ako je na Islande,ja sa tam chystam v Januari,budem pracovat pre farmaceuticku spol.Aky je tam spolocensky zivot.Ako vyzeraju Islandanky…nebude tam nuda…a co pocasie …zima,co?
Ako dlho planujes tam ostat.Ja to vidim len na par mesiacov -zarobit nieco a spat do UK…
JA zijem v egypte 10 mesiacov. na zaciatku som vedela asi 10 slov, teraz komunikujem… rukaminohami, rozumiem ako tak, hovorim uplne gramaticky nespravne, len v neurcitkoch. Myslim, ze arabstina je velmi tazka, ale je to mozno len moj dojem, lebo tymto jazykom este nehovorim. Mam 2roc.syna, ktory zacina hovorit. ROZUMIE vsetko po slovensky, ale vacsinu slov vie po arabsky. Mame asi rovnako velku slovnu zasobu…haha, on vsak slovo, ktore pozna, hned aj pouzije. JA mam s hovorenim velky problem.
vzdy kam pridem,tak sa snazim naucit zaklady daneho jazyka.je to podla mna akysi respekt k danemu statu,narodu a miesti su radi,ked vidia cudzinca,ktory sa snazi povedat nieco v ich reci… som vo finsku uz nejakeu dobu a za ten cas som zvladol slusne zaklady finstiny.nie je to az tak tazky jazyk,hoci vizualne vyzera choro.logika jazyka je uplne ina ako nasa,ale gramatika je pravidelna,cista vyslovnost,ziadne pozierane hlasok ako vo franine,alebo ina vyslovnost ako anglina.navyse fini nerozpravaju rychlo,tak pri troske cviku a zakladoch sa da pekne vychytat co hovoria.pocas rokov ucenia sa jazykov som zistil,ze slvoakom cudzie jazyky nerobia problem.slovencina je ovplyvnena kadecim z historia,navyse sme v strede europy,vplyv nemciny,madarciny,polstiny,rustiny je pomerne velky a mame pomerne neutralny prizuk,ktory nam dovoluje rychlo nachytat rytmus a intonaciu cudizch jazykov.velkou vyhodou polohy v strednej europe je to,ze slovencinu mozno povazovat aj za akeis esperanto slovanskych jazykov,takze slovak pri troske chcenia sa dokaze bez vacsich problemov dohovorit s poliakom,chorvatom,srbom,ukrajincom,kym opacne to castokrat nejde (chorvat a poliak a podobne)
Som tu uz vyse 5 rokov a anglicky som vobec nevedela. Ako tu uz par ludi pisalo, stale sa pritrafia slovicka, kt. este nepoznam….Prizvuk mam, hoci vacsinou typuju, ze som z Irska 🙂 Rozhodne moj prizvuk nie je taky silny ako mojich ex-kolegyn z Polska. Taktiez som v mojej predchadzajucej praci bola denno-denne na telefone a nik sa nestazoval, ze mi nerozumeju atd.
Ja suhlasim ,ze jazyk sa budem ucit cely zivot. Ked som sem dosiel vedel som iba yes a No,ale clovek ked je prinuteny tak sa velmi rychlo nauci. Zijem tu uz sedem rokov a dovolim si tvrdit,ze viem celkom dobre po anglicky. Ale stale robim chyby pretoze sa uz anglictine vobec nevenujem. Ked sa dostanete do stadia ,ze sa viete dohovorit uz sa vam nechce trapit nad gramatikou a podobne. Anglicka mentalita pomaha tiez ,pretoze su zvyknuty na vela cuzdincov su velmi trpezlivy ked sa nevieme poriadne vyjadrit,alebo nam to dlhsie trva. Co si myslite?
