este stale su Mikulasi obeseni zo striech domov :), fasiangove pochody a kricky ovesane plastikovymi vajickami (este, ze mame z domu krasne rucne malovane). Napriek tomu (,alebo mozno prave preto), ze Nemecko nie je pre nas az taka exotika, ma tu este stale mnoho veci prekvapuje, ci uz v dobrom, alebo zlom.
Inak Jani (Grecko) s tym posgradualom nemas tak celkom pravdu. I na Slovensku potrebujes v mnohych odboroch (nie len v medicine) vysie vzdelanie, aby si si nasla slusne zamestnanie. Problem je len v tom, ze doktorant na Slovensku zarobi smiesne peniaze a ponuka prac je malo zaujimava ci tvoriva. A tak ja a vacsina mojich kolegov z vysokej si robi doktorat v zahranici (,aj ked nie je az tak malo tych, co zostali doktorandske robit na Slovensku).
Musim ale suhlasit s druhou Jankou (DE). Nemci strasne setria na kureni. Minule leto nam pocas dovolenky nasi domaci vypli kurenie a akosi ho po lete „zabudli“ zapnut.
Prijemnou skusenostou bolo vybavovanie prechodneho pobytu, kde zacali robit 10 minut pred uradnymi hodinami, boli mili, mali tie signalizacky, kedy mozes vojst a kedy nie, tak sa zbytocne nevyklopkavalo a fungovalo vela oddeleni, tak netrebalo cakat. Potesena touto skusenostou som v normalnych rannych hodinach vbehla na cudzinecke a zazila doslovne kulturny sok. A to 2x, lebo prvy krat som sa pri pracovnom tempe 1 clovek a 4 kavicky za hodinu (cize tak 7 ludia do dna), nedostala na rad. Inak je vacsina takychto veci lepsie fungujuca ako u nas, az na banky a mobilnych operatorov, kde zurim pri kazdej navsteve. Su neskutocne mili, neschopni, otravni a drahi. A v obchodoch to tiez nie je az take ruzove. Su mili, ale maju pocit, ze kupujuci je blbec a v mnohych (hlavne specializovanych) obchodoch (aj ked obrovskych) maju mizerny vyber.
Dasa, verim tomu, ze sa uz aj veci na Slovensku zmenili…ja som naozaj uz dlho prec a hodnotim len svoje dojmy z kratkych navstev domova. V case ked som ja koncila vysku minimalne percento absolventov sa dalo na postgradualne studium a v tom istom case som badala napr. uplne inu situaciu v Grecku, ze vacsina prave isla na postgrdualne a zdovodnovali to velkou konkurenciou na trhu.
Posledny pol rok uz mame doma aj slovensku TV – na kartu- satelit a tak mam vacsi prehlad ako predtym a tiez ma prekvapuju novinky. Ako napr. dnes – prvy krat sa zaviedli jednotne maturity a bolo to fiasko…nasli sa oznacene testy uz s vyprac. odpovedami. Tiez badam ako slovensky pravny system sa snazi v mnohych veciach predbehnut ine staty EU v zavadzani nepovinnych az smienych smernic (napr. autosedacka pre deti az do 12 rokov! potom povine STK uz aj pre nove prave kupene auta atd.) a tiez ako blaznia hlavu obcanom stylom „tak je to v EU“ a bezni ludia potom nevedia, ze pravny system kazdeho statu EU sa vlastne lisi… Na druhej strane vidim aj vela pozitivnych zmien. Ale aj tak moj realny sucastny pohlad je urcite skrasleny spomienkami z minulosti…
Neviem, ci sa to da nazvat „kulturnym sokom“ to o com chcem napisat, ale bolo to take sklamanie. Tie ich Vianoce v lete su uplne o nicom. Sorry, ale to je moj nazor. Ono to vyzera velmi exoticky na fotkach, ked je clovek v plavkach na plazi pri 40-stupnovej horucave a je STEDRY VECER, ale „vianocna atmosfera“ je takmer ziadna. Ludia chodia po uliciach v sortkach, trickach na ramienka a slapkach a v vo vykladoch obchodov su vianocne dekoracie, stromceky, umely sneh z vaty… Tie ich vianocne party vyzeraju tak, ze sa vsetci potia v 40-stupnovych horucavach a opekaju si maso a klobasy na barbecue masinach. Clovek sa vobec neciti tak, ze su Vianoce. Ked si predstavim ako v Europe krasne snezi, ako deti spievaju koledy a vsetci su zababuseni v kozuchoch, ciapkach, sanky, lyze, sneh…. Najkrajsie Vianoce su biele so snehom!
