Manželstvo s cudzincom  

Stránka 202 / 221 Predchádzajúca Nasledujúca
  RSS

 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 13:06  

uplne akoze super
class=“postlink“ href=“http://www.youtube.com/watch?v=bIz-JaYRLdk“> http://www.youtube.com/watch?v=bIz-JaYRLdk
ehehe!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 13:10  

moslim ma povolene konkubiny zakonom preto sa nezdraha si zatrtkat kedykolvek a skymkolvek ma chut,nevadi mu ze je zenaty!!! Nas chlap vyslovene trtkacku nevyhladava ked je zenaty ,ma urcite zabrany bol tak vychovany ze ak je zenaty ma byt verny,len ak je to manzelstvo uz v koncoch povoli trosku moralku,moslim bez mihnutia oka podvedie svoju manzelku ci manzelky s hocakou zenou ktora mu pride do cesty lebo je tak vychovany,zatrtkaj si s tolkymi kolke zvladzes.Ten koran uplne kazi mravy!!! Ti chlapi nemaju ziadne zabrany! Mozu potrtkat aj vydatu zenu ak je jeho podriadena alebo nemoslimka!!!! FUUUUUUUUUUUUUJ!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 13:12  

Viete ktory moslim je verny?IMPOTENT!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 15:12  

Simply the best.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 15:34  

We are forever.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 15:57  

Simply the best.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 16:20  

Eye it. Try it. Buy it.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 16:35  

Stret dvoch kultúr je nosnou témou mnohých príbehov. Ich dejové línie sa podobajú ako vajce vajcu. Veľká láska, vidina rozprávkového života, rozčarovanie, útek od milovaného človeka. Na začiatku stoja muž a žena pochádzajúci z dvoch rozdielnych svetov. Plánujú spoločnú budúcnosť bez ohľadu na odlišnú mentalitu, náboženstvo, predsudky, bez ohľadu na odlišné vnímanie sveta. Pred šestnástimi rokmi prežívala niečo podobné Galina. Zamilovala sa do Nawafa, moslima z Bahrajnu.