Myslim ze mozme byt radi ja uplne verim ze starsej generacii sa angl uci sakra tazky ale myslim ze teraz je uz viac menej kazde dieta oboznamene s anglinou..A najlepsie sposob ako nachytat akcent danej krajiny ? Ludia pozerajte angl. filmy z angl. titulkami ziadne svk anglicke!!!!! ani neviete ako rychlo sa naucite frazovat a spellovat…Umenie ucit sa je v sposobe akym to robite :)..Po mimo prisla som do Japonska a nevedela som ani kyblik a je pravda ze neviem citat bohvieako ale rozpravam ako drak..i ked to niekedy presvihnem 😀
ked som dosiel do usa ,nevedel som nic akurat yes a no.
jejich reci som rozumel ako ked strielas z gulometu ,mozno kazde 10 slovo a to este som nevedel presne co znamena ,nez som si to srovnal v hlave a prelozil.alebo este lepsie prirovnanie ze ta ich vyslovnost bola pre mna ako koralky navlieknute na snurke ,vsetko stejne .No chcelo to hodne casu a ucenia a sledovania odchytu jejichh vyslovnosti aby som to dokazal rozlisit o com hovoria.
pocul som ,ze lahsie sa naucia cudzu rec taky ludia co maju hudobne nadanie -vedia zaspievat a skratka maju hudebny sluch.bohuzial ,je ho nemam tak su stale problemy .co potrebujem to dokazem vyslovit a i ked mi nerozumeju ,sme len predsa ludia.
ked sa ma opytaju odkial som ,ze mam akcent ,tak sa spytam ,preco ?a oni len tak ,ze mi moc nerozumeju .a ked vidim ,ze to beru z humorem tak i ja .ale ked vidim ,ze sa posmievaju tak sa ich opytam a co tvoji pradedko a prababka ,ked prisli do ameriky vedeli tak dobre rozpravat ako ty co si sa uz tu narodil.tak sklapnu a mam pokoj.
Chceme poprosiť človeka ktorý vie sprostredkovať pracu v RAKUSKU alebo vo Švajčiarsku – Nemecku . Stavebné práce, aj cez slovenskú živnosť pre skupinu štyria alebo ôsmi v zložení : murár- omietky- dlažby, tesar- strechy- krytiny,elektrikar,vodar aj ako pomocné práce na stavbe E-mail : href=“mailto:janhorvathboris@centrum.sk“>janhorvathboris@centrum.sk
Páči sa mi Amasova pohotová reakcia na tých v USA čo sa mu vysmievali, že neovláda ich jazyk. Presne takto, alebo podobne by som reagovala i ja. Každý žiaľ nie je taký pohotový. Môj syn bol vo Veľkej Británii asi 14 mesiacov, vrátil sa na 3 mesiace na Slovensko a znova išiel po rekvalifikácii do Veľkej Británie. Žiaľ tam kde sa teraz nachádza sa s týmto postojom angličanov veľmi často stretáva a mám obavy že ho to úplne odradí. Príliš analyzuje čo povie, aby on neurazil domorodých a je skôr vážny. Možno keby bol veselšej, alebo smelšej povahy nemal by také problémy pri vybavovaní dokladov a zamestnal by sa skôr. A vôbec už keď telefonoval zo Slovenska ho nebrali vážne, pritom hovoril plynule, bežný angličan mu rozumie a úradníci nie. Že by nechceli, alebo nemajú radi cudzincov, ktorí k nim prichádzajú za prácou? To skôr. Je mi veľmi ľúto môjho syna, jeho to úplne zablokuje taký prístup. Eva
Evka, nech sa tvoj syn nedá odradiť podobnými ťažkosťami. Nie je to príjemné, ale dá sa na to zvyknúť a postupne sa určite naučí nad tým zasmiať, hoci teraz ho také poznámky zraňujú. Musí si začať viac veriť. Nech je na seba hrdý, že sa dokáže dohovoriť v cudzom jazyku a nech nezabúda, že veľká časť Angličanov iný jazyk ako svoj rodný neovláda… Prajem mu veľa trpezlivosti a aj šťastia pri hľadaní práce, v cudzine je to väčšinou náročnejšie ako doma, no netreba sa vzdávať.
