Vidím, ze pokial som písal, p. Tina pridala svoj príspevok a uvádza niektoré javy ako aj ja. Pocas písania som jednoducho nepozeral nové príspevky. Prosím o ospravedlnenie, ze sa vlastne opakujem, co uz p. Tina napísala.
Tina,
samozrejme, ze sa nebudem urazat koli rozdielnosti nazorov. Kazdy vidi veci aspon trochu inak, co je bezny jav. Debatovanim mame vsetci prilezitost si svoj nazor poopravit, prip. „osvietit“ svojho spoludiskutujuceho. Ved nakoniec, na to je diskusne forum – keby sme si vsetci mysleli to iste, tak by nebolo o com debatovat…
K tvojmu prispevku odpoviem na kazdu jeho cast, ale len strucne, pretoze si oslovila hodne veci.
Pises:
„Ja vsak dufam, ze stav na Slovensku netreba brat ako konecny…“
Ano, porovnaval som slovensku sucasnost so slovenskou minulostou. O slovenskej buducnosti mozme len spekulovat, ale tie vyhliadky nevidim prilis ruzovo.
„…podobnym obdobim museli prejst aj ine krajiny v obdobi rozvoja kapitalizmu.“
Boli tam vsak niektore zasadne odlisnosti, ako napr. ze neboli zasiahnuti globalizaciou, neprivatizovalo sa pretoze nemali socializmus… Taktiez, netreba zabudat, ze buducnost bude prebiehat za odlisnych okolnosti, nez tie za ktorych prebiehala minulost sucasnych vyspelych kapitalistickych krajin.
Mas pravdu, ze sam som sa zbalil za socializmu. To by vsak malo sluzit ako dokaz toho, ze tie tmave stranky nepopieram. Nemalo by to vsak viest k zaveru, ze dnes je situacia na Slovensku lepsia nez vtedy ked som utekal. Akurat sa zmenila.
„Myslim si aj, ze si trocha protirecis, ked svojim sposobom obhajujes socializmus.“
Ak obhajujem tak, hlavne urcite aspekty socializmu. Neobhajujem ho ako celok. Avsak v suhrne, so svojimi plusami a minusami sa mi stale javi lepsi (resp. menej zly) nez to co je na Slovensku dnes.
„perspektivu do buducna.. Myslis, ze ju teraz slovensko nema?“
Slovensko, ako kazda ina krajina, ma vzdy nadej (ta zomiera posledna). Avsak, co sa tyka perspektivy, tak priznam, ze to nevidim ruzovo. Preco? Co je to za perspektiva, ked spokojni su hlavne ti co sa im podarilo nieco utrhnut zo spolocneho kolaca a ti ktori Slovensko opustaju… Odchadzaju hlavne mladi a sikovni/vzdelani ludia. Aku perspektivu moze mat to Slovensko ked ostavaju starsi a hlavne ti priemerni…
K tomuto pripocitaj nizku porodnost a dostanes vyslednicu Klesajuca populacia. Ti, ktorych porodnost neklesa su Romovia. Nuz, tu perspektivu prave najlepsiu nevidim…
To, ze sa cast emigrantov na Slovensko vrati, je slaba naplast. Nakoniec, moc z tych sikovnych sa asi nevracia. Z tych co sa vracaju, zas mnohi odchadzaju, po tom co precitnu v slovenskej realite (ako na exil.sk uz viaceri priznali)… Navrat na Slovensko totiz zahrna prijatie urciteho kompromisu: Si medzi svojimi, ale uskromni sa. Taky kompromis je pre mnohych emigrantov neprijatelni, zvlast pre tych najsikovnejsich, ktorym sa podarilo vonku dobre sa uchytit.
„Ja sice tiez vystahovalectvo (to dnesne) za pracou nepovazujem za dobry jav v spolocnosti, no na druhej strane ludia aspon maju sancu odist“
Tinka, toto je tak trochu skreslujuci pohlad. Napriek vsetkym svojim nerestiam, statni cinitelia za socializmu mali urcitu vieru ci viziu o buducej (podla nich – lepsej) spolocnosti. Myslim, ze to bol jeden z dovodov, preco neotvorili hranice. Dnes (poslednych 16 rokov) ta vizia ani neexistuje, avsak bez ohladu na jej nepritomnost, veduci cinitelia noveho Slovenska by si ani nemohli dovolit tie hranice nechat zavrene, pretoze Slovensko by ekonomicky skolapsovalo. Nebolo by tam 15%, ale bolo by aspon 30% nezamestnanych. Cize tie otvorene hranice sa sice javia ako vydobytok slobody, avsak v prvom rade su nevyhnutnostou (predchadzajucou padu spolocnosti)! Takze, z nudze sa urobila cnost.
Myslis, ze zapadna Europa urobila gesto stedrosti, ked sa rozhodla prijat ekonomickych emigrantov z vych. bloku? Omyl! Ak by ich neprijali, tak ten vychodoeuropsky kapitalizmus by rychlo krachoval. Ak by krachoval, tak by sa vytvorili podmienky na obnovenie starych (socialistickych) rezimov. Ak by k tomu doslo, tak by svet bol opat v studenej vojne! Studena vojna ma blizko ku skutocnej a preto je pre zap. Europu neprijatelna. Ak je neprijatelna, tak potom ostava len jedna moznost: Pomoct vych. Europe tym, ze jej ekonomicki emigranti budu pripusteni pracovat na zapade. To sice poskodzuje ekonomiku zap. Europy (prac. miesta domacich idu hostom), ale je to stale lepsie nez riskovat studenu vojnu. Takze, asi tak.
‚Keby vtedy mohli ludia slobodne odchadzat tak ako dnes, co si myslis, kolki by odisli?“
Toto je otazka ciste teoreticka, ale jedna vec je ista: Ti co odisli by sa casom chceli vracat (tak ako aj novodobi emigranti). Rozdiel by bol v tom, ze by vedeli do coho sa vracaju – teda vedeli by, ze budu mat urcite pracu a to taku z ktorej sa da vyzit. To by bol hlavny rozdiel medzi navratilcami za socializmu a tymi dnesnymi, pretoze dnes najst slusnu pracu je umenie a ak ju vobec najdes tak nevies do kedy ti bude trvat…
K tomu stresu/depresii:
Tinka, obavam sa, ze tu zovseobecnujes.
Stres/depresia existuje po celom svete, ale vsade je to ine.
Napr. v USA (uvadzam USA, kedze tu zijem): Vela ludi sa deklaruje za obete depresie, pretoze:
a) dostanu rychlo pozehnanie od psychiatrov, cize depresia im je casto vsugerovana
Psychiatri su v prvom rade biznismani, teda cim viac pacientov tym lepsi biznis a cim viac antidepresiv predpisu tym lepsie odmeny maju od farmaceutickych spolocnosti.
b) hladi sa na nich ako na niekoho kto potrebuje byt polutovany. To im vyhovuje, pretoze v pozicii polutovaneho sa lahsie kraca zivotom.
Je toho samozrejme viac, ale to by bola cela jedna dalsia tema.
V kazdom pripade, zivotnym situaciam, pre ktore Americania upadaju do stresu/depresie sa da casto predist, a okrem toho nie su tak zavazne ako situacie, pre ktore ludia su v strese/depresiii vo vych. Europe! Uvediem priklad brata mojho (dnes uz zosnuleho) najlepsieho kamarata na Slovensku: Za socializmu pracoval ako veduci prevadzky, po novembrovej revolucii ako majster, potom ako kvalifikovany robotnik, no a nakoniec prisiel o pracu uplne (prevadzku zavreli!). Je to sice osud jedneho cloveka, avsak podobne sa uberali zivotne cesty mnohych dalsich Slovakov. Tak tu su uz padne dovody na depresiu. Su daleko vaznejsie a neporovnatelne napr. s tymi v USA.