Galina stretla Nawafa
„Išla som študovať na výšku do Košíc. Tam som sa zoznámila s Nawafom. Som veľmi tolerantný a otvorený človek, takže som nebola zaťažená nejakými predsudkami. Na druhej strane sme sa veľa rozprávali o tom, či náš vzťah vzhľadom na odlišné náboženstvo a kultúru vydrží. Nebolo to jednoduché ani pre mňa a moju rodinu, ani pre Nawafa a jeho rodinu. Určité predsudky boli aj na jednej aj na druhej strane. Naši rodičia mali obavy, čo z nášho vzťahu napokon vzíde. My sme boli mladí, zaľúbení, takže sme tieto veci až tak neriešili,“ vracia sa Galina k začiatkom svojho vzťahu. Po viac ako ročnej známosti odišla so svojím priateľom do Bahrajnu. „Naši sa trošku obávali, ako ma manželova rodina príjme. Boli sme tam tri týždne a bolo mi tam dobre. Všetci sa ku mne správali veľmi milo, spoznala som celú Nawafovu rodinu. Neskôr začal on chodiť k nám do môjho bydliska na sviatky. Po piatich rokoch známosti, v roku 1998, sme sa napokon vzali. Keďže si manžel našiel dobrú prácu v Bahrajne, odišla som tam za ním.“
Arabská svadba
Vzhľadom k tomu, že svadba s cudzincom je na Slovensku spojená s komplikovanými byrokratickými postupmi, Galina sa rozhodla pre sobáš v Bahrajne. U moslimov nie je zvykom, aby žena preberala mužovo priezvisko, preto si ponechala svoje pôvodné. Deti však majú priezvisko otca. Sobáš v Bahrajne prebieha úplne inak ako na Slovensku. „Sobášili sme sa za prítomnosti duchovného. Podpísali sme svadobnú zmluvu, v ktorej bolo uvedené, ako sa budú volať deti a koľko musí za mňa manžel zaplatiť. Tam sa totiž dievčatá akože kupujú, v skutočnosti je účel tejto tradície úplne iný. Peniaze dostane žena na to, aby sa dostala na úroveň manžela. On jej dá peniaze a ona by si za ne mala kúpiť veci, šperky, kozmetiku, oblečenie. Ja som tie peniaze odmietla, ale svokor naliehal, že taký je zvyk a ten sa musí dodržať. Takže mi neostalo nič iné, len peniaze prijať. Povinnosťou matky ženícha je kúpiť neveste zlato. Nejde o bežné šperky, na aké sme zvyknuté na Slovensku, ale o masívne zlaté kolekcie. Toto som samozrejme odmietla tiež, lebo som vedela, že takéto šperky nikdy nosiť nebudem. Takže aj svokra mi napokon dala peniaze. No a ja, ako typická Slovenka, som ich pekne odniesla do banky a tam aj ostali,“ smeje sa sympatická Galina.
Galinu po arabsky naučila jej fantastická svokra
„V mojej rodine nie je nejako cítiť, že by bola moslimská. Je pravdou, že svokor sa modlí 5-krát na deň, ale zmýšľaním je skôr európsky typ. Má rozhľad, je otvorený vonkajším vplyvom, západnej civilizácii. Mám veľmi inteligentnú a rozhľadenú svokru. Keď sme sa po svadbe nasťahovali do domu manželových rodičov, dostala som vlastnú izbu so šatníkom a s kúpeľňou. Keďže som nevedela poriadne po anglicky, komunikovala som len s manželom po slovensky. Slovenčinu som ho naučila počas našej päťročnej známosti,“ prekvapuje Galina a dodáva, že v jej rodine je slovenčina dominantným jazykom. Po slovensky plynule hovoria aj jej dve deti. Keďže po príchode do Bahrajnu neovládala žiadny cudzí jazyk, jej kontakt s okolím bol viac ako problematický. Nemala najmenšiu šancu nájsť si prácu, nevedela sa dohovoriť ani s príbuznými. „Hneď som sa začala učiť angličtinu a svokra ma učila po arabsky. Sama sa na to podujala a som jej za to veľmi vďačná. Bola veľmi príjemná, všade ma so sebou brávala, nikdy ma nenechala sedieť samu doma a dookola mi opakovala arabské slovíčka a výrazy, aby ma čo najlepšie naučila svoju materinskú reč. Od prvého dňa ma prijala do rodiny ako ďalšieho člena a začiatky v novom prostredí sa mi snažila všemožne uľahčiť,“ nešetrí slovami chvály. Až s odstupom času sa Galina dozvedela, že si svokru získala svojou pracovitosťou, poriadkumilovnosťou a ďalšími vlastnosťami, ktoré nie sú u arabských žien až takou samozrejmosťou. V Bahrajne je totiž zvykom, že domácnosť upratuje slúžka. Šarmantná Slovenka však jej služby nikdy nevyužíva. „Vadilo by mi, keby za mnou moje osobné veci upratoval cudzí človek.“
Európanka sa zžíva s arabským svetom