po nemecky hovorim uz asi od svojich 5tich ale stale tam je pocut prizvuk ze nie som s nemecka. Najviac sa ma pytali ci pochadzam so Svajciarska, alebo s Holandska, takze to skor beriem ako kompliment. Nesnazim sa na svojom nemeckom akcente pracovat kedze pokladam svoju neminu za velmi dobru. Hovorim aj plynulo anglicky a skor s amickym prizvukom, ktory je podla mna porozumitelnejsi ako vsetky ostatne. Kedze momentalne zijem v Irsku tak s casu na cas sa snazim napodobnovat Irou, maju smiesny akcent a aspon ma nepokladaju za niekoho kto im nerozumie.
ja som sa narodila New Jersey,moja mama sa za sociku prestahovala do USA a v 3 rokoch som prisla na slovensko nas5 za rodinou ked sa uz dalo prist..asi do 7 rokov som nehovorila po anglicky vobec, mozno z pesniciek alebo len tak..potom som zacala chodit v skole na anglictinu,dost rychlo som sa do toho dostala a po dvoch rokoch asi od 9 sa mi to nejko obnovilo a po anglicky rozumiem vlastne vsetko..ale neviem co s rozpravanim..teraz mam 16 a idem na rok do USA..ako ste tu pisali ze bez accentu sa da hovorit len ak zacnete po anglicky hovorit do maximalne 15 rokov..ale..hovorit po anglicky na slovensku alebo hovorit po anglicky v amerike alebo v anglicku do 15?hmm?
..myslite si ze tie tri roky hovorenia len po anglicky nejako pomozu?ci je to uplne zbytocne?
..neodbite ma len za to ze mam 16,myslim to naozaj, naozaj vazne:)
Ema, teda Tvoj matersky jazyk je slovencina, prvy jazyk ktory sa utvoril v centre (v hlave dietata). Vsetky ostatne jazyky budes musiet „prekladat“ vedome alebo casom automaticky. Potrebne je pestovat vsetky jazyky, ako kvety.
Ja mam tazkosti so slovenskym jazykom ktory som nehovorila NIKDY od 1980, neuveritelne ! Moj matersky jazyk je madarsky, druhy jazyk, slovensky, som sa naucila v skole. Potom prisli ostatné jazyky – nemecky, anglicky, polsky,francuzsky…. S radostou konstatujem ze este viem pisat po slovensky, moj druhy jazyk, po 28 rokov „mlcania“. Nie je to vzdy tak s ostatnymi.
Moja dcerka sa narodila vo Francuzsku a kedze moj manzel bol poliak a ja slovenka, zacali sme sa ucit po francuzsky a medzi sebou sme sa rozpravali po francuzsky a po nemecky !
Moja dcerka nerozumie po slovensky, ani po polsky, ani po madarsky, ale vie spievat, opakovat detské uspavanky a basnicky „Nezabudka, modroocka, hladi hladi do potocka…“ Pozna vela madarskych ludovych piesni tiez, moje oblubené, ktoré som pocula od mojej babky.
Prajem Ti Ema dobry navrat do USA a cvicit Tvoj druhy jazyk.
ja som po skončení strednej školy odišla do ruska a to som po rusky nič nevedela-.. ale ruština nieje tažka a za par mesiacov som už hovorila v pohode .. ale potom som sa vratila na slovensko s tým že už tu zostanem no a po čase som odišla aj tak pracovat do norska kde som tri roky norčina je hrozný jazyk neviem si nan zvyknut a skoro vobec nehovorim norsky aj ked som tu už tak dlho su tu aj slovaci a česi s ktroými trávim vela času takže niesom velmi nutená hovorit iným jazykom ( iba občas anglicky v práci
norčinu sa však asi nikdy nenaučím
najhoršie je ked idem do obchodu a niečo sa chcem spytat alebo sa oni niečo spytuju mna a je to v norčine tak to sa málokedy dohovoríme iba ak mam štastie na anglicky hovoriacich norov ktorých v malom meste kde som teraz vela nenájdete
Tvoja reakcia