Jednoducho prehlasit „vsak depresia je vsade na svete“ tu urcite nesedi. Klamali by sme sami seba.
Cechoslovak,
prepac mi tych 10 rokov, samozrejme, ze si napisal 10 dni. Nemam sajnu preco som tam videl 10 rokov.
Neviem v com nesuhlasis, pisal som, ze to zdrzanie vstupu do EU sa dialo za Meciara…
Pozor na tie prac. miesta vytvorene zahr. investormi.
3 veci:
Nepoznam pocet tych prac. miest, ale asi nepresiahne dakych 20-40 tisic. Na Slovensku je zhruba 2.1-2.2 mil. pracovnych miest. Cize 1-2%(?) od zahr. investorov.
Tie prac. miesta neboli len vytvorene, v prvom rade boli KUPENE. Rozne fin. stimuly a danove ulavy stali Slovensko desiatky miliard Sk. Ako keby nizke mzdy na ten zisk nemohli stacit… Jedno prac. miesto stalo Slovakov 0.5-1.5 mil. Sk.
Tie nove prac. miesta tam budu len dovtedy dokedy sa ti zahr. investori nerozhodnu preinvestovat niekde inde za lepsich podmienok (Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, alebo este dalej na vychod).
K tym cenam bytov:
Cena bytu na Slovensku sa rovna asi 100 nasobku mesacnej priemernej hrubej mzdy. Neviem ako v Europe (mozno Tina pomoze), ale V USA je to zhruba 20 nasobok priemernej mzdy. Mimochodom bezdomovstvo v USA nehrozi – na rozdiel od Slovenska. Viem, ze asi namietnes. Fajn, rad si podiskutujem.
Podobne je to aj s dalsou zakl. zivotnou potrebou – stravou.
V kazdom pripade, to, co by sme si mali vsimnut, je skutocnost, ze na Slovensku je umenie pokryt svoje zakl. zivotne potreby (sucasne!), aj ked niekto ma to stastie, ze je zamestnany.
Dochodcovia:
Opat, nepoznam natolko situaciu v Europe. Pardon, spominam, si ze nedavno tu pisal jeden Rakusan – dochodca slovenskeho povodu, ze chodieva na Floridu (alebo na Karibske ostrovy) cez zimu.
V USA, ziaden dochodca nie je odsudeny na podvyzivu ci nejake hrabanie v odpadkoch. Na Slovensku viaceri su. Ci uz si nemozu kupit zdravu stravu kazdy den, alebo dokonca to vyberanie z odpadkov…
Myslim, ze zbytok som oslovil v prispevku pre Tinu.
Emigrant:
Diky za vycerpavajucu odpoved:-)) Asi mas pravdu v tom, ze kazdy vidi veci trocha inak, iste to je sposobene jednak zivotnymi skusenostami, aj od toho, co komu vadi a vyhovuje;-)) A tak zas napisem, co ma napadlo;-))
Je fakt ze sa da porovnavat len pritomnost s minulostou. Je pravda i to, ze problemy vo ostatnych dens kapitalistickych krajinach boli ine, avsak svojim sposobom podobne v tom, ze obycajni ludia sa mali dost a velmi zle, a ti bohati a prachati sa mali dobre (tak ako to je aj dnes u nas). A neni nahodou sucasna situacia na Slovensku „ovocim“ predosleho socializmu? Ak my by sme sa vyvijali podobnym sposobom ako to slo inde v zapadnej Europe, boli by sme ako krajina uplne inde… Mozno by bolo u nas ako vo vedlajsom Rakusku – to neni podla mna dake sci-fi.. Podla mna socializmus nemozno dako velmi obhajovat, lebo jeho nasledky su doteraz katastrofalne -a do buducnosti budu mat tiez pokracovanie..
S tou sancou odist a vratit sa za socializmu – neviem, ako to myslis – ale kedysi podla mna sa dalo sice „zdrhnut“, ale vratit sa uz nedalo – cize je asi tazko hovorit o tom, ze by ti, co odisli vedeli, do coho sa vracaju – kedze by sa vratili asi rovno do basy za zradu republiky, ci jak… Alebo nie?
Co sa tyka depresii – je mozne, ze ta situacia so psychiatrami je ciastocne aj tak, ako opisujes. Ja si vsak skutocne myslim, podla toho co citam a vidim, ze mnohi ludia tu vo vyspelej kapitalistickej Europe depresiami trpia – i ked to nie su zvacsa zo zlej ekonomickej situacie. Konzumny styl zivota tiez zrejme nie je presne to prave „orechove“;-)) Nechcem tym vsak povedat, ze osudy mnohych ludi na slovensku su skutocne tazke. Nemusim chodit daleko po priklad – moj otec tiez cely zivot poctivo pracoval, za sociku z toho ktovieco nemal, akurat ho vsetci vyuzivali a makal aj za inych, ktori mali tie „spravne kontakty“. Tiez zrusili ich velikansku firmu, kde pracoval ako strojarsky inzinier, po 89 a teraz uci uz zo 10 rokov na priemyslovke tu dnesnu mladez, a veru lahke to nie je.. Cely zivot maka a nic z toho nema – taky ma zivotny pocit.. Nie je to vsak nahodou aj dosledok socializmu?? Stale mi neda nedodat – keby sa Slovensko vyvijalo tak ako ine Europske kapitalisticke krajiny… Dnes by mal mozno dom, zil by si slusne, chodil na dovolenky kde kade po svete, mal by mozno nejaku dobru poziciu dakde v nejakej firme (bol totiz skutocne dobry odbornik vo svojom obore, uznavany dodaleka)… A keby socik na Slovensku pokracoval? Nemyslim si, ze by bol o moc spokojnejsi.. Stale by ho stvalo, ze ti okolo neho so „spravnymi kontaktmi a bez chrbtovej kosti“, za ktorych maka, ti zarobia viac a tiez z toho nic nema – a tiez nikam sa nemoze dostat (sice nie z dovodov financnych, ale „rezimovych“ atd… Moj otec sice teraz nema ktoviekolko financii, no napriek tomu sa mu po otvoreni hranic podarilo viac krat vycestovat do krajin, kam vzdy chcel a nemohol.. Cestuje velmi rad.
Ja som tym celym mala len na mysli, ze ak by tie tieniste stranky socializmu pre Teba osobne neboli dost „cierne“, tak by si v republike zrejme zit ostal. Preto mi logicky vyplyva, ze zrejme Ti tie tieniste stranky prevazovali. Preto sa mi zda byt zvlastne, ze tie lepsie stranky na moj vkus prilis obhajujes. Z tohto pohladu sa mi zda, ze logicky by si mohol sucasnu situaciu povazovat za lepsiu;-)) (kedze tie tieniste stranky zmizli). Ja neobhajujem dnesnu situaciu na Slovensku, je to tam skutocne „o nicom“.. Dnes vsak napr. moj muz cital dakde vo SME ci kde na internete, ze v severnej skvelej socialistickej Korei bludia ludia po krajine a hladaju cosi na jedenie, pretoze tam je velky hlad.. To ma byt vysledkom socialistickej ekonomiky??
S tymi bytmi a teda najmä s ich cenami s Tebou suhlasim. Ako je to tu v Nemecku – neviem presne, kolko stoja byty, ale tak vraj medzi 80 – 150 tisic E(aj viac;-)), dom sa da kupit starsi tak mozno od 120 tisic E. To len orientacne, ako je to tu, zalezi to aj od toho, kde clovek sa nachadza. Neviem presne, aky je priemerny plat tu v Nemecku. Mozno tak 1300E v cistom? Taky velmi dobry plat na dobrom mieste moze byt aj 2300E v cistom, iste i pre manazerov atd.. Avsak ak by bol 1300E priemer (skusim to zistit), tak to tiez neni s tymi bytmi ruzove.. NO zas je pravda, ze si ludia beru kredity a splacaju cely zivot a popri tom normalne ziju, to na Slovensku je urcite horsie. V Amerike si dakde kupila teraz kamoska dom, ale stal ich tusim 550tis dolarov – to vsak je tiez dost, nie? Predtym mali kupeny byt, ale myslim, ze tiez stal viac ako len 20 nasobok priemernej mzdy..
