Zkuste toto. Nie to podvod.
href=“mailto:hiring2006@execs.com“>hiring2006@execs.com
Ahojte!
Dovoľte mi reagovať na všetky dezinformácie, kt. tu už odzneli.
Mám agentúru, spr. zamestnanie aj do zahraničia.
Zamestnávateľ zaplatí agentúre 3 násobok mesačnej hrubej mzdy, MINIMÁLNE, ak sa jedná o recruitment, resp. headhunting líniového/stredného resp. vrcholového managementu, nie do zahraničia /avšak Grafton atď istotne tu robia/ ale do SK podnikov /alebo do okolitých štátov. Teda jedná sa o management rôzneho druhu, a nie o baličov do UK.
Slovenská agentúra napr. v UK dostane zaplatené za práce, kde je nedostatok kandidátov /hádajte 3x, a napr. za au pair- kde je tiež nedostatok/. Nemajte vidinu veľkých peňazí..
Poplatky od kandidátov:
1., keby sme brali popl. z prvej mzdy, advokáti by sa mali ešte lepšie. Ruku na srdce, kto by to platil, a kedy? Skúsenosti máme…
2., poplatok, keď ešte nemáte vybavenú prácu: Keď ešte nemáte nič, neplatte nič. Ja by som bola za registračné- symbolická suma /z nášho hľadiska mávame prípady, keď vybavujeme a vybavíme prácu, a už kontakt neexistuje na kandidáta /jednoducho nedvíha telefón/. Je blbé potom zamestnávateľovi sa ospravedlňovať, že ten jeho vyvolený a nami vychválený do neba nie je v dosahu, a my nevieme, čo s tým. Tých, kt. nemajú žiadnú šancu, neregistrujeme. Nemáme čo sľubovať, ani nechceme.
Prácu máte vtedy, ked ste dostali job acknowledgement, alebo prac. zmluvu.
Dovtedy ani my nevypíšeme dohody, a nebookojeme letenky. Je nočnou morou, booknotá letenka, nebodaj príchod do zahraničia, a práce niet.
U nás je aj pohovor priamo si zamestnávateľom /my mávame telefonický/. Samozrejme, k tomu treba ovládať angličtinu. U nás je podmienkou vedieť /aspoň ako tak ale sa dohovoriť, aby ten interview bol zvládnutý, anjprv s nami, potom so zamestnávateľom.
Je to aj pre nás jednoduchšie, a ľahšie, pretože obidve strany sa môžu rozhodnúť tak, že ten kontakt už mali. Zamestnávateľ videl CV /nami prerobený na základe interview/, iné dokumenty a hovoril s uchádzačom. Proste po obdržaní kladnej odpovede z obidvoch strán a obdržaní of. dokumentov je to prakticky práca na betón.
Dik Zuzana, ze si to tu vysvetlila a pridala sa na moju stranu, u toho mojho znameho co ma agenturu, to funguje presne tak ako u teba, preto som uz tiez nemohol citat tie nezmysly co su tu popisane. Mozno aspon niektori z tohto vsetkeho pochopia ako to funguje a nebudu to vidiet len zo svojho uhla pohladu.