k tej velkej noci, nemci ju tiez oslavuju inac ako my, poschovavaju na velkonocnu nedelu alebo pondelok, uz ani neviem, kedy darceky pre deti v zahrade a o byte (sladkosti, farbicky, knihy, hracky atd), v tlcu detom do hlavy, ze to priniesol velkonocny zajacik a deti to hladaju v zahrade. vysibana a pooblievana som bola tento rok poriadne, moj muz nemec cti slovenske zvyky a tradicie, tak si to neodpustil, ked to videli nasi synovci, museli to zopakovat, nakoniec bola zabava, lebo sa chytili aj svokor so svagrom a vsetko, co malo sukne, bolo mokre, aj susedia.
k tomu prezuvaniu, mozno si pomyslite, ze som neporiadna a leniva, ale ja sa povacsine neprezuvam, vlastne, hned nevyzuvam. zato vysavam aj dvakrat denne, kvoli psovi, nechape, ze ked je v bygte, ma nosit ponozky, aby nedoskrabal parkety. ked sa vyzujem, tak je to viac pre pohodlie.ale ani vacsina nemcov sa nevyzuva, len ked maju cisto vyriadene.co sa yka vybavovaciek, je jedno kedy pridem, spravim sa blba a nejak sa predbehnem, horsie je to s tym, co kedy porebujem, to mi vedia malokedy presne povedat a posielaju ma od dveri k dveram.
My mavame na Vianoce tiez casto teplo, aj ked uradne je zimne obdobie. Sneh tu nie je nikdy. Aj ked snezi casto, vzdy sa roztopi (a casto aj vypari) kym dobehne k zemi. Ale mame blizko hory, kde sneh byva, aspon par tyzdnov.
Co mi dlho velmi vadilo (a stale vadi, aj ked nie az tak) je ten ich Santa Claus co pride dole kominom, aj do bydov ktori ziaden nemaju, a da darceky pod stromcek. Na Sk sme ako deti mali rodinu v dome, pripravovalo sa jedlo na Stedry vecer, a my sme len so vzrusenim mrkali pod stromcek, ci sa tam objavil dalsi darcek, a ak ano, hadali sme co to moze byt. Bola to celodenna zalezitost. A po dlhom napati a ocakavani, vecer koncil rozdavanim darcekov. Zda sa mi, ze cele toto caro sa straca, ked deti vstanu rano, a najdu vsetko naraz pod stromcekom.
Stedry vecer tu nie je nic, aj ked my ho tvrdohlavo stale oslavujeme, slovenskym sposobom.
Kulturny sok som zazil za komunistov, ked na zakazovali citat knihy a zatvorili nas za ostnaty drot. Teraz som stastny, ale pre istotu vonku. Svoju vlast milujem, ale az ked ostatni spoluobcania pochopia, ze sa musia ku mne pripojit a nevolit uz viac postkomunistov, prizivnikov a odmietnut ich zivit zo svojich dani. Ak sa niekto chce pripojit k zahranicnemu protipostkomunistickemu odboju nech sa mi tu ozve…
co ma prijemne soklo su aktvity vo volnom case ludi produktivneho veku.zeny vacsinou spievaju v chorale.predstavte si nase mamky.no a dochodci maju taku kondicku mladu mysel ze clovek sa pyta ako je to mozne v ich veku.a ze tu maju vsetci clenovia rodin auta.niekedy sa pred domom jednej rodiny objavia aj styri auta.atd
normalne ma zacina bavit prispievat do tychto for.