Bezdomovstvo v Amerike neexistuje? Ako to je potom v tom Brooklyne a podobnych stvrtiach v New Yorku a inych mestach? Ja to teda poznam len z filmov;-)), ale mala som pocit, ze clovek sa v Amerike moze dost lahko dostat na ulicu (ak zostane bez prace…) Od viacerych ludi, co nemali v Amerike nejaku rodinu a sli tam len ako jednotlivci som pocula, ze tam neni za takychto okolnosti lahke ostat, aj ked s pracou – lebo ked clovek vazne ochorie, alebo strati pracu, moze mat dost problem.. Tak neviem, co je na tom pravdy.
V sucasnosti je fakt, ze na Slovensku je tazke si pokryt zakladne zivotne problemy, aj ked clovek pracuje.. Je to fakt hrozne, AVSAK – neni to tiez nahodou dosledok sociku??? Neber to ako vyryvanie, ze to tak stale spominam, ale mne to fakt tak pripada.. Asi preto ma rozculuje, ked sa vychvaluju tie lepsie stranky socializmu – sa mi zda, ze tie tieniste (a nasledky) ich natolko prevysuju, ze to proste moc chvalitebne nie je;-))
Dakujem za odpovede.
Chcem len uviest, ze cena parkovacieho miesta (cca 2,20 m x 4,60 m, co je na miestne pomery miesto pre auto strednej kategórie) sa vo velkých mestách pohybuje od 40.000 EUR smerom hore.
Cena bytu v novostavbe 90 m2 (mám na mysli opät velké mestá) od 450.000 EUR smerom hore podla toho, v akej casti mesta. Cenu domov je jednoducho nemozné uviest, pretoze je skutocne závratná, v okolitých prímestských zónach (do cca 50 km) dom o rozlohe 200 m2 obytnej plochy + pozemok do 600 m2 od 1.000.000 EUR.
Cena bytov vysoko prekracuje 100 násobok priemernej hrubej mzdy.
Tá cifra o pracovných miestach na Slovensku vytvorených zahranicnými investormi je minimálne 10 násobne vyssia, nez Ty uvádzas. Niektoré totizto vznikli nepriamo (urcitý výrobok potrebuje nieco, co nie je rentabilné pre závod vyrábat z rôznych dôvodov a tak ho objedná u iného podniku a v tom vdaka rozsíreniu výrobných kapacít sa vytvoria dalsie pracovné miesta – táto informácia je hodnoverne potvrdená od ludí, ktorí s tým pracujú.)
Ked sa chceme pozriet na otázku týkajúcu sa stravy, tak musím povedat, ze napriek mnozstvu nových casopisov, novín, televíznych a rozhlasových kanálov (pozemných ci satelitných) sa zlozenie stravy slovenského obcana temer nezmenilo (dokonca by som si dovolil tvrdit, ze vôbec).
A prícinu nevidím len v limitovanej financnej moznosti.
Je pravdou, ze vo vsetkých restauráciách, kam sme isli jest, bolo velmi málo hostí.
Nemôzem sa vyjadrit o situácii zobrákov vyberajúcich potraviny z kontajnerov, pretoze som nemal prílezitost nieco podobné vidiet (myslím na Slovensku, inde áno).
Co sa týka ciest dôchodcov do zahranicia je evidentné, ze na Slovensku ich bude zrejme velmi málo, co cestujú na Floridu ci do Karibského mora.
Neviem ale, ci máte informácie o tom, ako v sestdesiatych rokoch prichádzali Rakúsania nakupovat topánky, maslo (doma jedávali len margarín podobne ako v Nemecku), benzín atd. Dnes uz na to väcsina ludí zabudla. Spomínam si (pred r. 1968) ako v sobotu dopoludnia bol obchodný dom Dunaj doslova preplnený nemecky hovoriacimi zákazníkmi a tí casto odchádzali s viacerými krabicami s topánkami, navrsenými na sebe. To bolo zhruba pred 40 rokmi. Ked bolo Rakúsko prijaté do EÚ uz sa hovorilo o velmi vysokej zivotnej úrovni (vstupovali naraz so Svédskom a Fínskom). Ked sa rozhodovalo o tom, ktorý stát EÚ bude môct podla stanovených kritérií prejst na novú spolocnú menu (EUR) Rakúsko bolo na 1. mieste zo vsetkých 11 krajín, ktoré EUR prijali! Takze aj ked Slovensko nie je Rakúsko (a este menej Svajciarsko, co si myslel Meciar), zálezí len od tamojsích ludí kam to dotiahnu. Zatial tam nie sú problémy s terorizmom a ani s pristahovalectvom ako v iných európskych krajinách. Aj ked sa to niekomu môze zdat smiesne, co som teraz uviedol, v niektorých krajinách je to jeden z najváznejsích a zatial neriesitelných problémov.
Preto si myslím, ze sa Slovensko môze v budúcnosti (pravdepodobne nie velmi blízkej) dostat na dnesnú úroven niektorých stredne rozvinutých európskych krajín. Moznoze sa to zdá málo, ale prakticky okrem Nemecka, ktoré bolo zbombardované a vystavané za americkej pomoci vsetky ostatné krajiny museli cez podobné problémy prejst tiez. Nemci to poriadne posr… spojením s NDR a my ostatní sme to museli zaplatit, ale dnes po temer 16 rokoch sa zivotná úroven v bývalej NDR temer vyrovnala Nemecku (vraj sa v niektorých odvetviach stazujú, ze ich platy sú len 60 % platov v Nemecku – neviem, ci je to pravda). U nás to posr…
tí dvaja barani, co rozdelili republiku.
Ale to uz je dnes o nicom.
Emigrant:
ja som to najprv dako zle precitala, ze uz akoze vobec neodpovies;-)))))
Este som chcela uviest na spravnu mieru tie ceny za domy. 120 tis Eje cca minimalna cena za fakt starsi dom, ale v radovke a tak 90m2. Ked je to 2dom, to uz je aj okolo 200 – 250 tis E(a viac). Samostatne stojace domy stoja asi od 300 tisE. Nove neviem, zakolko sa mozu postavit. A je velmi pravda, co pise Cechoslovak, ze sa to obecne ani moc hovorit neda, lebo to je velmi rozne od koknretneho miesta a mesta. Taky minidomcek za 120tis v radovke je fakt mini, ked si to clovek predstavi na 2 podlaziach, izbicky su fakt mini. Cize ruzove to nie je. Zas co sa mi tu v Nemecku zda byt fajn, ze si clovek aj cely zivot moze zit v prenajatom byte a zaplati mesacne za prenajom tak dajme tomu tretinu platu (tu je to tak od 400E mesacne aj s kurenim a viac), co je ale tretina z priemerneho platu. Na Slovensku toto mozne nie je. Napr. my by sme v Ziline za stary 2 izbovy byt mesacne platili CELU moju vyplatu, resp. este viac (a sice pred tymi 5 rokmi chceli za cosi take 8tis SK). O Bratislave ani nehovorim… Cize fakt tie byty su asi najhorsia polozka na Slovensku. Nehovorim o tom, ze mnohe potraviny su tam tak drahe ako tu, cize ani na strave clovek ktovieako nesetri. Ani na obleceni. Ruzove to rozhodne nie je. Ale s tymi dochodcami okolo kontajnerov je to prehnane.. Samozrejme ze taki ludia existuju, ale taki existuju aj tu aj vsade, neni to na Slovensku ani dake obecne. Napriek tomu je to s dochodkami velmi biedne a fakt musia dochodcovia velmi setrit, aby vobec dako prezili, zaplatili byt a prestravovali sa.. Este idu aj lieky hore.. No ja lutujem moju svokru. Cely zivot sa bori s nedostatkom penazi a teraz tiez… Co sa vsak tyka mojich rodicov, tiez som chcela dodat, ze aj oni aj za sociku museli dost setrit – napr. maso sme mavali len raz do tyzdna, alebo ho mama varila len pre nas deti a tak to bolo s mnohymi vecami… Cize uskromnovat sa musel clovek aj za sociku, a co ja viem, tak svokra tiez musela velmi setrit a varit velmi rozumne, aby uzivila 3 synov (maso raz do tyzdna a pod bolo normalne, nekupovali ziadnu sunku, len najlacnejsie salamy a podobne zo vsetkeho to najlacnejsie, maso, syry).. Cize neviem, o kolko to bolo zas lepsie jak dnes.