„Manželova rodina si ma obľúbila a musím povedať, že ja ju tiež. Nikdy na mňa nikto netlačil, aby som sa prispôsobovala striktným moslimským pravidlám. Po čase som zistila, že zmýšľanie moslimov je podobné, ako u nás. Tak ako si na Slovensku veľa ľudí vysvetľuje Bibliu po svojom, tak ako existujú na Slovensku náboženskí fanatici, existujú aj v moslimských krajinách. Aj tu si určité skupiny vysvetľujú Korán po svojom a podľa toho aj žijú. V Bahrajne som prvýkrát v živote videla ženy, ktoré boli úplne zahalené a bolo im vidieť len oči. Vždy som si z nich robila srandu, že nemôžu pohodlne vypiť ani kávu. Čo sa mi zdalo zvlášť paradoxné – chodia do salónov upraviť si vlasy a zo salónu vychádzajú zahalené. Mne to prišlo zvláštne, prečo sa potom vlastne upravujú,“ hovorí o svojich zážitkoch Galina. Časom prišla na to, že arabské ženy sa pestujú omnoho viac, ako Slovenky, pretože si chcú za každú cenu udržať manželov. Tie silno nábožensky založené sú presvedčené o tom, že jediný muž, ktorý ich smie vidieť, je ich vlastný. Po dome chodia „v civile“, vonku od hlavy po päty zahalené. „Im to nepríde ako nejaké obmedzenie, sú takto vychovávané, veria, že tak je to správne. Pre nich je nepochopiteľné, prečo ja chodím von odhalená v normálnom oblečení. Silne veriace moslimky by si v európskom odeve pripadali na verejnosti ako nahé. Pre nich je čudné, ako sa ja môžem vonku dobre cítiť v takomto oblečení. Ale vo všeobecnosti tam v tomto smere vládne tolerancia,“ uzatvára. Na tému mnohoženstva poznamenala, že hoci zákon povoľuje až štyri manželky, väčšina mužov má len jednu. V zákone je totiž zakotvené, že všetky svoje manželky musí manžel zabezpečiť rovnako, čo nie je jednoduché. Skonštatovala, že oproti slovenským ženám sú tie bahrajnské menej šikovné a menej pracovité. Keďže slúžka v domácnosti je vzhľadom na vysokú životnú úroveň samozrejmosťou, matky neučia svoje deti postarať sa o seba, upratovať, variť, prať. Na druhej strane treba povedať, že rodinné domy sú obrovské, s množstvom izieb a kúpeľní, takže výpomoc slúžky je prakticky nevyhnutná.
Marwan a Dalya vyrastajú medzi dvoma kultúrami
„Nechcela som mať dieťa hneď po svadbe. Rozhodla som sa, že najskôr zistím, či vôbec dokážem v Bahrajne natrvalo žiť, či tam dokážem byť šťastná. Hoci som manžela poznala päť rokov, chcela som vedieť, ako nám to bude fungovať v jeho domácom prostredí. Ten rok mi pomohol spoznať krajinu, nájsť si kamarátky, ubezpečila som sa, že v Bahrajne dokážem byť šťastná. Keď človek príde do cudziny na niekoľkotýždňovú návštevu, všetci sa k nemu správajú milo, ale za rok života v nej už reálne spozná ľudí. Zistila som, že manželova rodina je ozaj dobrá, že ma majú naozaj radi. Po roku som vedela, že nebude nezodpovedné mať dieťa,“ spomína Galina na obdobie, kedy sa u nej sformovalo presvedčenie, že v Bahrajne našla svoj nový domov. Dnes má jej syn Marwan deväť a dcéra Dalya tri roky.
Vzájomný rešpekt a tolerancia manželom značne uľahčili otázku výchovy detí. „Manžel je moslim, ja kresťanka, ale deti do ničoho netlačíme. Keď sa na niečo pýtajú, vysvetlíme im to aj z moslimského aj z kresťanského pohľadu. Kým bol syn malý, ten rozdiel veľmi nechápal, teraz, keď je väčší, občas mi povie – aha, ty si kresťanka. O kresťanstve sa prednedávnom učili v škole,“ usmieva sa šťastná mama dvoch nádherných tmavookých detí. V moslimských krajinách mnohé katolíčky nemôžu oslavovať kresťanské sviatky. V Galininej rodine sa oslavujú všetky – moslimské aj kresťanské. Pre početné príbuzenstvo pripravuje aj typickú slovenskú štedrú večeru.
Veľká moslimská rodina sa za jeden stôl nevmestí
„Môj svokor je zo šiestich detí, svokra z jedenástich, manžel má štyroch bratov. Keď sa stretne len najbližšia rodina, máme plný dom ľudí. A stretávame sa pomerne často, pretože rodinné zväzky sú v Bahrajne oveľa pevnejšie ako na Slovensku. Každý piatok mávame rodinné obedy. Keďže žiadna rodina nemá stôl pre toľkých ľudí, rozprestrie sa gumený obrus na koberci a komu sa nezvýši miesto pri stole, sedí tam. Bežne samozrejme stolujeme normálne pri stole,“ opisuje Galina rodinný život v moslimskej krajine. Pre príbuzných rada varí aj naše slovenské jedlá. Veľkú popularitu si získala slepačia polievka, ale aj rezne a ďalšie slovenské jedlá. Základom tých arabských je ryža v kombinácii s mäsom, zeleninou či rybou. Zemiaky sa používajú len ako zelenina, nie ako príloha. „Manželovu rodinu som naučila pripravovať zemiaky ako prílohu k mäsu či rybe.“
(V pokračovaní článku v budúcom čísle sa dočítate, ako Galina dobyla svet modelingu, že bahrajnský kráľ sa o svojich poddaných príkladne stará, ale aj o cudzinkách uväznených za moslimskými múrmi.)


