Čím môžeme byť ako národ hrdí? Čo nám môžu iné národy len závidieť? Je toho dosť, alebo málo? Alebo sa naopak hanbíte za svoj pôvod a práve ten je jednou z hlavných príčín vašej zakomplexovanosti?
Podla mna si narody nemaju co zavidiet- z toho len vznikaju vojny, ale Slovensko a Slovaci maju dost toho, na co mozu byt hrdi. Keby sme sa nestazovali cely cas, ze je nam zle a namiesto toho pozreli sa na pekne stranky (ktore Slovensku jednoznacne nechybaju), bolo by nam lepsie. Horku prichut ktora ostala po socializme a rozdelenie Ceskoslovenska mozme zmenit na prijemnejsiu a sladsiu. Slovaci ocakavaju, aby par rokov po revolucii a zalozenia noveho statu stala nezamestnanost na nulke a aby boli vsetci bohatymi a stastnymi obcanmi Slovenskej Imperii. Nevidim, ze by sa vsetci postavili s odhodlanim zmenit stav na Slovensku k lepsiemu. Ale Slovensko a Slovaci na to maju a su mnohi ktori v to veria tak silno a vrelo ako ja. Hrda Slovenka.
Som „dieta komunizmu“, takze mi bolo do hlavy najprv dupane ake je to „vonku“ skazene a podobne. Po revolucii sme zase boli natlaceny do komplexov a teraz vidim kde je pravda. A ani nie som prekvapeny.Som rad, ze som Slovak. Mame vseobecny prehlad o svete, vyborne skolstvo, vrodenu sikovnost a prisposobivost. A hlavne mam pocit, ze sme o dost kulturnejsi… Co sa tyka stolovania, spravania k partnerke (Slovenky sa nas hadam zastanu:) a podobne.
Ahojte v prvom rade je tu v Nemecku strasne spravanie sa, dospievajucich deti, horor 13r. mlade damy s rovnatkamy na zuboch a s cigaretou v papuli vysedavaju v Mack donalde a tvaria sa ako 30r. skusene k…y, velmi popularny je tu alkohol, kam sa my Slovaci hrabeme no a o fajceni travy ani nehovorim nie je to tu bohvie co zivotne naklady im stupli asi o 1,3 najdrahsi je napr. chlieb pol chleba=2 pizze,ubytko, oblecenie tu sa velmi neda zit len tu zarobit a zmiznut na nase Slovensko Nemecko kleslo na 18 miesto v ziv. urovni a zabudol som pre deti tu na skolach neexistuju skolky, druziny ani obedy! Caute, Brano cize po nemecky Bchranjo!
branchito, chcel si tym povedat, ze ako slovak si hrdy na svoju gramatiku a slovnu zasobu? s tymi 13.rocnymi nemkami mas pravdu, zmalovane ako velkonocne vajicka, zivotna uroven klesa, hlavne nezamestnanost, ale zase take zle to tu nie je, ked si to porovnas so slovenskom, kde sice zivotna uroven stupa, ale aj ceny vsetkeho, a ja ako slovenka, zijuca a zarabajuca v nemecku vzdy rozmyslam, co si mozem este za moje eura na slovensku dovolit. v nemecku, ani v starych statoch eur. unie som tento problem nemala. ale aj tak som hrda na slovensko, a na to, ze som slovenka. nie je vsetko zlato, co sa blisti.
🙂 ach ten náš pravospis! Mám pocit, že naň nikto z nás na tomto fórume nemôže byť hrdý! Preto to ani nikomu nebudem vyčítať!
Iba sa chcem Janky z Nemecka opýtať čo myslela týmto súvetím: “ , a ja ako slovenka, zijuca a zarabajuca v nemecku vzdy rozmyslam, co si mozem este za moje eura na slovensku dovolit. v nemecku, ani v starych statoch eur. unie som tento problem nemala“ Pochopila som to tak, že na Slov. je drahšie ako v EU, konkrétne asi v Nemecku, a preto iba doma(SR)rozmýšľaš čo si môžeš a čo nemôžeš dovoliť za peniaze zarobené v Nemecku. Ak je to tak, tak u mňa je opačná situácia. Stále je na Slovensku omnoho lacnejšie ako v GR a tak by sa mi určite lepšie žilo na Slovensku za tieto peniaze čo zarobím tuná. Lenže nie je vštko o peniazoch! 🙂 Ide aj o život, ktorý si budujeme – napr. ľudia okolo nás, prostredie, rodina atd. Tieto kritériá spĺňa aj Grécko aj Slovensko. Zatial žijeme v GR ale nie je vylúčené, že sa nepresťahujeme raz na Slovensko. Samozrejme kritériom je práca. Keď už máte diete tak sa nedá len tak riskovať, že zbalím kufre a idem 🙂 pocit zodpovednosti je omnoho hlbší!
Náš syn je polo slovák- polo grék a zatiaľ sa tým veľmi pýši. Ja som tiež hrdá, že som Slovenka a vždy sa tak aj prezentujem (aj v minulosti, keď náš štát bol veľmi ďaleko od vidiny vstupu do EU a bol označovaný iba ako „chudibný východ“) a tiež mám rada krajinu svojho muža a on tiež miluje Slovensko. Je normálne keď miluješ niekoho tak ho miluješ absolutne so vštkým čo k nemu patrí! Tak vedieme aj naše dieťa – aby miloval obe svoje krajiny a aby bol na svoj pôvod hrdý!