Protinozec,
Dakujem za rozumny prispevok, ked som si citala tie zaciatocne prispevky k tejto teme, tak som sa naozaj zhrozila, ako vela ludi totalne zabudlo alebo si ani nikdy nemyslelo, ze socializmus a komunizmus boli negativne a nebezpecne! Vela ludi to meralo na baze, ze sme mali, co sme potrebovali materialne, a to staci! A ze ludia boli k sebe priatelskejsi. Ani to nebola az tak pravda. Vela ludi bolo velmi uzavretych, v elektricke sme vsetci stali ticho vedla seba, len sme cumeli dole, nikto sa nikomu nepozrel do oci. Pamatam si, ako sme kratko po 1989-tom roku mali na vyske Kanadana ako anglickeho instruktora a po hodine sme spolu isli v tej istej elektricke domov. On sa na ludi usmieval, len tak, lebo bol stastny, nahlas si piskal, obzeral sa dookola, ludia sa nanho velmi podozrievavo divali, akoze ci mu sibe, ked je taky vesely… tak kto mal problem, on alebo tento ubity, zakriknuty narod? A to samozrejme ani nehovoriac o strachu povedat nieco, co sa moze vysvetlit ako „provokacia“ v skole, praci, na urade, v obchode, hocikde. Nemoznost vyslovit ine nazory, ako tie statom povolene o politike, o filozofii o comkolvek. Ja som mala len 18 rokov, ked zamatova revolucia konecne prisla, ale ja si teda velmi dobre pamatam ten strach a obmedzenost, hoci verim, ze som samozrejme neprezila to najhorsie obdobie v 50-tych rokoch, ked ludi vaznili a vrazdili kvoli inym nazorom. Ale moji rodicia mi o tom, velmi opatrne a potichu povedali, a samozrejme som nemohla spomenut nikomu nic v skole, lebo by som nas vsetkych dostala do kase! Kamaratka bola vychovavana jej matkou uz vtedy ako krestanka, ale aj jej mama nakoniec musela povedat, ze to bolo vsetko vymyslene, ze Jezis bol vymysleny, len obycajna osoba a ze nie je ziadny Boh, lebo ona prilis vela o tom hovorila v skole a svojim kamaratkam, a jej mama, co bola ucitelka, sa bala, ze moze prist o pracu, ked jej dcera s tymito nazormi neprestane. Ake to je hrozne, ze ona ani nemohla vyznavat vieru, ktora jej bola zdrojom istoty a pokoja v dusi, kvoli strachu z vlady, zo systemu. Po 1989, ked sme uz boli dospele, tak sa k viere znovu vratila.
Nesuhlasim ale s Tebou, Protinozec, v tom, zeby komunisticka ideologia bola dnes mrtva, lebo vela ludi, bud z ignorancie alebo naozaj z nejakych prevratenych dovodov, si ju dnes romantizuje a naozaj si myslia, ze je pokrokova a tym smerom sa aj uberaju. Vid Che Guevarra tricka, ake su hlavne tuna, medzi americkou mladezou popularne. Samozrejme oni si pod tym predstavuju akusi socialnu spravodlivost, zatialco nemaju ani sancu o realite, lebo on nepresli, ako my, co sme ju naozaj prezili.
Barbara:
Musim len suhlasit, tiez som toho nazoru.. Ono je fakt ine realita a ine cista „ideologia“, ako by to malo byt. To su 2 rozdielne veci. Mne presne toto psychicke ubijanie na sociku vadi, tato nesloboda, aj ked som to samozrejme nenazila na svojej kozi tak, ako mnohi skor narodeni museli… Mozno ma mnohi budu mat za blazna, ale IBA plny tanier nic neznamena, to vidim aj teraz tu v Nemecku…
Che Guevarove tricka z oblubov nosia baskicki separatisti, pretoze on je symbol revolucionara – nie komunistu.
Mozno su ludia, ktori ked vyzdvihuju pozitiva socializmu, tak netuzia po znovunastoleni totality. Ide o to, ze treba vytvorit trochu spravodlivejsi system, ktory by dovoloval nadpriemerne zisky az potom, co budu skutocne nasyteni pracujuci. Nasytenim myslim celkovu slusnu zivotnu uroven. Nejde tu vobec o diktaturu jednej strany atd. Myslim ze nikto z nas nechce znovu oplotene monstrum s nazvom vlast! Ide o to, aby tlak ludu na podnikatelsku sferu bol tak vysoky, aby sa uzakonili potrebne zakony a ustanovenia na ochranu jednoducheho cloveka. Ja si myslim, ze ked clovek v dnesnej dobe poctivo pracuje na akomkolvek poste, tak ma pravo vedla byvania a jedla aj na normalne auto, 2 krat rocne dovolenku, ma mat moznost zaplatit detom vzdelanie atd. Takze ja nepokladam byvaly system za spravny ( utiekol som za CSSR do Rakuska), ale to co sa dnes deje ludom je neludsky kapitalisticky hnus – uzko hraniciaci s feudalizmom, pretoze pre bohacov uz ani pravo a spravodlivost neplati. Neexistuje iba cierna a biela – mozno je medzi tym i ruzova!
Tina,
Mam problem s tvojim vyhlasenim, ze nasledky socializmu su u nas katastrofalne. Neviem, o ktore nasledky sa jedna.
Pytala si sa: “ Keby vtedy mohli ludia slobodne odchadzat tak ako dnes, co si myslis, kolki by odisli?“
Bola to hypoteticka otazka, na ktoru som ti dal hypoteticku odpoved. Kedze si v nej urobila predpoklad „Keby vtedy mohli ludia slobodne odchadzat“, tak som urobil logicky predpoklad, ze by sa mohli aj slobodne vracat. Takze nerozumiem preco mi pises, ze „…vratit sa uz nedalo…pretoze by sa vratili rovno do basy…“ 🙁 Cize uprostred hypotezy si sa vratila do reality… To nejde. Bud hovorime o urcitej veci v duchu hypotezy, alebo v duchu reality. Nemozme vsak kombinovat jedno s druhym, pretoze to nevedie absolutne nikde.
Tinka, v dalsom odstavci si zacala o depresii, avsak pokracujes obvinenim socializmu v dosledku toho, ze tvoj ocko by mal lepsi zivot nebyt obdobia socializmu….
Opat, neviem ako na to reagovat, lebo to co predkladas je len domienka. Nehovorim, ze musi byt nevyhnutne nespravna, avsak daleko by sme asi nedosli keby sme sa snazili o tejto domienke diskutovat.
Neviem ci tie tieniste stranky prevazovali za socializmu nad tymi dobrymi, alebo naopak. To je asi vec pohladu.
Dovod, pre ktory dnesnu situaciu nepovazujem za lepsiu, je ten, ze dnes na Slovensku vidim tie tieniste stranky sice ine, ale asi zavaznejsie nez tie socialisticke neduhy. Zalezi ako pozerame na veci.
