Ako získať živnostenský lisz v zahraničí? Chcel by som vedieť aké presne papiere a doklady potrebujem. Ďakujem za každú radu!!! Miilan.
To by zaujimalo viac ludi.Ja mam zistene,ze ked mas slovensky zivnostensky list tak si ho musis dat prelozit do nemciny,ale takemu co ma licenciu na preklady.V Rakusku;trvaly alebo prechodny pobyt,vypis z obchodneho registra,vypis z registra trestov,vsetko prelozene do nemciny.Nieco sa da zistit aj na eures.sk neviem okolo toho vsetky informacie ale rada sa dozviem nieco nove ahoj Maja
hlupost so slovenskym zivnostnickym listom v Rakusku nespravis NIC ;o)
Ak tak len po prelozeni statnym prekladatelom ( preklad s peciatkou a tak..) mozes potvrdit, ze mas taku a taku ziskanu kvalifikaciu.
Aby si si mohol v Rakusku poziadat o rakusky zivnostensky list ;o)
Viem to, mam to od Rakuskej WIRTSCHAFTSKAMMER ;o)
A ak chcete vediet viac info, najlepsie je sa informovat priamo na ambasade rakuskej na SK , ci slovenskej v Rakusku a este lepsie u tích KOMPETENTNÌCH to znamena PRIAMO U WKO- Wirtschaftskammer Österreich.
Tam Ti presne povedia ako kedy kde a za akych podmienok.
Majte sa
PS: V rakusku neplatite ako cudzinec po prihlaseni sa 1 ROK ziadnu dan z prijmov.
da sa to vybavit legalne je to overenie spristupnenie pracovat v rakusku na zaklade sloven.zivnost.listu.ja som tymto presiel a mam to vybavene.najprv treba poslat ziadost na rak ministerstvo priemyslu a dodat vsetky dokumenty ohladne skoly,opravnenia a osvedcenia a nakoniec potvrdenie o druhu a trvani cinnosti s prislusneho krajskeho uradu na slovensku.vsetky dokumenty overene notarom a prelozene uradnym statom urcenym prekladatelom.musite dodat aj vypis z reg trestov.ohladom praxe na zivnost elektrikara som potreboval 3 roky praxe ako zivnostnik preukazane fakturami staci 1 fakt za 3 mesiace a ked nemate tak treba prax ako zamestnanec v riadicej funkcii tusim 6-6,5 roka.toto vsetko sa tyka potvrdenia praxe na krajskom urade a tlacivo ktore dostanete od kraj uradu je pre rakusko.ked vam to uznaju zaplatite 90 euro za administrativu a zaregistrujete sa na danovom urade pre cudzincov v graci.staci poslat postou prihlasku je na internete a oni vam zaslu postou danove cislo.na rakuskych uradoch vybavuju ziadosti ovela rychlejsie ako u nas.ja si momentalne hladam pracu ako elektrikar v rakusku.ak som niekomu poradil tak nemate za co. ahojte.Pali
je blbost vybavovat si zivnost v rakusku ked mozte pracovat na slovensku a preco by ste mali platit uctovnictvo v rakusku aj odvody ked nemusite.v rakusku zaplatite raz rocne iba dan a tym to prevas hasne.radim vam dobre ja mam toto vybavene a mam uz aj danove cislo uz si len hladam pracu.
cavte pali
V Rakusku ziskat zivn.nie je tazke ale zalezi pre aku pracu.Staci mat Meldezettel/Prihlasenie k pobytu /a cest.pas.Prihlasuje sa na Wirtschafskamar,za zivn.list sa plati kazdy rok 220 Euro a min.popl. pre soc.poist. je asi 450 Euro pre kvartal,cize 4-krat do roka,ale to potom zalezi od vysky prijmu.Tym padom mate poistenie dochodk.zdrav.social.
..my sme sa ukurat poucili, ze v rakusku sa neda pracovat na slovensku zivnost, s nou si tam mozme akurat vytriet volaco. den pred vianocami prisla ku nam financna policia, najskor ze je vsetko ok a v den ked sme mali dostat vyplatu sme nedostali nic, pretoze nam zablokovali ucty a nemozme sa dostat ku svojim peniazom. je to na nic….
diky pali za dobru radu. my sme pracovali v rakusku na slovensku zivnost s tym, ze je vsetko ok, ziadne starosti atd. az jedneho krasneho dna prislia financna policia a blokla vsetko, vratane nasich penazi!!!
toto vybavovanie ako si napisal, trva si ako dlho??? musim si to ist vybavovat vsetko do rakuska alebo staci na slovensku?
