Máte nejaký komický príbeh z pracovného pohovoru v zahraničí? Iný kraj, iný mrav – zahraničný personálny manažéri môžu mať niekedy zvláštne spôsoby.
Pred štyrmi rokmi som sa uchádzal o dobre platenú prácu v USA. Na pohovore vraveli, že im pripadám nejaký smutný, vážny, že nevedia či ma majú zamestnať. Vraj ich mám presvedčiť, že zapadnem do kolektívu a mám im povedať nejaký vtip.
Tak som teda vykecol prvé čo ma napadlo: „Viete čo je to? Je to hnedé, a malí chlapci to občas majú v trenírkach.“ Oni že vraj nevedia. Správna odpoveď: „Ruka Michaela Jacksona.“
Manažéri v USA sa váľali smiechom, zavolali tam riaditeľa aby som mu to zopakoval (riaditeľ bol inak teploš a ja som sa bál, aby som ho tým neurazil). Tu prácu som nakoniec dostal, pracoval som tam dva roky, a referencie z tej práce mi potom umožnili dostať ešte lepšiu prácu v Amerike.
Ako tak nad tým premýšľam, tento vtip mi zarobil balík peňazí.
Wel done Janci, vedel si sa presadit, to sa ceni, nie ako ti, co sa furt stazuju, ze odisli do USA a zakysli pri hamburgeroch. Ja som mala napisat spravu z „akoze mitingu“ a miesto – najvacsi problem je the waste zamestnancov – som napisala – najvacsi problem je the waist of emploees – a kedze kolektiv bol skutocne nadrozmerny, spustila som jednak obrovsky smiech, jednak pochybnosti, ci nahodou nemam pravdu. Zacala sa preberat ta druha alternativa a spytali sa ma ako si ja udrzujem postavu, tak som im povedala, potom sa ma pytali, co by som doporucovala na znizenie priemerneho waistu, tak som zavalila par dobrych rad a potom sme sa 40 minut bavili o tom ako znizit priemernu hmotnost zamstnancov. Pomohli mi sa uchytit, vlastne sa im moje europske myslienky pacili a nastupila som s vacsim platom ako moje buduce kolegyne. Sikovnym patri svet a ta chybicka co se vloudila mi kuriozne pomohla.
Vsetko velmi zaujimave pribehy, dokonca som sa zasmial.
Ale neviem v akej funkcii ste tam pracovali, ale taketo vtipky su v US. corporation, federal and state government velmi ojedinele. Robit zo seba clowna sa moze v sukromi medzi seberovnymi, alebo v praci ked chce niekto byt „çute“ v pozicii podriadeny vs. nadriadeny.
Ale nie to vzdy tak stastne dopadne.
Janci uznas, ze keby si robil interview pre federal government tak by si s tym vtipkom letel. Ovsem nie si asi US citizen, tak tam aj tak nemozes robit.
Takze Slovaci, pozor v USA, musite vediet kde ako a co pouzivat.
Janci ty mal stastie. Gratulujem.
Čau Anonymný.
Gratulujem že si nastúpila s lepším platom ako kolegyne vďaka svojím európskym myšlienkam.
Je to sranda, ale ten Janči a Lojzo – to som stále ja ten istý. Pri hamburgeroch som nezakysol, možná práve takéto vtípky mi umožnili dostať dobre platené práce. Síce nie zrovna kvalifikované, ale zato taký barman môže zarobiť viac ako americký MBA.
V podstate práca barmana v luxusnom bare je o marketingu, PR, a customer service – takýmto spôsobom budem prezentovať svojich päť amerických rokov slovenským zamestnávateľom.Keby som na Slovensku rozprával že som bol päť rokov „krčmárom“, ťažko by sa mi hľadala dobrá práca.
Tvoja reakcia