Ešte chcem ragovať aj na príspevok Brancita ohľadne škôl. To je jeden z dôvodov pre ktorý by som sa vrátila na Slovensko. Niečo ako družina tuna tiež neexistuje, obedy len na súkromných školách. Náš syn má 5 r. a o rok by mal ísť do školy. Keď sa narodil tak sme hovorili ako ho dáme do súkromnej školy. Lenže tie roky ubehli ako voda a teraz máme iné priority ako platiť mu súkromú školu – vzdelanie dostane podstate to isté iba služby ako obedy, súkromný žltý školský autobus čo preň príde až domou, uniforma, krásne školské prostredie atď. teda iba luxus je to za čo platíš. Mne na čom záleží sú iba tie obedy, asi preto lebo som na ne zvyknutá z domu ako samozrejmosť a nie luxus! Štátne školstvo je u nás asi na lepšej úrovni čo sa týka vybavenia. Úroveň vzdelania si netrúfam hodnotiť.
Škôlky v Gr su pohode – aj štátne – s raňajkami a obedom, od 3 r. Iba čo je problém tak to je čo s dieťaťom do 3 r! Do úvahy prichádzajú súkromné jasle-škôlky, óperka, babička alebo nepracovať. Tuná je materská len 4 mesiace a potom rok na polovičný úväzok. Ja som sa rozhodla prvý rok nepracovať a potom sme mali óperku (je to lacnejšie riešenie ako súkromná škôlka). Keď mal malý 4r. dali sme ho do škôlky nech sa trochu socializuje predtým ako pôjde do školy.
Takže tak, zatiaľ je Slovensko na tom veľmi dobre čo sa týka detí. Snáď sa to len s prehlbujúcim kapitalizmom nezmení! Ako napr. v USA kde neexistuje nič – ani materská ani štátne zariadenia pre deti. Všetko súkromné – preto je tam tak veľmi rozšírené óperstvo.
jani, je to tak, ze na slovensku sa neviem doplatit. napr. leto 2003, sme boli s muzom na dovolenke na slovensku, v tatrach a v slovenskom raji, ubytovanie zadarmo v ubytovni levocskeho muzea(mama pracuje pre slov.nar. muzeum, vybavila nam to.)cesta z blavy do levoce, vlak alebo autobus a spat, strava, varili sme si sami, navsteva hradov a zamkov na okoli, zadarmo, vybavila mama, vstup do dobsinskej ladovej jaskyne sme si zaplatili, obcas sa najest v restike, 7 dni nas vyslo na 300 eur, to sme nevyuzivali ani vleky, z miesta na miesto sme sa presuvali stopom, lebo doprava kedy funguje, kedy nie., leto 2004, rakusko, kemp, 10 dni, varili sme si sami, pouzivali auto, navstivili par jaskyn, platili poplatok za psa, benzin od stuttgartu po nenzing, konecna suma, 380 eur, vianoce 2004, sevorozapadne pobrezie danska, prenajaty domcek, vlastna kuchyna, benzin stuttgart- hirtshals v dansku, vylety autom do okolia, 420 eur, 7 dni. tak si to porovnaj, v rakuskej a danskej dovolenke to bola este plavaren, sauna a kupalisko. a tak, ked som na slovensku, radsej nepreratuvam, lebo by som ani neminula, a este nieco, dovolenka na sicilii ta vyjde lacnejsie, ako v tatrach, mam to odskusane.
k tym skolam a skolkam, povacsine obedy sa nepodavaju, ale ked sa rodicia dohodnu, da sa to zariadit spossobom, pomozme si sami, to jest, ze kazdy den vari par rodicov, v skolkach je to podobne. co sa tyka vedemosti nemeckych a slovenskych deti, nemecko podla pisa testov je na tom o nieco lepsie, ako slovensko, pritom tento nemecky priemer kazia hlavne deti pristahovalcov, vsetkych, pretoze neovladaju dostatocne jazyk a nemozu pochopit ani ucivo.
Co sa tyka materskych skol a statnych zariadeni pre deti: Mozem povedat, ze aj ked asi to je v kazdom state ine, tu v Kalifornii stat dava rodicom moznost poslat male deti do skoly. Aspon v mojom okrese ma skoro kazda elementary school rocniky 1-5, + preschool (deti v rokoch 3 a 4), a kindergarten (5-rocne deti). Obidva tieto „rocniky“ su otvorene pocas normalneho skolskeho dna, aj ked preschool je casto 8-hodinovka rozdelena na 2 skupiny deti, kazda na 4 hodiny. Jedlo dava skola. To je pre vsetky rocniky az po koniec strednej skoly: deti z rodin s nizkym prijmom maju jedlo zadarmo, ked vyplnia na to tlaciva.
Pre starsie deti ma vacsina skol programy pred a po skolskych hodinach. Tie su vzdy ohrozene ked sa znizi statny rozpocet, lebo posledne roky s nim mame stale problemy. Zo skol sa ubera a ubera. Minuly rok nam skoro zrusili tento program, ale bol na to velky ohlas, lebo aj by to obmedzovalo rodicov v zamestnani, a aj by sa velmi zvysila kriminalita. Nejake programy boli zrusene, ale myslim ze vzdy sa nieco najde–aspon nejaky klub.
Stredna skola: raz som robila v jaslickach, kde boli deti ziakov. O babatka aj starsie deti sme sa starali pocas normalnych skolskych hodin, aby ich mamicky nevypadli zo skoly. Ci je tato sluzba bezna, to neviem.