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 16:43  

Just do it.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:02  

No,znie to trochu ako rozpravka,nakolko tie rodiny len tak cudzinku do rodiny neprijmu,je to vzdy boj a hanbia sa pred okolim ze si syn cudzinku vzal.No a Bahrajn je chudobna krajina kde sluzky v domacnosti samozrejmostou niesu,naopak skoro vsetky bahrajnky pracuju a o domacnost sa staraju same.No a bahrajnci su vacsinou shia z toho vyplyva dalsi problem a teda oslavovanie vianoc aj eidu v sirsom kruhu rodiny vobec nepada do uvahy,nakolko moslimovia vianocami pohrdaju,stava sa ze muz ked zena velmi nalieha jej dovoli vystrojit vianoce ale ze by to robila cela jeho rodina,to tazko.Za dalsie svet modelingu a vydata zena za moslima?Tak to tiez tazko.Moslim by taku hanbu asi tazko zniesol ze sa jeho zena verejne predvadza a a posledne v Bahrajne su neustale demonstracie a nepokoje lebo ludia su nespokojni s tym ako sa o nich kral zle stara.Takze cele je to ropravka .Keby ste vy vedeli co tie rodiny vyvadaju ked sa sym rozhodne oenit s cudzinkou…..a ked si to neda vyhovorit tak urobia vsetko preto aby olutoval svoju volbu.Medi tymito ludmi sa to berie a strasnu hanbu ked maju v rodine cudzinku,zapadniarku,hladia ludia na nich tak ze syn nemal na mahr pre sesternicu a vysmievaju sa z takej rodiny!No a ked je ena z chudobnej krajiny ako Slovensko,tak ju tam nema nikto za nic,ako za sluzku.No a ziadna arabka neoceni pracovitost nevesty pretoze podla nich pracovity musi byt otrok ktory na panov robi!Uplne inak hladia na tieto veci,na neveste sa ceni jej krasa a oddanost manzelovi a jej neposkvrnenost,nie pracovitost ani inteligencia.Bahrajnky pracuju z nevyhnutnosti,tie co maju na sluzky veru ani prstom doma nepohnu.Poznam Bahrajn velmi dobre,osobne takze to rozpravanie ma dost pobavilo.Za zmienku by stalo v ktorej stvrti zila ta Galina,to by mohlo byt tiez humorne zistenie pretoze vacsinou bahrajnci ziju v domcuroch ako z Lunika,je tam len par vil ktore patria vladnucej rodine a nejakym trom bohatym rodinam,inak je to vsetko bieda.V Bahrajne su priemerne platy okolo 400 $ mesacne pre bahrajncov!!!!Ti chudaci chodia robit do Saudskej a Kuwaitu aby si polepsili!


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:03  

We are forever.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:13  

v Bahrajne napriklad je mnozstvo barov a nocnych klubov kde vysedavaju prostitutky bahrajnky,tvar ma zahalenu burqou a prsia odhalene,saudania sa tam chodia zabavat.Rodina jej to toleruje ak su vo velmi zlej situacii pretoze ich zivy!Tiez je tam velke mnozstvo prostitutok z ruska,tajik,turkmenky,slovenky,rumunky,prakticky taka ista situacia ako v Dubaji len ony tam niesu aby posluzili bahrajncom (ti naopak funguju ako ich pasaci) ale ich klientami su arabi zo Saudskej a Kuwaitu kde ziadne taketo bary,zabava ani alkohol nieje,kazdy vikend Bahrajn zaplavia arabi z tychto krajin aby sa zabavili.Takze Galinka tam bohvieco robila ale urcite nie to co sa v clanku pise.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:21  

