Este ma napadlo – moj otec cely zivot poctivo pracoval, no nebol v strane.. Takze si tiez robotu odmakaval aj za ostatnych, ktori aj viac zarobili a omnoho menej robili. Vsetci ho chvalili, ako je sikovny, ale to bolo tak vsetko, co z toho mal. A je z toho dost zatrpknuty, hovorieva, ze keby bol o 20 rokov mladsi, okamzite odchadza prec. Ono je pravda, ze ak je clovek sikovny, tu na zapade je iste lepsie zaplateny (isteze, robotu najst tiez neni vzdy najlahsie). Moj ujo vsak (mamin brat) z podobnych dovodov zo Slovenska zdrhol, je v Australii, a nemoze sa stazovat, ze by svoju sikovnost nevyuzil a nezurocil – v zamestnani robi uz roky (tiez strojar – inzinier), su s nim velmi spokojni a napriek niekolkonasobnemu prepustaniu si ho stale nechavaju, hoci je cudzinec – a zarobi tiez fajn. Samozrejme, ze nasi mali potahovacky este aj z toho, ze ujo zdrhol, chodili nam otvorene a popreciarkovane listy od neho, dake vypocuvania zda sa. Mojmu dedkovi zas z prilezitosti znarodnovania znarodnili vlastnu malicku pekaren (kde piekol len on s manzelkou, cize ziaden velky podnikatel a zdierac – jediny, koho „zdieral“ bol on sam, lebo makali fakt od svitu do mrku). Sam sa vypracoval z „nikoho“, zarobil si na pec a piekol chleba. A ked sa mu konecne troska zacalo darit, ze by hadam vzal i dakoho do ucenia, tak ho znarodnili a ak chcel robit, musel ist robit do obecnej pekarne, kde mu bol sefom chlapik z vedlajsej dediny, ku ktoremu nikto skoro nechodil na chleba, lebo bol „hnusny“ (a k nemu chodili specialne aj z vedlajsich dedin). Ono podla mna je to dobra myslienka tiez, ze by vsetci ludia mali tolko, kolko potrebuju – a mali by sa vsetci dobre. Bohuzial, fungovat to asi nikdy nebude, lebo je clovek taky je.
Clovece ludia moji,ked len citam clankyod Renci od Pala od Tiny,tak sa mi zda vraciat sa do starych dobrych casov.Vynikajuco to opisala Renca.Presne som si predstavovala situacie.A aj Palo.To bola sranda s tymi lizatkami,pamatam si na zakladke to bolo skoro povinnostou.Najma na meniny.A s tym pocuvanim hudby?Mala som magnetak a chytala som nejake tie zahranicne stanice,dali sa chytit len neskoro vecer.Na strednom Slovensku to bola bieda,nedali sa chytit rakusania(len niekedy a velmi slabo),nejaky ten madar.Pocvula som Pozor zakruta,lebo medzi prispevkami davali celkom dobre pesnicky a ja som ich nahravala na kazetu.A nejake nove zahranicne pesnicky si si potom mohla vypocut aj na diskach.A pamatam ked zacali na diskach ukazovat aj video,tak sme tam vsetci len cumeli na monitor.Mohla som konecne vidiet Madonnu ci Europe,Bon Jovi.A moja detska izba bola samy plagat,co som si zohnala od kamosov co mali Bravo.
V podstate nam vobec nebolo zle,mali sme o vsetko zabezpecene o pracu o deti o zdravie,o skolu,dokonca aj o rekreacie.A to ze sme museli cakat na toaletak a vlozky?Bolo to len vynimocne.
My sme v Ba super chytali rakuske stanice v radii aj v telke, oco kukaval rakuske spravy, som si donedavna myslela, ze to mohli vsetci na Slovensku, no manzel je zTatier a tam samozrejme nebolo nic (mne to ako decku samozrejme nedoslo;-)) Cize sme nahravali normalne super pesnicky z rakuskeho radia;-)) Ja som si rifle iba sila, kupovane som teda nemala, nasi na to nemali ani vobec na tuzex, nikdy sme tam nic nekupili. Je pravda, ze bol clovek taky daky tvorivejsi – ja som vela sila, strikovala, hackovala… Teraz sa mi nechce, radsej si co potrebujem kupim (hoci tu v Nemecku su take latky drahe, ze sa mi ani sit neoplati) Tiez ked tu spominate, su to aj moje spomienky.. Aj tu stranku na Sme som kukala, je to super… A doteraz si myslim, ze mnohe slovenske sladkosti su lepsie ako mnohe tu;-)) (i ked moj muz so mnou nesuhlasi;-)
Tina
je to tak ,rakusku telku a radio sa dalo chytit len v Blave a v jej blizkosti.Ako sme Vam kvoli tomu zavideli.To,ze sme boli tvorivejsi je pravda,ja so sestrou som strikovala,robili sme pekne svetry,saly, vesty.Mama nam sila saty sukne,bluzky aj ked som najradsej chodila v nohaviciach(mama mi sila manchestrove)a v rifliach.Ale zato sme si viac cenili veci.Vedeli sme ake su hodnoty zivota,aj ked sme sa napr.niekedy spili.V tejto dobe sa dava velky vyznam kto co ma,ako k tomu prisiel,musim to mat aj ja atd.V taliansku sa tomu hovori komercialna doba.Mimochodom o aky clanok sa jena na Sme?