Ci sa niektore tiebo sluzby platia, neviem. Myslim si ze nie, ale nemozem povedat na isto. Nikdy som sa o to nestarala.
Ahoj Jani, sranda my sme tiez absolvovali presne tu istu dovolenku u auguste 2003 ako vy 🙂 cenovo to bolo asi tak ako hovoris aj ked uprimne nepamatam sa presne. My sme si ale platili vsetko aj ubytovanie s ranajkami a cez den me sa nejako prestravovali, obcas zasli do koliby na slovenske spedialitky atd. Velmi sa nam pacilo! Aj to, ze som malemu ukazovala Slovensko. Vtedy mal len 3 a 3/4 tak samozrejme mu toho vela v pamati nezostalo ale pamata si, ze mu bolo velmi dobre 🙂 Co sa tyka cien dovoleniek tak tu v GR nas vzdy vyjde dost draho – koli malemu sme vzdy v hoteli alebo na sukromi ale vzdy je to cez 1000 EU na tyzden. Kebyze sme ale v kempe tak je to urcite lacnejsie. Volakedy sme tak chodili, teraz vsak s deckom…
Urcite ale potraviny sa mi zdaju byt omnoho lacnejsie na Slovensku, v Gr napr. chlieb stoji od 1 eu, mlieko(1l) 1.30 eu, muka 1eu, cerealie 3-4 eu, nessquik(kakao) 100g 3eu, sladkosti pre deti ani nehovorim – jeden banan v cokolade, nejaka malicka tycinka od 50 centov, jogurtik 1 eu atd. a vies kolko mi toho za den zie:-)Na Slovensku sa vzdy nabalim tymito hlupostami, kde tycinka je okolo 5-10SK, granko 25 Sk, piskotky 20Sk Taketo kazdodenne veci mam na mysli ked hovorim, ze Slovensko je lacne. Potom aj decke aj dospelacke aktivity(plavanie, sport…) su pomerne lacne alebo aj zadarmo. To tuna nemame-len cvakame cavkame za veci co som volakedy povazovala ako samozrejmost. Lyzovacka! 🙂 teraz sa chystame o 2 tyzdne na predlzeny vikend na Parnassos – ubytovanie mame v penzione 50eu na noc s ranajkami 1 izba(chaty sa tuna daju prenajat len cele -to by sme museli byt vacsia partia aby sa oplatilo), vlek je 20eu/na osobu/na den(sme dvaja)+ dieta polovicny – 10eu, je to 90 km od Aten tak na benzin sa vela neminie cca 50eu- takze na 4 dni pocitame okolo 500EU. Je to velmi krasne prostredie ako Alpy (aj ked nie samozrejme tak rozlahle a preto nie je tam az tolko vela svahov aby sa rozsiril lyziarsky turizmus)a som velmi rada, ze aj tuna na juhu mozeme lyzovat.
Neviem, mozno Nemecko je skutocne lacnejsie a urcite sa tam potom lahsie zije ked su tam aj najvyssie platy v celej EU…aspon si tak myslim. Ale ako som uz davnejsie povedala nie je vsetko o peniazoch a nie vsetci si vyberame krajinu kde budeme zit podla bohatstva…velakrat prevazia ine kriteria alebo len zivotne okolnosti, ktore nas niekam zavedu…
jani, mas pravdu, ale len co sa potravin tyka, su o nieco lacnejsie ako v nemecku, ale ten rozdiel sa pomaly straca. ja uz nevidim poriadne ten rozdiel, ci miniem v nemecku za plny vozik 100 eur, od mlieka a mliecnych vyrobkov, cez zeleninu po maso, nejake konzervy a trvanlive potraviny, okrem chlebaa a peciva, to si chodime kazde rano po cerstve, alebo cinecham 4ooo tisicky na slovensku a toho nkupu tiez nie je ovela viac. a co sa sluzieb tyka, tiez, moj kadernik v nemecku 11 eur to je 400 korun pre mna, pre mojho muza, pokial ide sam, aj 600, lebo si myslia, ze je hlupy a bohaty nemec. ranajky v blave v kaviarni, ked sa vraciame do nemecka, asi 6oo korun pre dve osoby a pes caka v aute, vieden, 12 eur dve osoby a pes tiez nieco dostane. autoservis blava, planovana oprava polovice auta, 10 ooo sk, nemecko, kde sa planovana oprava mala uskutocnit, auto zdrave, vymenili na akurat olej. a mohla by som pokracovat a pokracovat, ale to je asi na inu temu.
Hrdost alebo hanba?
Jednoducha ale priamociara otazka. Nie je problem (aspon by nemal byt) odpovedat na jej druhu cast: Sotva existuje dovod na to aby sa niekto hanbil za to, ze je Slovak.
Hrdost? Napriek tomu, ze skoro vsetci sa zhodli na tom ze su hrdi, zo vsetkych 13 prispevkov sa pokusil identifikovat dovody na hrdost akurat jeden, maros. Jeho dovody: Vseobecny prehlad o svete, vyborne skolstvo, vrodena sikovnost a prisposobivost.