Strohe informacie zo vzdialenych casti sveta (ako napr. ta Korea) nemozu mat ziadnu vahu. Ani my ani ti novinari zo Sme asi nevedia ako to v tej Korei skutocne je. Nakoniec, preco Korea, ved pamatame na socializmus z Ceskoslovenska…
Ceny bytov v Nemecku – nech su tie cisla uz akekolvek, sama pises, ze tam sa to da financne zvladnut. Nakoniec preto ste aj tam.
Ten odhad priemernj mzdy v Nemecku urcite nebol dobry. Spominam si na udaje zo Sme ci Pravdy, ze 1000-1200 Eu je hranica kde sa pohybuju min. mzdy vo vyspelych krajinach EU. Takze ten priemer, verim, bude niekde okolo 2500-3000Eu. V USA je ten priemer zhruba US$3000.
Ta kamoska v USA – dom za $550 000 to nie je zle, to je dobre (pre nu)! Keby nan nemala tak by si kupila daky za $100 000… 😉
Bezdomovstvo v USA.
Nie neexistuje. Urcite aspon nikto nemusi byt bezdomovcom. Je dostatok utulkov pre vsetkych, co je vsak podstatne, existuju tu socialne programy, ktore poskytuju jednoduche rodinne domy pre rodiny z nizkym prijmom, pripadne preplacanie najomneho (rodinam aj nerodinam).
Na bezdomovstvo su tu odsudeni len ti, co uz maju svoj zivot uplne mimo svojej kontroly koli drogam alkoholu a pod. To je moje presvedcenie.
A ak clovek ochorie a nema poistku, tak ziadna nemocnica ta nesmie odmietnut. Okrem toho verejne nemocnice maju pre takychto ludi rozpocet.
Tina, myslim, ze vnimas situaciu na Slovensku prilis zhovievavo, pretoze (tak ako i mnohi dalsi) na nu hladis zo svojho osobneho zornho uhla. To znamena, ze vychadzas zo stanoviska, ked beries do uvahy svoj vek a s tym suvisiaci dobry zdr. stav, svoje (nadpriemerne) schopnosti, ktore ti napr. umoznili dosiahnut VS vzdelanie a prijatelny zivot mimo Slovenska, fakt, ze si vydata a teda mas oporu, fakt ze nemusis zit izolovane (od rodiny ci aspon od manzela) tak ako ini sl. emigranti, a pod…
Teda v mojich ociach nie si priemerny Slovak. Si nadpriemerna, co sa tyka davky stastia (ci pozehnania), podobne ako ja.
Ja sa pri posudzovani situacie snazim vzit do koze tych menej stastnejsich Slovakov, ktori trebars nemaju na VS, prip. na emigrovanie, alebo ak, tak ta emigracia je pre nich daleko tazsia napr. preto, ze nemaju podmienky sa poriadne naucit jazyk, su odluceni od rodiny… Alebo jednoducho musia zostat na Slovensku a tak volky-nevolky zit zivot, ktory ich urcite stastim nenaplna…
Pokial si z oci nezlozime tie svoje „osobne“ okuliare a budeme hladiet na Slovensko a Slovakov zo svojej vlastnej (obavam sa, ze casto sobeckej) pozicie, potom nikdy nemozme dojst k objektivnemu zaveru, ktory by mohol byt prospesny pre celu spolocnost ako celok.
Tinka, v tomto prispevku som bol (voci tebe) hodne v opozicii, ale na vyber mame len 2 veci – bud uprimnost, ktora nemusi vyzerat prave najvludnejsie, alebo vludnost, ktora vsak nemusi zahrnovat moc uprimnosti. Volil som tu prvu. Mam ist (v buducnosti) radsej s tou druhou?
Cechoslovak, k tebe neskor.
Palo, suhlas!
Som rad, ze nie som sam na svete, kto takto vidi veci.
Nik na Slovensku nie je taky zly, aby musel hladovat alebo byvat v bude, alebo nemat pristup k vode, ci elektrike, teplu a pod.
Na druhej strane, ni nie je taky dobry, aby musel mat na konte stovky milionov ci miliardu a to za okolnosti, ze vacsina naroda ma problem pokryt zakladne veci.
Ak vsak obidve skupiny ludi su schopni existencie v jednej spolocnosti, potom taka spolocnost je vazne chora a potrebuje liecbu co najskor.
Urcita liecba zacala prichadzat od novej slovenskej vlady a ja jej za to drzim palce…
Emigrant:
Diky za odpoved i za Tvoje nazory, a samozrejme najma za uprimnost. Ono je iste pravda, ze sa clovek pozera na veci cez „svoje“ okuliare, ani ja sa za objektivnu nepokladam. A tak ani asi uz nema zmysel stale o tom istom pisat dokola.
Na zaver len chcem povedat, ze ja som nikdy myslim tu nevyjadrovala nazor, ze momentalny stav veci na Slovensku povazujem za nejak dobry, ze su tam fajn podmienky na zivot a podobne. Situacia sa mi zda dost zla uz len na zaklade toho, ze ani 2 vysokoskolsky vzdelani ludia nemaju moznost mat „slusny zivot“, ako ho napr. opisuje o poschodie vyssie Palo. Pritom by to mala byt skutocne samozrejmost pre normalnych ludi (nielen vysokoskolakov), ktori maju pracu, ako to aj Palo vystihol.
PS: Tymi katastrofalnymi nasledkami socializmu som myslela to, ze vdaka nemu (mozno IBA) je na tom Slovensko tak, ako je dnes. Je to sice len moj osobny predpoklad, no myslim si, ze ak by sa Slovensko vyvijalo skor v duchu kapitalizmu, mozno by skutocne ten „sen o slusnom zivote“ bol dnes naplneny.. Je to iste len hypoteza, avsak vzhladom na vyvoj ostatnych nesocialistickych krajin v Europe sa mi zdaleka nezda byt az taka tak nerealna.. A mozno by sme my vsetci tu vobec nemuseli sediet za pocitacmi porozchadzani do vsetkych kutov sveta..
Musela som sa zasmiat, ked niekto z predchadzajucich prispevovatelov spomenul Cernobyl. Velmi dobre si pamatam na televizne spravy, ze nastastie, akou uzasnou nahodou (!), vietor po tej katastrofe fukal tu radioaktivitu prec od nas, rovno na zapad! No a potom sme dostali v obchode akoby zazrakom produkty z Polska a NDR (pamatam si na nakladane obrovske jahody), velmi pekne „zapadniarsky“ zabalene. Niekto spomenul, ze to zrejme dovazaju na zapad, ale teraz im to zapad pre moznu radioaktivitu odmietol, takze sme „vyhrali“ a dostali sme ich my, lucky us! Pre rokom som tu isla dobrovolne darovat krv, ale ma zamietli, lebo som pocestne vyplnila formular, ze ano, bola som v roku 1985 a este min. 5 rokov potom v Ceskoslovensku. Vysvetlili mi, ze som kvoli tomu bola vo vyssom riziku vystavenia „mad cow disease“, ani neviem, aky je na to slovensky nazov, lebo som o tom predtym samozrejme doma na Slovensku nepocula. Po prve, ta choroba prisla z Anglicka, a urcite sme v 1985 ani z dialky nezazreli ziadne anglicke maso, vlastne nic anglicke… po druhe, moj otec sa smial, ked som mu to povedala, ze aj ked sme tu chorobu mali, tak ako aj s Cernobylom, nikto nam nic nepovedal, takze sme ani o tom nevedeli, tak sme s tym len normalne zili dalej, ako so vsetkym ostatnym ‚blaznovstvom‘, ktore sa doma udialo.