S rakuskym radiom nemate celkom pravdu. ORF sa dalo chytit dost daleko na severe – aspon tak po Trencin, Prievidzu a Zvolen (priblizne rovnako vzdusnou ciarou). Samozrejme ze na vychode sa nechytahlo nic, a televizny signal nebol dalej od Bratislavy dobry – mozno este tak po Trnavu ci Nitru… To hovorim o zaciatku 80-tych rokov ked som ako pubertak pocuval len nemecky rozhals 🙂 No nic, k veci – na zaciatku temy som slubil dobre a zle zo sociku. Najskor to dobre, na zle momentalne nemam naladu:
Bolo beznym zvykom ze sa prisen sledovala cionnost kazdej cirkvi. Napriek tomu sa tolerovali charitne organizacie, lebo stat (t.j komunisticke vedenie) si bolo plne vedome ako prispievaju k zlepseniu socialnej situacie. Ja si velmi zivo pamatam jednu pani co zila v malom jednozibovom byte (na prvom poschodi – vsetko bolo treba vlacit po schodoch). Jej celozivotnym poslanim bolo balit baliky z darovaneho oblecenia a topanok a posielat to do rozvojovych krajin po svete. JA som prispieval len financne, a poviem Vam pravdu – to boli najlepsie pouzite peniaze. Za sociku som totiz bol zivnostnikom – nic extra, vela ludi bolo „na volnej nohe“, to sa dalo robit aj ked clovek nebol umelcom, len bolo treba obehat urady a zistit si co treba. Pokial cloveku nezalezalo na kariere bolo to lepsie nez robit pre stat a vladu. Ale odbocujem… Vzdy som dojaty ked spominam na to ako tito ludia – spominana pani a cela hrba inych co jej pomahali, prakticky cely zivot pomahali uplne nezistne inym. Vacsina veci sa posielala do Afriky, ale niekedy v polovici 80-tych rokov zdrazelo postovne natolko ze to nebolo mozne, a zacalo sa posielat prakticky vsetko na vychod. Hlavnymi prijemcami boli Ukrajina a Rumunsko – v Rumunsku existuje vela Slovakov, pokial neviete, a tito sa mali drasticky horsie nez kedykolvek sme sa my mali na Slovensku – a to nielen ekonomicky. S Ukrajinou je to podobne, niekto to tu uz opisal. Pamatam sa na par stretnuti ked niekto prisiel nazad – obcas sa zorganizovalo auto ktorym niekto odviezol veci. Potom prisli ti co boli poreferovat – taketo sttretnutia boli len pre tych co boli zainteresovani, keby na to napr StB prisla bolo by po chlebe, aj ked ako som spomenul – tolerovalo sa mnoho takychto veci. Teraz za vyspeleho kapitalizmu som si isty ze rovnaka pomoc inym existuje, ale nie je to uz take nezistne ako kedysi, peniaze dnes su kapital, kazdy „investuje“ takze na tu nezistnost neostava… Asi tolko 🙂
Tina
len teraz som sa dostala na tuto stranku,takze ti dakujem za odpoved a neskor sa na tu stranku urcite pozriem.
Protinozec
s tym radiom je to tak,ze vo Zvolene sa dalo nieco chytit ale len neskoro vecer,nejaku stanicu v nemcine som aj pocula aj ked velmi prerusovanu,ale vtedy som nevedela o aku ide.
no, my na zahori, len 12 km od rakuskej hranice sme mali perfektny prijem ORF, bicyklami sme chodili, kym nas tabulky nezastavili, ze sme v pohranicnom pasme….
pamatam si, po revolucii sme sli vsetci na vylet do hohenau, prva dedinka za hranicou oproti moravskemu janu, prevazalo sa kompou…deti nasich znamych sa tam bali ist, mali ani nie desat rokov, ale v skole ich ucili, ze je tam kapitalizmus a to znamena bohatych a chudobnych, a tak….
inac, jedno negativum, pre mna ako pre dieta som nasla….za socializmu boli pracovne soboty…:):):)
Pozrel som si tu web stranku „socializmus“. Ma jednu velku chybu – nejde vobec o socializmus, je to skor historia poslednych par desatroci. To ze napr zuvacky Pedro boli uspesne a popularne nema nic spolocne so socializmom, skor priciny su ze – bol to spravny vyrobok na trhu v spravnom case (presne tak by sa uchytil aj v kapitalizme), a nemal prakticky na trhu konkurenciu (ako by to uvital nejaky vyrobca zuvaciek v kapitalistickej krajine 🙂 Samotna znacka „Pedro“ nema nic spolocne so socializmom- prave naopak, znie to skor ako nieco z divokeho zapadu – uz len slovo „zapad“ sa socialistickym ideologom protivilo!