Ziadne obdrzanie odpovede a dokumentov, neni praca na beton!!! Praca na beton je az u zamestnavatela, podpisanim zmluvy na mieste a nastupom do zodpovedajucej prace. Uz viac krat sa ludom stalo, ze mali v zmluve 160 hod/mes, za to jasny zarobok, ubytovanie+strava zdarma….no a ked prisli na konkretne miesto, tak zamestnavatel po nich chcel 10 hodin denne + soboty, ubytovanie+stravu strhnut s platu atd atd . Zo zmluvou od agentury – ci dokonca vraj od zamestnavatela, si mohli tak vytriet rit. Papier znesie vsetko a da sa akokolvek prisposobit – takze by som nic neplatil – ani ziadne zapisne ci registracne (to uz je normalne riziko podnikania danej agentury). Peniaze by som pre agenturu uvolnil az po nastupe do prace, ktorej podmienky zodpovedaju naborovym slubom agentury
howgh
Ak zamestnávateľ nedodrží podmienky stanovené v job acknowledgement, alebo v zmluve je to veľmi zlé. Zovšeobecníš, ale stáva sa. My sme napríklad takto sa nemohli pustiť do projektu, kde v zmluve uvádzali 160h, a hodinovú mzdu, ale keď sme ďalej vŕtali, že tak koľko sa tu bude zarábať v skutočnosti, pretože rôzne veci sa nám nezdali, vyšla nakoniec mzda na neuveruteľnú malú čiastku. To, že chce zamestnávateľ viac hodín, ako 160h, je pre väčšinu ľudí viac vyhovujúce ako napr. oveľa menej h týždenne- ako by sa stalo v tom našom prípade, a ako sa stalo už mnohým našim klientom, ktorí sedeli v Anglicku a zarábali občas na ubytovanie, keď nás oslovili s nádejou nejakej inej práce. Nadčasy sú tolerované zákonom stanoveným limitom, dokonca my máme aj uvádzané v dokumentoch.
Job acknowlegement ináč v Anglicku má právnicky „váhu“ takú istú ako pracovná zmluva, len potrebuje obsahovať všetky náležitosti -kondície danej práce. Čo sa týka ubytovania, ak je uvádzaná v job acknowledgement, je čierno na bielom. Stalo sa nám, že viac sa strhlo u jedného zamestnávateľa za ubytovanie, po upozornení ich na to napravili situáciu, dokonca sa ospravedlnili, že účtovníčka spravila preklep. Stávajú sa také veci, práca hlavne v zahraničí nie je prechádzkou ružovou záhradou, kôli tomu sú veľmi dôležité písomné záväzky, my to používame na iné účely, ako toaletný papier.
K poplatkom: Pravdu povediac, keď u nás uchádzač začína chodiť okolo poplatku, kedy ako -tak nič z toho nebude- skúsenosti…pretože skôr sa má zaujímať o danú prácu, či sa vie úspešne uchádzať o ňu, o pracovné podmenky, a iné dôležité veci ako napr. zárobok a pod. Potom rozmýšlať, či to chce alebo nie, chce platiť za to alebo nie, a potom sa registrovať alebo nie.
politika agentur je jasna:
-NAJPRV POPLATOK
-POTOM TVOJE UDAJE POSUNU ZAMESTNAVATELOVI
-TEN TA BUD VYBERIE ALEBO NIE
-AK ANO, IDES ROBIT, AK NIE, LUTUJEME, NASA VINA TO NIE JE.
a teraz aka je prax:
-ti seriozni nepytaju poplatok uz len kvoli tomu aby ich ani na okamih nepodozrievali z podvodu a nespajali ich s podvodnikmi
-ti neseriozni POTREBUJU VZIAT POPLATOK A JE UPLNE JEDNO CI MAJU VOBEC NEJAKY KONTAKT ZO ZAMESTNAVATELMI ALEBO NIE, TIE PRACHY SA IM ZIDU, A AK NAHODOU SU V KONTAKTE S FIRMAMY A NAHODOU SA AJ PAR LUDI ZAMESTNA, TO IM LEN ZVYSI KREDIT A MOZU VYCICIAVAT DALEJ
-DRVIVA VACSINE OBDRZI LIST S OZNAMENIM O NEVYBRATI UCHADZACA. BOHUZIAL VELA PODVODNICKYCH AGENTUR TVRDI, ZE SANCU MA KAZDY A TIEZ VEZMU POPLATOK MNOHOKRAT AJ OD TYCH, KTORI UZ NA PRVY POHLAD NESPLNAJU KRITERIA.