Palo,
Uvedomujem si, ze nemam uplne objektivny pohlad, naposledy som bola na Slovensku v marci tohto roku, len na tyzden, a to po prvykrat po 9-tich rokoch. Hoci sa mi velmi pacili vonkajsie zmeny v Bratislave, pocula som dost o tom, ake je to tam tazke a zkoruptovane, s akou neistotou a kriminalitou ludia ziju, co nato predtym vobec neboli zvyknuti. Moji rodicia obaja s vysokoskolskym zamestnanim, budu snad musiet pracovat v nejakej forme do konca zivota, lebo ziadne slusne dochodky nemaju usetrene (co je napokon ‚dedicstvo‘ socializmu), a oni natom este nie su zdaleka tak zle, ako mnohi menej ‚stastni‘ ludia. Netvrdim, ze viem, coby sa na Slovensku malo spravit, a ako to rychlo vyriesit, je to tak komplikovane, ale ako aj Tina, ja verim, ze nie trvacne, a ze demokracii trva dlhy cas sa vyvinut, je to dlhodoby proces. Totalita sa moze stat velmi rychlo, jedna strana alebo zopar jednotlivcov vyhlasia, ze vedia, co narod potrebuje, nasilim si to vymozu, a bum! hotovo! Ludia casto chcu rychle riesenia, aj v dejinach, lebo je tazke byt trpezlivejsim a cakat na lepsie. Preto velakrat podlahli fuhrerom, ktori im ponukali rychle razantne riesenia.
Ja neverim ale, ze vacsia socialna spravodlivost a lepsia zivotna uroven moze prijst od statu, od vlady, aspon nie bez zaplatenia obrovskej ceny osobnej slobody a nezavislosti. Vseobecne plati, ze ked je ludom darovane zo statu, tak si na to zvyknu a narokuju, bez toho, ze by boli sami motivovani preto pracovat. A zaroven potom stat si narokuje na vela moci nad ludmi, o ktorych sa tak „dobre stara“, lebo im odoberie vsetky ostatne moznosti. Bude trvat este dlhe roky, kym sa na Slovensku vybuduje infrastruktura pomoci ludom, co sa ocitli na pokraji chudoby nie vlastnou vinou, zamerana na len docasnu pomoc a nato, aby ludom dala moznost a prostriedky sa mozno preskolit, vypracovat, aby sa znovu mohli do prace zaradit a mozno im aj dat moznost byvat v niecom lacnejsom. Velakrat tieto „grassroots“ organizacie su vyvinute z cirkiev, alebo aj nie, ale prichadzaju z komunity, nie z vlady, preto su viac napomocne, nez skodlive. Ja nie som tak naivna ani arogantna, aby som si myslela, ze ludia doma na Slovensku by to mali lahsie, keby sa viacej snazili, ale verim, ze v buducnosti sa vyvinie riesenie a ze cesta spat k socialistickemu zriadeniu nie je nevyhnutna, paneboze aspon dufam, ze nie! Ja sama som dost tvrdo makala, ked som do USA prisla, a dostala som aj pomoc a podporu od ludi, kde som to necakala, urcite som si nato nenarokovala, od Americanov, a niektorych cechoslovakov, tiez. Ale bola som velmi mlada, zdrava, schopna, bez deti, situacia, ktoru nema samozrejme kazdy.
Aj ked uplne vsetci nesuhlasime, aj tak sa mi paci, ze mame forum, kde sa o tom vsetko mozeme vyjadrit, zda sa, ze som o tom nikdy takto vela neuvazovala. Tuna v Amerike to ludi az tak nezaujima, su viac, ako, sme radi, ze si tu, tak na tu minulost zabudni a tes sa zo zivota! Ked Milos Forman urobi novy film, ja som jedina, kto je z toho tak nadseny, ze to tuna zmakol, ze je tak skvely a uspesny! A oni, yeah, whatever… Milos who? Takze dakujem za vsetky prispevky, velmi si ich vsetky vazim, aj tie, v ktorych zmyslate inaksie, ako ja, myslim je na case, aby sme si my, Slovaci, o minulosti, co sa stalo a ako nas to ovplyvnilo, o tom dobre porozpravali. Nikdy som za celych 15 rokov, co tu zijem, nemala pocit spolupatricnosti s Slovakom, ako teraz, ked tu nase prispevky citam, tazke znovu dakujem a ospravedlnujem sa za zdlhavy text. ( :
Velmi pekny prispevok, ale nesuhlasim s tebou, ze ta demokracia u nas je len otazkou casu. Ale vlastne, co to je demokracia? Ta tam vlastne uz je, ale ludia ju nepotrebuju. Cas skor zposobil to, ze sa prehlbila nedotknutelnost slovenskych bohacov, vsadepritomna korupcia, neschopnost sudnictva a predovsetkym strach do cohokolvek vrtat. Mafia je tam tak silne zahniezdena a rozvetvena, ze pri kazdom pokuse o napravu sa na nu musi zakonite narazit – a to uz je zivotu nebezpecne…A to dokazal cas! Ludia, ak nechceli znovu soc. revoluciu, tak nemali inu moznost, ako verit tej-ktorej vlade (HZDS, SDKU..) a zatial ich kazdy len podviedol a rozkradol co sa dalo. Isty nechvalne znamy politik kedysi prehlasil v zbedacenom Nemecku: „nech je prekliata kazda parlamentna demokracia“ a uchopil sa moci. Spravil zo seba najvyssieho sudcu, najvyssieho vojaka, najvyssieho…vsak vieme, a tak sa opantal chutou vladnut, ze stiahol cely svet do vojny a miliony do hrobu! Ale v zaciatku jeho „uradovania“ skutocne odstranil nezamestnanost, biedu, dal ludom istoty…
Tak i teraz ludia prestavaju verit parlamentu, ktory nie je schopny schvalit slusne socialne zakony, konecne vytvorit zakony zabranujuce tunelovaniu a rozkradaniu…, prestali verit sudom ktore pustaju na slobodu vrahov a miliardovych podvodnikov….Ludia upli svoje posledne a zalostne nadeje k cloveku menom Fico! A ten zatial bojuje ako sa da a skutocne sa snazi nesklamat doveru, ktoru mu ludia dali. A myslim ze jeho spojenectvo s Meciarom a Slotom nieje zapricinene tym, ze by to musel urobit, aby dostal vladu do ruk. Vieme ze napr. Bugar mal tiez tuzbu ist do vlady…Myslim ze jeho taktika je mat radsej Meciara pod kontrolou, ako za protivnika. Ale uz odmietol s Ficom verejne jednat madarsky premier Guircsanyi, strana Europskych socialistov vylucila Smer z clenstva…monopoly a prachaci sa zacinaju bat o stratu svojich ziskov vplyvom jeho socialnej politiky. Ale myslim, ze tohoto nasho Ficka neschvati velikastvo ako Adolfa, len sa bojim aby sa mu nestala nejaka nevysvetlitelna autonehoda ako Langosovi…v kazdom pripade mu drzim palce a je to snad 1. politik v mojom zivote ktoremu verim.
Ako vidim,viaceri ste sa presunuli do tejto „komunistickej “ komunity.Este raz sa chcem podakovat vsetkym co mi napisali pekne slova k mojej nie moc dobrej situacii.Ktora sa uz zlepsuje,nastastie,takze budem mat viac casu na stravenie s vami.