We are forever.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:22  

Keby ze bol pribeh nieco taketo…americanka sa na univerzite v Yale zoznamila s bohacom z Kuwaitu ktoreho matka bola libanonka alebo europanka,cely zivot prezil cestovanim po svete ,jeho otec tiez absolvoval americku univerzitu tak na tomto zaklade by sa dal vystavat ten pribeh ktory tu bol opisany ale slovenka a bahrajnec to proste nie.Viete kolko sloveniek je vydatych za bahrajncov?Ja to viem(je ich velmi malo) ale vsetky sa maju alebo mali zle a vacsina tych manzelstiev uz skoncila


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:30  

takze tak
class=“postlink“ href=“http://www.alarabiya.net/articles/2009/04/04/69881.html“> http://www.alarabiya.net/articles/2009/04/04/69881.html


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:39  

video o Bahraine
class=“postlink“ href=“http://video.google.com/videoplay?docid=-6456354220684200475&hl=en“> http://video.google.com/videoplay?docid … 0475&hl=en


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:40  

Good to the last drop.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 17:57  

Just do it.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 18:15  

I have found the best place for all reviews.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 18:34  

I have found the best place for all reviews.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 18:51  

I have found the best place for all reviews.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 18:54  

Bahrainci ved to su ako cigani na Luniku IX s podobnostou a stylom zivota .


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:09  

Just do it.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:26  

Very good store. Need to see.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:36  

Pre vsetkych, ktori bezdovodne neznasaju islam a moslimov: Odporucam, aby si o islame najprv nieco nastudovali a az potom vypisovali nezmysly.

class=“postlink“ href=“http://www.koran.sk“>www.koran.sk

class=“postlink“ href=“http://www.mesita.cz“>www.mesita.cz

class=“postlink“ href=“http://www.islamweb.sk“>www.islamweb.sk

class=“postlink“ href=“http://www.islamweb.cz“>www.islamweb.cz


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:44  

Just do it.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:54  

To, že niekedy moslimská žena skutočne svojho muža nemiluje, súvisí s tým, že mnohokrát sú ženy do svadby nútené a pri voľbe partnera nemajú slobodnú voľbu. V západnej Európe sú čoraz častejšie prípady moslimských konzervatívnych rodín, ktoré svojím dcéram nachádzajú ženíchov z Pakistanu, Turecka a podobne (a následne ich aj posielajú za nimi, hoci tieto dievčatá sú už narodené v európskych krajinách). Toto bol prípad napr. Shahidy Mohammed z Manchesteru , Hatun Sürücü z Berlína a mnohých ďalších. Pohyb žien prebieha aj opačným smerom. Niektoré turecké rodiny žijúce v Nemecku privezú pre svojich synov nevzdelanú mladú tureckú nevestu, tzv. gelin („tá, ktorá prichádza do domu“), ktorá sa zrazu ocitne v neznámej krajine s neznámym jazykom a logicky je preto úplne závislá na manželovi a rodine a nemá potom prostriedky ani schopnosť brániť sa tlaku rodiny.

Keď je teda „porušená“ česť rodiny, „rodinná rada“ rozhodne bez vedomia „hriešnice“ o tom, kto z mužských príslušníkov rodiny bude vykonávateľom vraždy, resp. kto napraví rodinnú česť umytím v krvi hriešnice (ostatné ženy rodiny sa len zriedka priamo podieľajú na vraždách cti, napomáhajú skôr nepriamo).

Často je vykonaním vraždy poverený neplnoletý muž (napr. brat obete), pretože v prípade trestu mu hrozia menšie sankcie. Jedna zo zarážajúcich vecí na vraždách cti je práve skutočnosť, že obete sú zavraždené svojimi vlastnými príbuznými a u koho iného, ak nie u najbližšej rodiny človek hľadá porozumenie a lásku?

Podľa správy Human Rights Watch bolo v Pakistane v období rokov 1998-2002 spomedzi osôb obžalovaných z vraždy cti, 462 bratov obetí, 395 manželov, 217 osôb v inom príbuzenskom vzťahu, 103 otcov, 60 inak zapletených osôb, 58 synov a 44 cudzích osôb. V Jemene podľa správy Sisters Arab Forum for Human Rights a švajčiarskej „NGO“ Surgir z mája 2005 bolo v 418 prípadov vrážd cti medzi páchateľmi 40 manželov, 26 bratov, 16 otcov, 12 synov, 174 neidentifikovaných a 140 iných osôb.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 19:55  

Vraždy zo cti šokujú Britov

V Británii sú vraždy zo cti podľa organizácií pre ľudské práva na vzostupe. Médiá obviňujú políciu, že nevie včas zasiahnuť.