no moj kulturny sok zacal pred siestimi rokmi ked som dosla do mojej au-pair rodiny v spanielsku a prve co som videla bola jedna noha z prasata na kuchynskej linke – normalne som sa az zlakla – samozrejme rodinka mala na linke spanielsku specialitu – jamon a ako som sa neskor dozvedela najlepsej kvality – to al mne vegetarianke bolo vcelku nechutne. potom uplne iny rytmus – obeduje sa o nejakej druhej ale ked su prazdniny alebo ideme niekam jest obed moze zacat aj o nejakej tretej a konci okolo pol piatej, najlepsie je to potom z vecerou – ked ides s niekym na veceru tak zaciname okolo pol desiatej a koncime okolo dvanastej ak nie je piatok alebo sobota kedy sa ide este potom na nejaky ten poharik. dalsi sok boli bary – ked som dosla prvy raz do baru a zacala som hladat popolnik a my jemne povedali ze naco ze mozem odklepavat aj na zem;)
co sa tyka toho veku, v ktorom sa tu uzatvaraju manzelstva tak si myslim ze vsetky stredozemne staty maju taky isty rytmus. tu tiez najprv mladi chcu vystudovat – univerzita ti uz prakticky nestaci prinajhorsom jeden master a aspon perfektnu anglictinu lebo ak nie nemas sancu sa presadit na trhu prace, potom clovek hlada dobru robotu, kupi auto, byt a nakoniec sa zeni – cize rodicovstvo prichadza do uvahy od 35 nahor. co ma najviac zarazalo v mysleni mladych ludi bolo hadam tiez to ze nie je vela takych co by chceli vyrazit za hranice vsednych dni ale aj to sa pomaly meni no a potom ten vek osamostatnenia sa deti – ziarivy priklad mojho muza s 38rokmi:)) – a k tomu matky sami tvrdia ze nechcu aby odisli ich deticky z domu – v tomto bode som ja neoblomna nech odidu co najskor a vyletia z rodneho hniezda a zacnu zit po svojom – no alebo ked budem mat vlastne deti tak zmenim nazor ale dufam ze nie :)))
co sa tyka urovne sluzieb na SK, tak ja osobne mam viacej prijemnych skusenosti ako tych zlych. Nestalo sa mi aby mi teta v hoteli nepozdravila, takisto sa mi nestalo aby na mna niekto v samoske krical ze nemam kosik, male nakupy robim v zasade bez kosika a doteraz s tym nemal nikto problem. Mozno to ma spolocne dost s mojou trpezlivostou, ale co sa tyka sluzieb na SK, nie som v tomto pesimisticky. Na zapade su sluzby vo vseobecnosti viac priatelskejsie, no podla mna je to umele a takisto si to nechaju zaplatit. A niekedy ak si chem kupit gate, tak mi moze byt uplne jedno ci mi teta predavacka zo slusnosti povie ze mi to sedi alebo ne, ak pasuju kupim, zaplatim, a idem svojou cestou. Ak nie, tak nie. ja osobne sa citim prijemnejsie ked sa mi napr. do sedenia v krcme alebo restike nikto do toho nerehli a neotravuje ma s otazkami typu ci mi chutilo ale necha mna a mojich znamych na pokoji sa porozpravat.
Caute,ja zasa mám negatívne skúsenosti práve z UK,konkrétne zo skladu Tesco
vo Welham green,Hatfield, pri Londýne.Je pravda,že tam pracujú hlavne cudzinci,s ktorými nás cca desať slovákov vychádzalo v pohode-asi preto,že sme boli na rovnakej lodi..ale tých niekolko domácich britov nám dalo pekne pocítiť,že sme len novodobí otroci.
Napríklad pri striedani smeny briti sedeli už dobrých 15 min.pred koncom,a manageri sa tvárili,že ich nevidia,ale my sme si to nemohli dovoliť ani náhodou,hneď boli vyhrážky,že ešte raz a končíme..to isté bolo pri zakázkach,nám prideĺovali iba tie naj´tažšie.Na pive v pube sme boli iba raz,lebo domácim vadilo,že hovoríme slovensky.Celkovo nás ako cudzincov nemali nijako v láske,a myslim,že títo kvázi európania si žijú na svojom ostrovčeku s presvedčením,že sú pupok sveta. Oproti NY v USA,kde som strávil dva roky,sú úbožiaci.Dúfam,že sa do USA ešte dostanem,ale Anglicko nikdy viac….
Ahojte.Ja to horim stale.Nasa krajina je ekonomicky zaostala,ale mame bohatu kulturu.Mame vela tradicii.Tu v holandsku su stresove nakupy na vianoce,no tie ich vianoce su viac nez trapne.A vobec niekedy su holandania horsi ako nemci.Za posrate 1 euro by si dali vrtat do kolena.OOOO,vsetko je take drahe!My slovaci si vieme sviatky pekne uzit,s rodinou spolu.A na to som ako slovenka HRDA!!!!
Tvoja reakcia