Nas ceskoslovensky komunizmus mal velke vyhody ale aj nevyhody.Ked si porovname vtedy situaciu v ZSSR,alebo v Bulharsku,Rumunsku..boli sme naozaj na tom dobre.Zavideli nam skoro vsetko aj to teplo v bytoch,ktore boli dokonca prehriate.Pamatam sa ,ze vonku bolo -15-20 snehu a ja v panelaku skoro v tielku.Poznam tu jednu rumunku a ked jej taketo nieco rozpravam tak na mna pozera ako na blba.Oni mrzli a mali dodatok tepla len na niekolko hodin.Jednoducho stat sa o nas vedel velmi dobre postarat,ale na druhej strane ked sme nechceli „posluchat“ vedel nas o ten „blahobyt“ odobrat.A velkou chybou bolo,ze nas stat naozaj neinformoval o nasledkoch „dymu“ v Cernobyle.Jedli sme vsetko,opalovali sme sa bez najmensich obav.Nasledky su,ze ked prichadzam domov bohuzial obcas sa dozvedam,ze ta alebo ten znamy zomrel v mladom veku na rakovinu.Moj spoluziak z gympla uz pre 8 rokmi zomrel na rakovinu mozgu a bratancova manzelka v 25.tich rokoch na rakovinu pluc.Neda sa 100%tne povedat,ze to bol Cernobyl,ale predsa na to myslis,ved su to taki mladi ludia!Pred niekolkymi mesiacmi som isla na kontrolu s prsnikom,mala som hrcku,a velmi som sa obavala,doktor ked videl,ze pochadzam z ex Ceskoslovenska hned mi povedal,ze som bola vystavena ziareniu .Nastastie to bola len cysta.Takze toto je len jedna velmi negativna stranka nasho komunizmu.
Monca:
Moj muz pod tatrami s celou rodinkou (bratmi a rodicmi) veselo pracovali v zahrade.. A my sme zbierali skvele huby, rastli riadne;-)) To vtedy ked nas obchadzal ten mrak..
Barbara:
Je smutne to, co pises v tom prvom prispevku. Presne to je to, co aj mne na byvalom rezime vadi.. Iste je dolezite, co bude clovek jest a tak… ale to, ze musi zradzat sam seba a zradzat svoju vieru, len preto aby prezil – a klamat svoje vlastne deti.. To je velmi vazna vec. Hm, ja osobne nemam predstavu, akym sposobom sa mozu veci na Slovensku zmenit. Neviem, ci bude stacit, ked budu ludia viac makat a viac sa snazit, ako pises. Bohuzial s tou mafiou, korupciou a podobne je to fakt tak, jak opisuje Palo, a ako proti tomu prerazit..
Palo:
Hm, pises o jednom znamom politikovi v Nemecku, co sa citil byt bohom.. Preco to tak je – najprv odstrani nezamestnanost, biedu a potom sa to vsetko zvrhlo? V socializme sa tiez na zaciatku urcite mnohym velmi chudobnym na Slovensku polepsilo, ludia boli spokojni a nadseni.. Preco to vsak musel byt rezim so vsim vsudy?
Emigrant:
Pocuj, mne sa uz o Tebe aj sniva, to uz neni s kostolnym poriadkom;-))) Tusim mi uz s tychto „socialistickych dialogov“ zacina trocha sibat;-)) No ale ma teda este v ramci toho napadlo, ze asi je fakt uplna hlupost predpokladat, co by bolo, keby.. Mozno zas keby nebolo socializmu, ani ja by som tu nebola – mozno by sa moji rodicia nikdy nestretli, lebo by nikdy nesli studovat… atd. atd. V kazdom pripade, asi je velmi vyznamny fakt a dobrym znakom spolocnosti, ked sa chce starat o chorych a nemohucich, ktori skutocne nemaju dost prostriedkov, sily ci mudrosti nejak si zivot zabezpecit. V poslednom prispevku pises, ze ludia na SLovensku si zasluzia slusny zivot, ze nik nie je taky zly, aby musel hladovat atd.. Len by som dodala – kto z ludi na celom svete taky je? Mnohe krajiny su na tom este horsie, i mnohi ludia… zasluzia si to? Skor verim, ze je vacsina ludi, ktori by pracovali a slusne zili, ak by mali moznost.. Je to zrejme skutocne tym, ze male mnozstvo jednotlivcov vlastni veeelmi vela (majetku, vyrobnych prostriedkov), maju to len pre seba a tak je potom velke mnozstvo tych, co nemaju nic alebo len malo. Moj muz hovorieva, ze cloveka furt len dakto dakoho zdiera a tiez sa mu nezda byt spravne, ze niekto v minulosti daco ukradol, zabral dake uzemia alebo cojaviem akym sposobom sa dostal k velkemu majetku (asi len malokedy poctivou pracou) a tak cele generacie takto ziju, na ukor druhych. No ved to si tu ty aj Palo uz spominal nie raz. Zda sa, ze spravodlivost tu na svete skutocne neni, niet sa co divit, ze veci funguju ako funguju.
V politike sa inac nevyznam – avsak i tak si nie som celkom ista, ci vsetky postupy dnesnej vlady skutocne su na dobro veci. Totiz som pocula – to viem len od kamaratov zo Slovenska – ze sa napr. zrusili poplatky u lekarov (tych 20 Sk), aj za recepty a podobne. Cim vsak vraj vznikla dost velka „diera“ v rozpocte zdravotnictva, ktora sa z niekadial vykryt musi. A tak sa vraj najnovsie dost zdvihli ceny niektorych liekov, ktore teda stat prestal dotovat do takej miery ako predtym. Moja svokra je z toho dost vedla, teraz si nepamatam presne, co to boli za sumy, ale mi to pripada, ze za nejaky liek da miesto 60Sk az 300Sk. To uz potom fakt neviem, ci neni lacnejsie kazdemu zaplatit radsej tie poplatky u lekara. Moc do toho nevidim, ci to skutocne tak vsetko so sebou suvisi – viete dakto daco o tom? Mne sa totiz aj zda, ze sice na jednej strane samozrejme z politiky profituje vselikto, no na druhej strane stat ani nema potrebne prostriedky, ktore treba (napr. v zdravotnictve, ale i inde) na jeho rozvoj. Ja som si aspon myslela, ze aj preto su tie rozne restrikcne opatrenia a nejako som verila tomu, ze to bude nakoniec na dobro veci – ze teraz bude sa zit tazko, ale do buducnosti do bude plus – nebude narastat statny dlh a slovenska ekonomika sa zmoze.. Uvazujem zle? Iste, keby sa stat nerozkradal este k tomu vsetkemu, bolo by este lepsie..
Este sa tu spominalo, ako prichadzaju zahranicni investori na Slovensko a vytvaraju pracovne prilezitosti.. Podla mna to ma jeden hacik. Tie pracovne prilezitosti naozaj su, avsak mam pocit, ze len docasne – a mozno o dakych 20 rokov sa budu automobilky atd. presuvat zas o kus dalej na vychod, kde zas budu mat lacnu pracovnu silu… A vsetko kapital vezmu so sebou, nebudu uz na Slovensku investovat. Podla mna by bola lepsia situacia, ak by boli statom podporovane slovenske firmy, podniky, ktore by ludi nielen zamestnavali, ale aj do buducnosti by to malo zmysel.. No to by asi najprv predtym mnohe dobre podniky nemali zkrachovat a byt vytunelovane.. I tak si vsak myslim, ze tento humbuk s pracovnymi miestami je do istej miery fakt len humbuk (hoci iste je plus, ze mnohi ludia pracu vdaka tomu maju)- a zas len na tom zbohatli podaktori jednotlivci..
Cechoslovak,
tie cisla asi nechame cislami. Tebe sa nepozdavaju moje, mne tvoje. Tie moje mali byt len dokazom o nepriaznivej ekonomickej situacii na Slovensku, tie tvoje asi mali tvrdit opak…
Nakoniec, staci sa pozriet na par faktov, minimalne ten, ze ludia odchadzaju vo velkom z vychodu na zapad a nie na opak. O tom, ze ten rozdiel v zivotnej urovni medzi Slovenskom a zap. Europou je podstatny, svedci aj urcite sebezaprenie (obetovanie). Napr. Slovaci s VS vzdelanim prijmu aj nekvalifikovanu ci nizkokvalifikovanu pracu v zahranici, tym aj urcite pohrdanie ich okolia; emigranti su casto odluceni od rodiny alebo Slovensko im hodne chyba, niekedy uplne nenavidia svoj pobyt mimo Slovenska, atd. Je to vsak stale lepsie nez zostat na Slovensku. Keby nebolo tak by zostali na Slovensku.