-NIEKTORE AGENTURY V SNAHE VYZERAT SERIOZNE TVRDIA ZE POPLATOK JE IBA ADMINISTRATIVNA ZALEZITOST, IBA PENIAZE ZA TO, ZE TIE VASE UDAJE POSUNU DALEJ. /hahaha/
na toto staci zdravi sedliacky rozum, tak preboha rozmyslajte!!!!!!
a inak suhlasim z palom, ze v pripade poplatkov je riziko na strane agentury, nie klientov. ani do obchodu ci restauracie neplatime zalohu na nakup a predsa mozeme zdrhnut bez platenia. to je riziko povolania. nie je to lahke, ale spravne.
a taktiez seriozna agentura ak narazi na spekulanta, ktory sa cez nich zamestnal a nechce sa mu platit za sprostredkovanie aj ked uz pracuje a vsetko je ok, tak ma agentura viac moznosti dostat sa mu na kobylku, ako oklamany klient podvodnikom. agentury predpokladam maju tuto ochranu v zmluvach so zamestnavatelmi, no a v pripade spekulanta sa mu moze priamo siahnut na mzdu. je to jednoduche a lepsie, ako ked maju oklamani ludia zhanat peniaze na sudne trovy a nahanat majitelov agentur, ktori prestali komunikovat.
este jedna poznamka k vete
“Pravdu povediac, keď u nás uchádzač začína chodiť okolo poplatku, kedy ako -tak nič z toho nebude- skúsenosti“
no vazeni, ak niekto uz raz-dva krat naletel nejakej agenture, nedivte sa, ze ho viac zaujimaju peniaze co mu ostali v kapse na chlieb, ako fiktivna, neurcita, vlastne este ziadna praca. ako ma vediet, ci nie ste dalsi v poradi?
no a ze z toho potom nic nie je, no heureka. to sa vazne cudujete???
on ma mozno male podozrenie, ale mu to staci. a je jedno, ci opodstatnene, ci nie. proste ma strach prist o dalsie tisice.
TO VY STE TI KTORI HO MAJU PRESVEDCIT ABY SA U VAS ZAUJIMAL NAOZAJ O PRACU A NEMUSEL MAT STRACH O TAZKO USETRENE PENIAZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Právo siahnuť na mzdu môžeš iba súdnym príkazom….trocha znalosti práva, ak niečo tvrdíš,pls…neidem to dalej rozvádzať, lebo ešte napíšem recept…., okrem toho okolo poplatkov už jasnejšie neviem napísať ako viď vyššie. My, iba pre tvoju info neberieme registračný poplatok, jediné čo žiadame je seriozita a spolupráca /niekedy márne/, avšak nie je to pravidlom.
Nemyslím si, že z registračných poplatkov agentúra zbohatne.
Niektorí uchádzači sú stvorení na to, aby ich podviedli. Osobne: doteraz nemám pochopenie pre tých, kt. nevedia cudzí jazyk, ale chcú robiť v cudzej krajine, a dokonca niektorí z nich majú požiadavky 2000 GBP/mes., a iné haluze. Bez jazyka ísť robiť je ako ísť na dovolenku na Bali za 5.000 Skk autobusom…a čudovať sa, že veci nesedia..nebývať v hoteli, a že nie je to ani Bali…Aspoň ako-tak sa dohovoriť..! Možno, na to mám skreslený názor na to, a práce trh tlačí agentúry v tom smere, sprostredkovať prácu aj pre tých,kt. nehovoria a potom je agentúra tá najhoršia, keď zamestnávateľ ich o…jebe. Uvedomujú si títo uchádzači, aký je handicap že neovládajú jazyk tej krajiny? Určite sú aj dobré práce pre nehovoriacich, netvrdím, že nie. Teda podľa mňa je na strane uchádzača, aby si rozmyslel, čo chcem a načo mám, a pre hovoriacich rada: nie je jedno, čo budem robiť vonku, hocijakú prácu atď., lebo keď dostane hocijakú, tak to nie je isté, že to bude ono! A nakoniec malá štatistika, pretože sa tu plače, že nedostanú prac. ponuku niektorí. Priemerne 40% uchádzačov odstúpi od ponuky /nečakajú mesiace!-rozmyslia si to, rodičia nakoniec ich nepustia a rôzne iné dôvody/..väčšinou sa to dozvieme, samozrejme keď kontaktujeme ich s ponukou, niežeby nám to dali vopred vedieť ..! A na pokrytie nákladov na tých 40% by práve sa zišiel ten registračný! Je to ako v reštaurácií zdrhnú hostia po objednaní jedla…Teda riziko podnikania agentúry je v tom: nie každý je rozhodnutý ísť do zahraničia, kt. sa prihlási!