Pozrime sa blizsie na marosove dovody:
vseobecny prehlad o svete – velmi subjektivny dovod, o ktorom by sa dalo donekonecna diskutovat, ci ho Slovaci maju lepsi nez ludia z inych krajin…
vyborne skolstvo – vieme, ze aspon v minulosti bolo urcite dobre. Neviem ako teraz. V slovenskych mediach je casto pod palbou kritiky, hlavne vzhladom k tomu, ze univerzit pribuda ako hub po dazdi – na ukor kvality.
vrodena sikovnost a prisposobivost – cosi na tom je, ale… sme skutocne sikovnejsi nez ludia z inych krajin? Ruku na srdce.
Takze, tieto dovody stoja na dost tenkom lade.
Osobne som hrdy na svoj slovensky povod hlavne asi preto, ze ako mala krajina sme sa dokazali zaradit do svetovej spicky v ladovom hokeji. V tomto Slovensko jasne vycnieva spomedzi drtivej vacsiny ostatnych krajin.
Nech sa vsak snazim ako sa snazim, mam tazkosti prist na dalsi dovod preco by som mal byt hrdy na to, ze som Slovak.
Na druhej strane, naslo by sa viac dovodov, pre ktore urcite nie som hrdy na svoj slovensky povod. Napriklad, ze vacsina Slovakov v zahranici vykonava len podradnu pracu napriek tomu, ze mnohi maju stredo alebo vysokoskolske vzdelanie. Podobne, zahranicni investori prichadzaju na Slovensko lebo Slovaci im robia za stvtinu az osminu toho za co by im robili zamestnanci v ich krajine.
No a konecne, ta hrdost akosi zadrhava aj pri pohlade na tie hufy Slovakov, ktori pocas existencie samostatneho a demokratickeho Slovenska odchadzaju – mimo Slovensko. Ti ktori sa uchytia, tak sa uz nevracaju… Dalsie hufy neodchadzaju hlavne preto, ze okolnosti im to nedovoluju.
Asi tolko k tej hrdosti a hanbe.
To, že ekonomická situácia na Slovensku nie je najlepšia pre mňa osobne nie je dôvodom aby som sa hanbila, že som slovenka. Ani to, že slováci sú ochotní chytiť sa hociakej práce. Robia to preto lebo ako cudzinci musia spĺňať omnoho viacej kritérií aby sa konkurenčne vyrovnali priemernému domácemu…už len zvládnutie jazyka na slušnej úrovni slovom a písmom, potom nostrifikácia vysokoškolského dilpómu ak ho má atd. Ja mám vysokoškolské vzdelanie ale na začiatku som si ho mohla tak vyvesiť doma na stenu…kým som sa perfektne naučila gréčtinu, k tomu ešte zdokonalila anglinu a spravila si aspoň Advance certifikát, porobila diferenčné skúšky na uznanie diplomu, tiež som robila „podradnú“ prácu – v hoteli na recepcii , a som na to naopak hrdá! Objektívne, domáca úroveň vzdelania sa v zahraničí zníži a my musíme dvajnásoňe makať aby sme ju znova nadobudli. A to nepovažujem za hanbu! Dnes mám prácu akú som vždy chcela, zodopovedajúcu môjmu vzdelaniu. Aj keď ma to stálo veľa času(pár rokov!), uskromnenia sa a úsilia, neľutujem to. O tomto všetkom som už aj tak písala v časti „či je práca v zahraničí tažšia ako doma“
Takže som hrdá, že sme ľudia, ktorí sú schopní prežiť všaďe. Potom ak chceš ešte dôvody tak na našu prírodu, kultúru, pekné mestá a mestečká, máme vyvynutý určitý stupeň poslušnosti a na druhej strane nie sme roboti…teda ten zlatý stred…, vážime si kamarádstvo a aj ho udržiavame, sme väčšinou úprimnejší a preto máme čisté medziľudské vzťahy, ak niečo sľúbime spravíme všetko preto aby sme to splnili, sme aj do voza aj do koča atd. atd.
Za čo sa hanbím? Vyslovene hanbu nepocitujem v ničom, iba sú veci na ktoré nie som moc hrdá. V minulosti to bola Mečiarova politika, dnes , že sa strkáme každému do z…. Takže na našu politiku nie som moc hrdá. Potom v ľuďoch dosť vládne racistické a fašistické cítenie a určitá netolerantnosť voči cudzincom. Nie som hrdá ani na večnú ufrflanosť a nespokojnosť s ničím ani na idealisktickú predstavu ľudí, že všade inde to musí byť lepšie a že na západe je „život bez problémov“. Nevážia si ľudia samích seba. Neochota v službách. A tiež veľakrá sa stretávam so závisťou.
ani ja sa nehmbim za ekonomicku situaciu na slovensku, mna to len mrzi. mrzi ma hlavne to, ze vela obchodov a sluzieb zneuziva aj to, ze ak pride niekam nemec, za tu istu sluzbu plati viac, ako slovak. na jednej strane, je nam to jedno, zarabame s muzom dost, a tie peniaze nam v podstate nechybaju, na druhej strane, nepaci sa nam, ze si z nas robia hlupakov. inac, jani, s tymi jazykovymi znalostami mas pravdu, niekedy taky nemec nevie lepsie po nemecky ako ja. nastastie som si uz mojou nemeckou gramatikou uplne ista, ale na zaciatku, ako au-pair som bola poriadne dopletena, ked som citala odkazy pisane svabsky, popr. domace ulohy 14 rocneho chlapca. som hrda, na to, ze som slovenka, politika a prostredie odkial pochadzame je jedna vec, ako sa clovek k tomu postavi a dokaze vytazit z toho to najlepsie, je druha vec. a som hrda, na vsetkych, ktori sa dokazali vo svete presadit, ci z ide o sportovcov, modelky, umelcov atd.