Ano, je pravda, ze v 60tych a mozno i 70tych rokoch chodilo do CSSR hodne ludi zo zapadu, ci uz do Tatier alebo na tie nakupy. Myslim, ze vtedajsi kurz ich meny voci Kcs bol pre nich vyhodny.
Tie perspektivy Slovenska – aj ja dufam, ze sa to casom zlepsi, aspon pokial nehovorime o blizkej buducnosti.
Tina,
berem to vyznanie. O com bol ten sen? Alebo to nie je nic na zverejnovanie? 😉 Mne sa o tebe este nesnivalo, ale ktohovie coho sa este dozijem…
Ano, s tym „keby“ to je dost tazke.
Osobne si vsak myslim, ze existencia socializmu mala pozitivny vplyv na postavenie radovych zamestnancov a nezamestnanych vo vyspelych kap. krajinach, pretoze keby ich (tychto ludi) spolocnost nechala napospas osudu (teda rozdiely medzi bohatymi a chudobnymi by boli vyrazne), tak by socializmus zacal v tychto krajinach popularniet, cim by sa vychod vlastne mohol priblizit k vitazstvu studenej vojny.
Teda staty Varsavskej zmluvy boli vlastne takou protivahou, ktora nutila politikov zap. Europy a S. Ameriky vytvarat priaznive prostredie pre vsetky vrstvy obyvatelstva.
Pozri, teraz: Socializmus v Europe neexistuje (nebezpecie z byvaleho ZSSR sa vytratilo), tak od 90tych rokov sa pomalicky zacina postavenie strednej ci nizsej vrstvy v zap. Europe a S. Amerike oslabovat. Osobne to teda nemozem potvrdit, ale z toho co citam a pocuvam sa zda ze je to tak.
Nuz, takze aspon jedna pozitivna crta existencie socializmu, i ked v uvedenom pripade z neho tazili viac ludia na zapade nez na vychode.
Ale ked ideme do dosledkov, tak to dobre postavenie sirokych vrstiev na zapade nakoniec prinieslo ovocie aj vychodoeuropanom, kedze za poslednych 16 rokov tam stale nachadzaju prijatelne podmienky na pracu alebo dokonca i na zivot.
Cize v skratke: Existencia socialismu—>Dobre podmienky pracujucich (aj nepracujucich) na zapade—>V 90tych rokoch a dnes este stale dost dobre, aby si ich emigranti z vych. Europy mohli uzit.
Ako by to vyzeralo v pripade, ze by ten socializmus nebol, si netrufam spekulovat, ale je mozne aj to, ze v dosledku absencie tej protivahy (existencie socialismu) by sa vyvoj v minulom storoci vo svete uberal cestou prehlbovania socialnych rozdielov medzi ludmi, takze dnes by bolo mozno standardom vidiet na jednej strane financnu oligarchiu, na druhej strane sluhov ci doslova otrokov, zatial co medzi tymito protipolmi by nemusela existovat stredna vrstva.
Fantazirujem, ale kto moze povedat, ze by to tak nemohlo byt…
Ak vsak mozem ponuknut moj nazor, tak si myslim, ze VOSR v 1917 a to co v suvislosti s nou nasledovalo az do r. 1989, bolo lekciou vyspelej casti sveta kde sa ta revolucia nerozsirila.
Statna podpora slovenskym podnikom/firmam v mene ekonomickeho osamostatnenia je sice pekna myslienka, ale tazko realizovatelna. Ono, ti podnikatelia v prvom rade zamestnaju toho komu budu moct platit menej, bez ohladu ci je niekto Slovak alebo cudzinec. Prave preto vidime niektore zprivatizovane sl. firmy odchadzat za este lacnejsou prac. silou nez je ta na Slovensku. Prikladom je firma Matador, ktora ma vyrobne v Afrike, V Rusku a mozno v dalsich lacnych castiach sveta…
Inymi slovami, globalizacia je silny faktor. To vyvazanie investicii z jednej casti kontinentu/sveta do druhej, spolu s migraciou pracovnej sily za pracou dost celu situaciu komplikuje. Neviem kam to povedie, ale minimale jeden vysledok bude splyanie ras a narodnosti, zanikanie statov (aha, ved uz teraz neexistuju hranice medzi clenmi EU)…. Mozno je to otazka dalekej buducnosti, tak nejak sa to rysuje. Co to prinesie svetu, mozme len hadat…
Emigrant:
NO to ja neviem, o com to bolo, ale myslim daco pozitivne;-)) Mne sa teraz vela sniva, co je nasledkom toho, ze moja Veronika je pomerne casto v noci hore, takze sa casto budim. Zda sa, ze je pravda, ze sa cloveku sniva par sekund ci kolko pred prebudenim. V kazdom pripade, dako mi prestava mysliet, tak len dufam, ze jej uz konecne vyjdu vsetky zuby, lebo budem cochvila vyzerat jak matoha;-))
Ahoj Emigrant,
to s tými císlami je v poriadku – ja som tým chcel svojím spôsobom ukázat, aký je (bol) rozdiel v myslení Meciarovej vlády a Dzurindovej.
Tá prvá vraj (!?) nechcela rozpredat Slovensko zahranicným investorom, lebo si myslela (…), ze stát môze existovat a fungovat ako za komunizmu.
Tlacit dalej bankovky kryté prácou.
Tá druhá pochopila, ze aj ked neodstráni nezamestnanost úplne (tá pravdepodobne neexistuje len vo Vatikáne), aspon ju znízi.
A to sa jej podarilo.
Emigrant:
No ja sa nestazujem, pokial su deti zdrave, je to OK, zuby tusim idu kazdemu;-))) Je na to taka masticka, myslim, ze aj zaberie, ale netrva to dlho. No ako prva pomoc to je fajn. Ale napr. ked jej to natriem vecer, tak to neucinkuje celu noc. V noci zabera najlepsie maminkine mliecko;-)) To je tusim vseliek;-)) Ale sa mi zda, ze nateraz by jej mali ist akoze posledne, potom zas o daky rok ci jak. Sme sa s muzom smiali, ze najprv deti bolieva brusko, ked su uplne malinke, potom je chvilku pauza a potom zas idu zuby;-))
No zaujimava hypoteza, co pises o posobeni socializmu na klimu v kapitalistickych krajinach. Mne sa k tomu tazko vyjadrovat, dako som sa tymto predtym nezaoberala. Avsak nemyslim si, ze zhorsovanie sa situacie ekonomickej v krajinach zapadnej Europy suvisi s padnutim socializmu v tomto zmysle. Iste v zapadnom Nemecku to ma priamy suvis, kedze sa stali s vychodnym jednou krajinou. Skor si myslim, ze to suvisi s celkovou hospodarskou klimou vo svete, resp. s hospodarskou krizou, ktora nastava. Ameriku este vcelku obchadza, dobre si to s tou ropou zariadila;-)) No, k dobremu to iste neide. Mne ani ta globalizacia nevonia.. A k comu to vedie, sa da ciastocne vycitat aj z Biblie;-))
Vazeni,
kliknite si na
class=“postlink“ href=“http://novinky.blog.sme.sk/c/69741/Socialisticke-retro-opat-na-SME-Online.html“> http://novinky.blog.sme.sk/c/69741/Soci … nline.html
V clanku si kliknite na dobove videa. Druhe video v poradi je zvucka z 30 pripadov majora Zemana. Nema chybu! 🙂
Tvoja reakcia