Dvadsaťročná Britka kurdského pôvodu zomrela rukami vlastného otca. Chcela sa vydať za muža, ktorý sa nepáčil jej rodine. Bol síce moslim a dokonca rodinný priateľ, nebol však vhodným ženíchom pre ich dcéru.

Banaz Mahmodová sa s ním naďalej tajne stretávala. Pre jej rodinu to bol dôvod na vraždu. Zabili ju, lebo pošpinila rodinnú česť. Polícia ju pred smrťou nedokázala ochrániť.

Vrahom Banaz bol jej vlastný otec Mahmod Mahmod (52) a strýko Ari Mahmod (50), ktorí ju zabili vlani v januári a jej telo skryté v kufri zakopali do jednej záhrady v Birminghame. Tam sa našlo o tri mesiace neskôr. Oboch­ mužov v pondelok v Londýne odsúdili za vraždu zo cti.

Vraždy sú bežné

Mimovládne organizácie na ochranu ľudských práv varujú, že prípad Banaz Mahmodovej, nie je v krajine ojedinelý.

„Ročne sa tu odohrajú stovky vrážd zo cti,“ povedala pre rádio BBC obhajkyňa ľudských práv a špecialistka na prípady ázij­ských rodín Usha Soodová. Tvrdí, že takéto prípady, či už vedú k smrti obete, alebo nie, sú stále bežnejšie. Diana Nammiová z organizácie pre práva iránskych a kurd­ských žien dodala, že existujú aj stovky prípadov, keď rodina dcéru doženie k samovražde.

Oficiálne čísla OSN hovoria o tisíckach obetí ročne, podľa odhadov však na celom svete zomrie pre česť rodiny ročne viac ako stotisíc žien.

Zlyháva polícia?

Britské médiá obviňujú políciu v prípade vraždy Banaz zo zlyhania. Ona a jej priateľ Rah­mat Sulemani štyrikrát upozorňovali políciu, že sa cítia ohrození. Rodina obete sa im niekoľkokrát vyhrážala, že ich zabije.

„Mohli jej pomôcť a zachrániť ju. Nemajú však špecialistov, ktorí by sa vraždami zo cti zaoberali,“ tvrdí Nammiová.

Denník The Guardian včera napísal, že polícia zlyháva napriek tomu, že pred štyrmi rokmi vznikol systém preventívnej ochrany. Jeho vznik bol dôsledkom vôbec prvého prípadu, v ktorom odsúdili obvineného z vraždy zo cti.

V pláne bolo vytvoriť tím špecialistov, ktorý by potenciálne obete dokázal identifikovať. „Začali sme sa učiť, ale skončili sme. Dôvodom bola politická korektnosť,“ povedal pre Guardian nemenovaný detektív londýnskej Metropolitnej polície.

Rodinná česť

Vraždy zo cti majú tradíciu najmä medzi moslimami, ale nemajú nič spoločné s náboženstvom. Moslimské právo šaríja ich odmieta.

Česť rodiny môže žena poškvrniť veľmi ľahko. Stačí, ak sa pozerá na cudzieho muža trochu dlhšie alebo si s ním nebodaj niečo začne. Ak opustí manžela, ktorého jej vybrala rodina, dopustí sa pošpinenia rodinnej cti. Ak ju rodina zabije, očistí svoje meno. Platiť to môže aj v prípade, ak ženu znásilnia a ostane tehotná, alebo sa do nej zamiluje „nevhodný“ muž.


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 20:01  

Good to the last drop.,


ReagovaťCitovať
 Exilák bez mena
Zaregistroval sa v roku 2009
Príspevky: 95217
13/08/2009 20:18  

Eye it. Try it. Buy it.,


ReagovaťCitovať
Zobraziť všetky príspevky v kategórii Manželstvo s cudzincom - vzťah s cudzincom
Stránka 202 / 221 Predchádzajúca Nasledujúca

Tvoja reakcia


  
  
Spracovávám

Nie si prihlásený! Prihlásiť sa alebo sa Registrovať.