tiez mi neda neprispiet aj na tuto temu,ale uz si o mne budete mysliet,ze som logoricka,ops logoscribicka:-o))..ale mam tiez skusenosti a nielen dobre…ako kazdy slovak,tak aj ja som vzdy vychvalovala,co je u nas doma…tak sa stalo,ze nasi priatelia vycestovali za golfom na tale do nizkych tatier…skusenosti..ceny…podlost…ukradnute auto zo strazeneho parkoviska a na dovazok este aj skusenosti s opilcami ..prave v golfovom klube..tak sa potom stava,ze aj ked sa snazime my za hranicami chvalit nasu zem,nas lud …staci niekto kto potom na vlastnej kozi zazije a potom nase chvaly zneju ako iba klam,vzdy sa citim strasne pri takych poznatkoch;ale ak su to len reci,no tie berie vietor,moje skusenosti?–ano jazdim na aute s talianskou znackou a ak ma zastavi policajna hliadka,chcu odo mna aj 10x vacsiu pokutu,ako je podla sadzobnika a bez potvrdenky,v restauracii staci,ak rozpravam s manzelom taliansky ucet je mnohonasobne vyssi…v hoteli ak ste cudzinec-nuz ako keby rasismus,asi sa cudzinci umyvaju viac,alebo svietia dlhsie vecer,ked poplatok za hotelove sluzby je dvojnasobny,ako u slovenskeho navstevnika…za 20 rokov mojho zivota v taliansku som pocula vela a zazila este viac na „prislovecnu“pohostinnost slovenska a ono sa to tu vonku velmi tazko znasa…ceny su naozaj vysoke za sluzby,za taku istu uroven ako vo svete sa na slovensku plati 4 az 5 nasobok a to nie je z mojej hlavy ..ale informacie Gente Viaggi…
evi, este by som chcela podoknut, ze hotely maju fakt ine ceny pre slovakov a cechov a vsetkych ostatnych turistov. a nie su schopni vyratat cenu pre zmiesany par. tak to konci tym, ze ja musim platit ako cudzinec, hoci som slovenka. a ked sa to prerata, jednopostelova izba pre mna a jednopostelova pre mojho muza nas vyjde lacnejsie, ako dvojpostelova pre nas dvoch. to, ze sa cudzinci vracaju sklamani zo slovenska je pravda. raz som odporucala znamych plavbu lodou z viedne do budapesti, zial z blavy vela nemali, pretoze slovenska sprievodkyna ich hned po vylodeni upozornila na zlodejov s pistolmi, tak sa bali o vlastne zivoty a prehliadka mesta a historia ich nevelmi zaujimali.
Jana (z Grecka)
Neviem preco davas ochotu Slovakov robit podradne prace v cudzine, prip. robit za babku na Slovensku pre cudzincov, do suvislosti s hanbou(??). Pisal som len, ze to nie je dovod na hrdost. S hanbou si vyrukovala ty.
Ak citas moj prispevok pozorne, tak sa dozvies, ze dovody na hanbu za to, ze niekto je Slovak, neexistuju.
Inak tie veci, ktore uvadzas vo svojom prispevku ako dovody na to, ze nie si hrda, su asi vhodnejsimi prikladmi nez tie co som spomenul ja.
Tvoje dovody na hrdost
„…našu prírodu, kultúru, pekné mestá a mestečká, máme vyvynutý určitý stupeň poslušnosti a na druhej strane nie sme roboti…teda ten zlatý stred…, vážime si kamarádstvo a aj ho udržiavame, sme väčšinou úprimnejší a preto máme čisté medziľudské vzťahy, ak niečo sľúbime spravíme všetko preto aby sme to splnili, sme aj do voza aj do koča atd. atd.“
predsa existuju aj u inych narodov. Ktory z nich ma byt ten typicky slovensky, co nas odlisuje od zbytku sveta natolko, ze by sme mali byt nan hrdi?
Pomozem ti – ani jeden!
peter, a nemyslis si, ze hrdost je aj prezit v takych podmienkach, ake sme preuzivali, mozno aj poniektori prezivame. robit mozno podradnu pracu, a byt na to hrdy, ze hoci som slovak, usiel som na zapad s vyskou a upratujem letiskove haly a pritom neukazem, ze vlastne to velmi, velmi boli? my slovaci mame dost veci, na ktore by sme mohli a mali byt hrdi, nasou chybou je to, ze to svetu ukazat nevieme. inac, kedysi som citala knihu ceskej herecky lenky korinkovej, emigrovala zaciatkom 80 rokov do australie a zacinala tam ako upratovacka stadionov, opisovala, ako sa jej dvihal z ovracanych zachodov zaludok, neskor hravali s muzom po baroch, zacala odznovu, vyucila sa za predavacku a zo zaciatku sa za kasou hambila, pretoze sa bala, ze ju krajania spoznaju. ku koncu knihy uz bola vyrovnanejsia a ustipacne poznamky krajanov ju neprekvapili. po siedmych rokoch sa vratila do ciech.ale ani ona sa nehambila, za to, co robila, ved islo o prezitie. bola hrda, na to, ze je ceska, hoci trpela kvoli rezimu.
ano Peter, tu sa uz chytame za slovicka, povedal si to takto „Na druhej strane, naslo by sa viac dovodov, pre ktore urcite nie som hrdy na svoj slovensky povod. Napriklad, ze vacsina Slovakov v zahranici vykonava len podradnu pracu napriek tomu, ze mnohi maju stredo alebo vysokoskolske vzdelanie.“ Musela som som si to znovu precitat lebo som tento fakt mala zafixovany ako, ze sa za to hanbís. Tak ci onak , vnimas to negativne. Na co som ja osobne naopak hrda, ako som uz napisala predtym.