Ahoj.
Rad by som siel do Rakuska robit, ale stále neviem sko je to s tým nasim slov. zivn. listom.
Stále mi vsade tvrdia, ze mozem ist na sl.zivn.list, a tu si budem platit odvody a eura /t.j. príjem/ si prepocitam na slov. sk a z toho budem platit dane. Je to nejak zamotané a nik mi nevie presne povedat co a ako. Mozes mi to upresnit? Vdaka.
Stefan
Tak co ja viem tak sa da v pohode pracovat na slov. zivnost staci poziadat o vystavenie formulara E101 ale ten vam daju az po 3 mesiacoch od kedy mate zalozenu zivnost co ja viem: Žiadosť o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania samostatne zárobkovo činnej osoby na územie iného členského štátu EÚ/EHP a Švajčiarska v zmysle článku 14a (1) (a) alebo článku 14b (2) nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71
Pre všetkých, čo chcú pracovať na živnosť v Rakúsku
je možné pracovať na živnosť. Treba však vedieť, že v Nemecku a Rakúsku platia obmedzenia v rámci sedemročného prechodného obdobia. Odporúčamwww.eures.sk a o obmedzeniach sa dočítate na
class=“postlink“ href=“http://www.eures.sk/rakusko-vykonavanie-zivnosti-268-1.html#_Obmedzenie__podnikania“> http://www.eures.sk/rakusko-vykonavanie … podnikania. Tam sa píše aj o slobodnom podnikaní a regulovanom podnikaní. Pri slobodnom je to veľmi jednoduché, viac komplikácií pri vybavovaní je pri regulovanom podnikaní a remeslách. na uvedenom linku sú aj adresy najbližších úradov V Rakúsku, kam je dobré snáď aj osobne zájsť a poinformovať sa.
Pre Martinu
myslím, že kuchár patrí medzi neregulované voľné živnosti. Tak sa nebude vyžadovať profesijná skúška. Musí si však zaregistrovať predmet podnikania na príslušnom úrade. Mal by ísť na miestny živnostenský úrad – Gewerbeamt príslušného obvodného úradu Bezirkshauptmannschaft. Ak má dobrého šéfa, mohol by s ním ísť a pomôcť mu s vybavením. Manžel si bude musieť zaplatiť registráciu. Ako živnostník bude platiť aj poplatok WKO ( Obchodná komora).Živnosť sa týka jeho a nie šéfa. Ťažko sa mi posudzuje situácia vo vzťahu k jeho šéfovi. Ak má záujem o manželovu prácu a chce si ho udržať, možno mu prispeje finančne. Po troch mesiacoch prihlásenia sa k pobytu by bolo dobré tiež vybaviť si Aufentahltgenehmigung( povolenie na pobyt)
Asi pre Martinu
asi sme sa bavili aj na tému pracovného povolenia, ktoré manžel nedostal. V Rakúsku je niekoľko foriem povolení.Váš manžel mal asi Beschäftigungsbewilligung, ale nemal Arbeitserlaubnis a to sa podľa Ausländerbeschäftigungsgesetz vydáva napr. keď sa za 14 mesiacov odrobí 52 týždňov legálne. Vtedy sú cudzinci rovnoprávni s domácimi a to znamená aj nárok na rodinné prídavky.
Manželka robí osobné opatrovateľstvo na živnosť v Rakúsku.Liezli jej na nervy zdieračské praktiky všelijakých agentúr.Po prvom týždni práce došla z Rak. S vybaveným živn. listom aj prac. povolení.Len si treba pozisťovať , úradné preklady ktorých dokladov si treba zobrať so sebou. Je v Linzi a vo všetkom jej vyšli v ústrety. Tak nech tu z toho niekto nerobí strašiaka. určite tam na úrade niečo skôr vybavíš ako u nás. Tam totižto tí úradníci naozaj slúžia ľuďom…
Tvoja reakcia