Neviem, koľkokrát mám ešte napísať: vyberte si prácu, kt. vám vyhovuje a spĺňate požiadavky, a oslovte tú agentúru, kt. to sprostredkuje. A to je všetko.
Omyl, hodne klientov máme, kt. pomocou nás zmenili zam. v Anglicku-už som to spomenula. Presvedčiť nevieme tých, kt. sú preborníci na všetko, a podľa ich názoru skôr my by sme im mali paltiť, ako oni nám, a máme byť poctení, že vôbec hodlajú nás osloviť. Niektorí sa úprimne čudujú, že životopis či čo, a nejaké interview, veď oni platia, nie?
Alebo, tí kt. ani nepreklepnú na web po prečítaní prac. ponuky, aby aspoň zistili, s kým majú do činenia, ale napíšu iba mail: dobrý deň, aký je poplatok, dovidenia.
Mam par otazok na majitelov agentur:
1, je podnikanie v tejto oblasti lukrativne a preco je lukrativne?
2, kolko je na Slovensku agentur?
3, kolko je na zapade volnych miest, ktore mozu agenturam ponuknut?
4, ako je mozne, ze vsetky agentury ponukaju tolko prace, ked aj na zapade je nezamestnanost?
5, preco je na Slovensku tolko agentur?
6, vratite peniaze klientovi, pokial NIE JEHO ZAVINENIM nedopadne vsetko tak, ako bolo uvedene v zmluve, alebo pokial slubenu pracu nedostane?
7, ako je klient pravne osetreny, aby sa mu peniaze vratili bez toho, aby sa musel s agenturou sudit?
Znalosť ekonomiky, prac a obch.práva, presonalistiky, trhu páce atď. dá Vám odpovede na horeuvedené otázky. Podnikanie v tom kôli tomu nie je lukratívne, lebo dosť ľudí si myslí, že vidí do toho a rozumie tomu, bez znalosti horeuvedených vecí.
Sťažovať sa kienti môžu na UPSVAR,
Ak zamestnávateľ HRUBO poruší prac. podmienky, a klient nás oboznámi o tejto skutočnosti, klient má nárok u nás na inú prácu, a to bezplatne.
Keď sa neplnila zmluva /práce NIET/- a klient už zaplatil, tak klient má nárok na vrátenie poplatku, keď sa to stane NIE JEHO ZAVINENIM, pretože zmluva nenaplnila svoj účel- ktorá je o sprostredkovaní zamestnania- t.j. keď nie je zamestnanie, NIE JEHO ZAVINENIM, nie je poplatok/.
Nehnevaj sa Palo, ale musim ti povedat, ze tvoje otazky, su dost zvlastne. Zuzana ti odpovedala na otazky tykajuce sa cinnosti sprostredkovania zamestnania, aka je nezmaestnanost v europe alebo kolko je volnych miest, to si mozes na internete vyhladat aj sam. Preco existuju agentury, ked je nezamestnanost aj v zapadnej europe, je predsa jednoduche pochopit, asi preto, ze napriek tomu ze je nezamestnanost, existuje stale dostatok volnych miest a ked tam chce nejaky slovak pracovat a pracu si nevie vybavit, tak na to tu je potom agentura. Podla tvojej teorie by potom nemohli existovat agentury nikde vo svete, lebo nezamestnanost je v kazdom state, ale to ze existuje nezamestnanost, predsa neznamena, ze neexistuju volne pracovne miesta..Co sa tyka lukrativnosti tohto podnikania, Zuzana ti asi chcela povedat, ze nie je to take az lukrativne, ako si predstavujete vy vsetci..je to podnikanie ako kazde ine, ako restauracie, cestovky, kadernictva a pod…chvilu sa dari, chvilu nie…chce to vela nasadenia a chuti do prace, ale nikto sa tymto sposobom podnikania nestane miliardarom…len si zaraba na zivobytie, a pokial trh tieto agentury ziada, preco by nemali existovat..o vsetkom rozhoduje trh, ked nebudu klienti, nebudu ani agentury…a ak chces vediet kolko je na Slovensku agentur, staci ked navstivis class=“postlink“ href=“http://www.upsvar.sk“>www.upsvar.sk a tam sa to dozvies…
ahojte všetci.