Pytas sa ma preco som hrda na veci , ktore som uviedla? a tiez, ze cim nas tieto veci odlisuju od zbytku sveta?
Odlisuju nas svojou podstatou a tym ake su -mam rada nasu kulturu, zvyky, miesta a prirodu. Tym som vsak nechcela povedat, ze ine narody ich nemaju! Maju, ale ine! A to je to prave na co som hrda! Tak isto ako som hrda na grecku historiu, kulturu, prirodu, miesta atd. Je to krajina mojho muza a syna a ich milujem absolutne so vsetkym co k nim patri. Tak isto oni miluju Slovensko. Nemam klapky na ociach a vidim co sa deje aj v jednej a v druhej krejine, niektore veci by som si priala aby boli ine – lepsie, ale zial nie je to v mojich rukach a uz som vyrastla aby som verila v rozpravky a Eldorado. Kazda krajina na svete ma svoje problemy.
Pocas tolkych rokoch vonku som spoznala aj ludi roznych narodnosti a tiez zastavam nazor, ze v kazdom narode sa najde vsetko mozne – kolko ludi tolko chuti. Ale vsimla som si nieco co moze mat dominantnu crtu v urcitom narode – teda, ze sa to stale opakovalo, a to su kamaradske vztahy. Pred Greckom sme zili aj v USA 2 roky – Long Island, NY. S manzelom som sa zoznamila pocas VS v Bratislave, pracoval pre jednu americku pocitacovu firmu a bol vyslany na Slovensko na 2 roky. Potom sme spolu isli do USA, este sme neboli manzelia ale nechceli sme sa rozist a on sa tam musel sluzobne vratit a ja som nastastie preve koncila VS. Pre mna to bol dost velky problem (viza a pod.) ale predsa sme to nejako vybavili a zariadili aby som potom prisla za nim. NYC sa mi velmi pacil, ale to je asi tak vsetko, nevedela som si v Amerike zvyknut a strasne som chcela ist naspat – do Europy. A vtedy doslo k zasadnemu rozhodnutiu – manzel-vtedy este priatel dal vypoved, ze teda ideme naspat ked si 2 roky neviem zvyknut a trpim „samotou“ – nepodarilo sa mi nadviazat 1 pevnejsi kontakt, ktory by trval. A zrazu sme sa obaja ocitli najprv na Slovensku, bez prace ! 🙂 Potom sme to vyskusali v Gr a tu si nasiel pracu, ja na zaciatku nie. Po sobasi som si nasla aj ja, aj ked kym som zacala robit v odbore presli roky!
Tym chcem povedat, ze uz 9 rokov som prec zo Slovenska(2 USA, 7 GR), mozno mam uz skreslene predstavy lebo sa tam vzdy vraciam na tyzden – dva kedy nestihas vsetko zhodnotit. V Gr mam vynikajuce vztahy s ludmi, mame znamych a aj ja mam svoje vlastne kamosky, na ktore sa mozem spolahnut! Mozno sa to uz aj doma zmanillo, ale mne zostalo v pamati ako si ludia vseobecne navzajom dost pomahali. Napr. pred par rokmi sme na Slov. nieco potrebovali vybavit, urobila som par telefonatov a bolo to. A vsetci s velkou ochotou mi v tom pomohli, dokonca aj ludia s ktorymi som uz roky nebola v kontakte. V GR by som nemala odvahu poprosit niekoho s kym som 2-3 roky nehovorila o nejaku pomoc. Mam pocit, ze tu sa skor kazdy stara viacej o seba a svojich blizkych- rodinu. Ale mozno sa mylim, lebo som to zatial nevyskusala lebo som to nepotrebovala.
V USA bol pre mna najvacsi sok prave tieto medziludske vztahy, ktore vobec neexistovali (ani v ramci rodiny) A nie iba so mnou lebo som bola cudzinka, proste maju iny zivotny stil, ktory mne osobne nevyhovoval.
Preto som uviedla tie veci na ktore som hrda. Mozete mi kludne oponovat – ved vsetci vychadzame najviac na zaklade vlastnych skusenosti. A o tom je tento forum.
A na druhej strane musim sa aj ja priznat, ze sme mali par neprijemnych skusenosti s policajtmi ked sme boli na aute na greckych znackach, potom tie hotely, snaha oklamat – vyuzit ohladne ceny ked pocuju cudzi jazyk, aj to, ze ludia ocakavaju, ze im budes paltit a pozyvat ich aj na Slovensku ale aj ked sa oni ocitnu v GR – vzdy by sme my mali byt ti co platia, my sme toto velmi rychlo stopli. Ano, nie som hrda na to, ze slovaci stale sa snazia vyuzit.
Janka napisala si to Ty,ale napisala si to,co si myslim aj ja.Aj mne sa zenu slzy do oci,ze za hranicami sa snazime robit dobre meno Slovensku a tych,co tam posleme sa vracaju sklamani.Ja mam vtedy pocit,akoby ma rodna hruda zradila.Ale na druhej strane si myslim,ze zvysovanie urovne sluzieb na „zapade“ velmi pomohli inteligentni a vzdelani emigranti z vychodneho bloku v case,ked naozaj hoci aj s vysokoskolskym diplomom musel clovek umyvat dlazku alebo riad.Okrem toho,ze to clovek robil,iste to zlepsoval nejakym sposobom,aby to sam mohol lepsie znasat.
Okey, dievcata.
K tej podradnej praci Slovakov v zahranici len tolko, ze sa na to da pozerat z dvoch stran. Preto som uviedol, ze to nebol najlepsi priklad. Jedna strana je ta, ktoru uvadzate – svedci o odhodlani, alebo o huzevnatosti.
Druha strana – uspokojenie sa s postavenim gastarbeitra v cudzine na ukor dostojnejsieho postavenia na Slovensku za nejaky ten peniaz navyse akosi nejde do hromady s tym entusiazmom zpred 12 rokov v suvislosti so vznikom samostatneho Slovenska a narodnou hrdostou…
Ale nevadi, uz som priznal, ze najlepsi priklad som nezvolil. Jana prejavila v tomto smere (volba prikladov) lepsi vkus.
Prezradim vam nieco: S tou hrdostou a hanbou to nie je take jednoduche! Uz len preto, ze hrdost zavana nacionalizmom a hanba zase akousi odrodilostou ak nie priamo zradcovstvom. Tema mohla byt postavena trochu inak, napr. ‚Preco vam obcas chyba (alebo vobec nechyba)Slovensko?‘, alebo ‚Aku ma Slovensko v zahranici reputaciu?‘ Potom by sme mohli bez vahania vyrukovat so vsetkymi tymi vecami, ktore boli v doterajsich prispevkoch spomenute – od kras slovenskej prirody az po pocit blizkosti k inym Slovakom, alebo diskutovat co nam robi dobre/zle meno.
Janka Goegel, s tou Korinkovou to bola zaujimava zmienka. Ta kniha by urcite nebola nudna.
Janka z Grecka, podelila si sa o svoje skusenosti a nazory, co citatelia urcite ocenuju.
Je pravda, ze vacsina Slovakov ma voci zivotu v USA vyhrady. Americania maju ine hodnoty, vnimaju veci po svojom a preto to mnohym stredoeuropanom zijucim v USA nesedi. Mnohi z nich vsak ocenuju lepsiu zivotnu uroven, alebo moznost zarobku ak su tu docasne. Je dolezite uvedomit si preco clovek vlastne do USA prisiel a potom zvazit vsetky tie plusy a minusy. Ak vyhody prevazuju, tak emigranti musia prijat i nevyhody. Ak prevazuju nevyhody, tak nezostava nic ine ako sa zbalit a vratit sa, alebo skusit stastie niekde inde.
K tym ludom na Slovensku – nie si sama, zahranicni Slovaci spominaju casto neprijemne skusenosti. S tym sa neda vela narobit. Treba sa len vyhnut neziaducim situaciam pokial sa da, alebo skusit rozumiet, ze ludia zijuci na Slovensku mozu byt obcas ini nez ti, na ktorych sme zvyknuti v zahranici…
Ktosi mi tu vykal. Dufam, ze aspon na diskusnom fore si mozme vsetci tykat. Aspon ja som na to zvyknuty, preto moje tykanie by nemalo byt vysvetlovane ako nezdvorilost.
peter, tu knihu maju takmer vsetky bratislavske vydavatelstva, vola sa australie- jedla a zila jsem tam sedum let, od lenky korinkovej holas, ma taky oranzovy prebala a najdes ju najskor medzi kucharskymi knihami, pretoze lenka napisala aj par knih o stravovani. inac sa mi pacila jej reakcia na reakciu australcanov, ked jej este bolo nieco nezname, tak ju odbili tym, ze vy to poznat nemozete, vy ste z komunistov, tak reagovala na to vetou. my sme s komunistov, a vy z vaznov a trestancov. na tuto vetu je vela australcanov vraj velmi citlivych, hoci je to pravda, ze vacsina z nich pochadza z anglickych trestaneckych kolonii, oni sa za to hambia, alebo nie su na to prave hrdi. tak si najdeme aj my primeranu reakciu na kazdy narod a budeme vviac hrdi na to, ze ich dokazeme odpisat.
Co sa tyka Ameriky tak je to skutocne ako na inej planete 🙂 A ako povedal Peter treba si uvedomit preco si tam – navzdy alebo zarobit a ist domov. Ale musim podotknut, ze ak je dovod ten druhy tak sa treba sakramentsky uskromnit na par rokov aby sa to oplatilo lebo sice mas vysoky plat ale tak isto platis vysoke najomne a okrem potravin a oblecenia je tam dost draho – sluzby, zdravotnictvo, zabava.