čítam forum a som úplne zúfala. hľadám si prácu do anglicka a tiež to skúšam cez agentúru pretože mám strach ísť na vlastnú pesť. povedzte niekto konečne konkretnu agentúru ktorá je zlá a ktorá je dobrá, lebo všetci rozprávate tak všeobecne, že som z toho úplne vystrašená. dakujem
Diky Ivan, že si odpovedal na Paľove otázky, hlavne na lukratívnosť. Paľo, ak si nezainteresovaná osoba čo sa týka agentúr, obdivujem tvoju námahu, kt. vkladáš do fóra, ak vstúpiš do Veľkej Politiky, nezabudni na nás! A všetci sa budeme mať fajn, a pretlačíš nás do lukratívneho business /získať niečo za babku, a predať za milióny, alebo rada by som za zúčastnila na výstavbe dialníc, kt. máme asi najdrahšie v Európe, alebo získať tender na takú vec, kt. nikdy neurobíš, ale štát ti to zaplatí, alebo chcela by som sedieť v dozornej rade SPP, US Steel a pod, alebo aspoň niečo vyvlastniť len tak… /
Ja som ti povedala jednu negatívnu stránku veci /premúdrelých ľudí/-lukratívnosť…ťažko povedať, záleží na mnoho vecí, ako v každom podnikaní. Segentáciu prac. trhu ti Ivan už vysvetlil. Že či ma to baví? Áno. Mojich kandidátov nikdy nepovažujem za chudákov, pretože íšť von a byť úspešný vonku vyžaduje IQ, pracovitosť, prispôsobilosť. Nemám rada chudákov, ani sa s nimi nezaoberáme! Od našich vyžadujeme aj inú motiváciu ako peniaze /čo sú hlavným dôvodom samozrejme/ ale aj sa zdokonaliť sa v reči, spoznať kultúru, a ozi kapitalizmus- čo ešte doma nemáš.. Získaš skúsenosti, kt. sú na nezapnatenie. Vychádzam z vlastných skúsenosti, resp. čo som ja som v zahraničí získala, nehovorím, že poznatky získané sa vyrovnali vysokej škole, ale o to by som bola „chudobnejšia“ keby som nepôsobila v zahraničí. Čo ti mám to vysvetlovať, keď uvádzaš Francúzko, ako krajinu, tak si istotne si ochutnal kohúta na červenom víne, o čo som ja prišla, a prešiel si dolinu Loire /išli sme bohužiaľ iným smerom, ale stálo to za to/ lebo dovtedy sme hľadali najlacnejšiu reštaurácu, pokiaľ sme došli až do Švajčiarska, kde nás celý čas prenasledovalo policajtné auto, ale ešte nemám nezaplatené parkovné z Dijon, z r. 97, /300 fr.frankov pokuta??/kde sme nakúpili toľko horčice, na koľko sme ešte mali francúzkych bubákov.
Pre mňa cestovanie a pobyt niekde dodá „explorer feeling“ a verím tomu, že aj ostatným.
Teda to je hnacou silou podnikania, a plus vedieť odpovede na tie otázky kt. si položil / a mnohé ďalšie/ -odpovede sa vždy menia, a my musíme ich študovať a nasledovať, pretože ovpyvňujú ich mnohé faktory, teda treba stále sledovať dianie na pracovnom trhu, a byť „in“ v prac. práve cieľových krajín.
anicka1707- povedz už nám konečne, čo v tom anglicku chceš robiť! Načo tam chceš ísť, a podobne…Už som niekde písala, musíš vedieť, čo chceš, na čo máš, a hlavne- čo chceš dosiahnuť, a či to je reálne.
Tvoja reakcia