My sme tam isli akoze navzdy a preto som sa na nasu situaciu aj tak pozerala – mala som velmi otvorene oci a velmi rychlo som zistila, ze USA sa velmi lisi „od USA vo filme“. Moj manzel mal sice dobre zamestnanie a plat – studoval tam a ma aj zelenu kartu, problem bol so mnou – moj diplom nemal vacsiu hodnotu od zdrapu papiera a ani by mi ho nenostrifikovali – to znamena, ze som nemala ani moznost diferencnych skusok. Mohla som len od znovu vsetko zase studovat. Na to som nemala ani chut ani peniaze (VS su v USA dost drahe)! Znamenalo by to este aspon 6-7 rokov tazkeho zivota bez nadeje na zolozenie si rodiny-studovat a popri tom robit nanajvys v restauracii, kaviarni alebo ako predavacka. Potom Amerika ma nepresvedcila ani „lepsou zivotnou urovnou“- su tam velke rozdiely – velke bohatsvo ale aj velka chudoba, niektore stvrte vyzeraju ako v krajine tretieho sveta a stat to riesi tak, ze vytvara „geta“ s bezdomovcami a chudobnymi, potom z toho vsetkeho vyplyva aj velka kriminalita, 30% populacie nema na zaplatenie zdravotneho poistenia atd. Nehovorim len o New Yorku – z ktoreho je pekny len Manhatan – vestky ostatne stvrte su viac menej nebezpecne a chudobne, ale aj o ostatnej Ameriky co som videla pocas cestovania. Velmi pekne casti krajiny a v kontraste zase velmi velku chudobu – napriklad na Floride niektori zamestnanci Disneylandu nemali ani na zaplatenie najmu a tak byvali v tych privezoch s celymi rodinami lebo im tato velka prosperujuca spolocnost nezaplatila niekolko mesiacov, nevymienali im unifomy -kostimy( podla zmluvy ich im mali vymienat kazdy tyzden)a tak mnohi nachytali vseliake choroby – to bolo vtedy ked som tam bola velke tabu, vsetci sa bali o tom hovorit a iba sa suskalo. A toto je iba jeden z mnohych prikladov, na ktorom som zistila, ze ta ich „slboda“ a „demokracia“ je praveze zamaskovany opak. Videla som toho vela na vlastne oci a kedze sme tam mali zostat akoze navzdy tak sa mi ta myslienka stale viacej a viacej protivila. Cele to pkrytectvo – ci uz v medziludskych vtahoch alebo v state. Viem, ze vsade je aj chudoba aj kriminalita aj uplatkarstvo ale aspon som bola zvyknuta, ze sa o tom hovorilo a az tak sa nezastierala pravda. Takyto som ja nadobudla dojem z USA. Aj ked by som sa do Manhatnu este raz urcite isla pozriet, je to mesto krtore treba vidiet a prezit. Zamilovala som sa donho aj so vsetkym jeho chaosom, spinou a smogom…skuocne mesto, ktore nespi plne moznosti zabavy a kulturneho prezitia, ale zit by som tam asi nevedela.
Ja som hrda na to, ze som slovenka. Mam na to niekolko dovodov ako napr. 1.slovaci su pracoviti, sikovni a vestranne zamerani. tazko by napr. anglicanka vedela napiect dobry kolac, ovladala pracu s PC a internetom, usit si nieco na oblecenie, ale aj narubat drevo a ine cinnosti, co na slovensku nie je vynimkou ale v zahranici ano! 2.mame vseobecny prehlad – a zaujima nas co sa deje inde vo svete – nie len na slovensku. 3.ludia na slovensku su pohostinni a mili (vo VB sa mi zatial nestalo, ze by ma na navsteve ponukli aj niecim inym ako pivom a inym alkoholom, ale u nas navsteve ponuknem minimalne nejake keksy, ak nemam nic lepsie 4. slovaci sa vedia pekne a vkusne upravit – nielen oblecenie – ale celkovy vyzor, co sa napr. o anglicanoch povedat neda – bezne nosia slapky na holych nohach a k tomu hrubu zimusnu vetrovku s kozusinou 5.Slovensko je prekrasna krajina s nadhernou prirodou a historickymi pamiatkami 6.som hrda na slovakov, ktori pomahaju zviditelnovat nasu malu krajinu – hlavne sportovci 7.milujem slovensku chutnu kuchynu … a nasla by som aj dalsie dovody, to ale neznamena ze sme dokonali… ale aj tak som hrda na to, ze som slovenka !!!
Pocuvaj Slavka, akoby si zene mojej z oka vypadla ked citam tie dovody … toto som pocuval prve styri mesiace. Uz je v pohode, dcera je cela v ruzovom ako sa patri na malu anglicku slecinku, este ked to zatne z „ya, dady“, alebo „I know …“, tak ma ide porazit ;o)
Inac, tesim ako sa vsetci stretneme na SK a budeme k sebe dobri ;o)
tak ma este nieco napadlo k te slovenskej hrdosti, hlavne u slovakov zijucich na slovensku. vyberaju si z toho, co im vyhovuje najlepsie. maju skoncene vysoke skoly, ale preto, ze im hrdost slovaka nedovoli odist za hranice a robit tam aj podradnu pracu, a na slovensku si pracu najst nemozu, tak sedia na podporach a socialkach a stazuju sa na zivot, nie su to len vysokoskolaci, vlastne vsetky socialne skupiny, ale aj tak im slovenska hrdost nedovoli odist za hranice. nemyslim tym matky s malimi detmi a pod, myslim tym velke percontno produktivne cinnych mladych ludi. dalsia hrdost poniektorych slovakov, kupuju na slovensku zahranicne vyrobky, hoci vedia, ze keby kupovali domace, prispeli by tak konzumaciou na pokles nezamestnanosti. preco si myslia, ze zahranicne vyrobky su lepsie a zdravsie ako domace?
Tvoja reakcia