Myslim ze toto je problem nielen tej webstranky (ci online manazera SME 🙂 ale aj vacsiny ucastnikov tejto diskusie – pletieme si historiu s ideologiou, a charakteristicke crty slovenskeho naroda s idelamymi vlastnostami komunistickych budovatelov… Moja skesenost s vlastnymi kamaratmi co su na Slovensku je taka ze zostali taki isti ako boli ked som este zil na Slovensku, az na to ze mnohi su teraz velmi zaneprazdneni, lebo jednak uz su starsi a maju zodpovednost kym za mladi sme mohli lietat po zabavach tri krat tyzdenne, a jednak tym ze ich situacia sa zmenila – maju rodiny, riadia biznis, atd. Ak by sme boli v socializme bolo by to rovnake – mnohi by boli na vyssich postoch, postupili v stranickych funkciach, mali rodinu a deti=viac starosti… pripadne niektori by mozno boli zabasnuti na par rokov za hanobenie republiky 🙂
protinozec
Pozrel som si tvoj usmernujuci „prispevok“. Ma jednu velku chybu – nebavi ma.Tema znie: „detstvo a mladost za socializmu“, no a take Pedro alebo Granko mi tie casy pripomenu uplne krasne. Teraz vsak uz vieme, ze to bol spravny vyrobok na trhu v spravnom case a ze by sa uchytil i v kapitalizme…No my sa uz budeme snazit vystriezviet, aby sme si neplietli historiu s ideologiou a zacali konecne pisat k veci! A dufam, ze aj online manazer SME sa zobudi…
protinozec:
Mne sa ta stranka k tejto nasej diskusii velice hodi, prave kvoli tym spomienkam na detstvo, ako pise aj Palo. Je to uz teraz romantika, ked som si to kukala, fakt to na mna zavanulo starymi casmi;-))) Si to pekne napisal s tou pomocou do zahranicia chudobnejsim. Ale myslim, ze to funguje aj nadalej, napr. rozne tie charity pri kostoloch, kam ludia mozu nosit saty. Ja som v Rumunsku bola tak hadam pred 6 . 7 rokmi asi tak 2 tyzdne na sluzobke, a musim povedat, ze som bola riadne sokovana. Sli sme akoze „hlavnym tahom“ na bukurest asi cez pol Rumunska, cize sme dost videli z krajiny a miest, i ked zvacsa z auta.. Sa priznam, chytila som tam riadnu depku. Som teda zanieteny pamiatkar a pamiatky tam boli nadherne a zachovane (nepremalovane vselijakymi dementnymi natermi a nepatricnymi prestavbami). Ked mi vsak za chvilu doslo, PRECo to tak je – ze ludia tam ziju z ruky do huby a este horsie, fakt mi ostalo zle a ani som sa z toho uz nedokazala tesit. Ked clovek videl tie smutne tvare ludi na uliciach, a kozy na balkone, a na kopci za jednym sidlisko vo velkom meste stado oviec.. Osarpane, domy, hotel, kde sme byvali – no, skoda reci. Byvali sme v byvalych kupeloch, vsetko osarpane, znicene.. Uplne bezne tam clovek stretaval voz s konmi na ceste, coz bol normalny regulerny dopravny prostriedok aj so SPZ.. A to sme videli fakt malo, neskor som viac citala o tejto chudobe tam.. A ten hlavny tah cez rumunsko, ked sa robili vtipy o cestach, ze ako sa povia cesta po japonsky – odpoved bola „samajama“, tak presne to tam bolo.. Odfrezovane kusy ciest, hlboke a rozlahle jamy a to kazdu chvilu… Ked sme dosli spat na Slovensko, nase auto malo osmicku na zadnom kolese;-))) Boli sme tam na jar, po roztopeni snehu, co este podciarkovalo bezutesnost krajiny.. Ked sme sa vratili, tak som sa tesila, ze sme konecne v civilizovanom a skvelom slovensku;-))
Jana Goegel
Odkial zo Zahorie si povodne?
Dakto to tuz uz spominal, ale tie dovolenky ROH a pionierske tabory fakt nebola zla vec. my sme sa napr. s nasimi nikdy nedostali na dovolenku niekam za hranice, no mne to napr. ani nejak v tom veku este nevadilo, zato sme boli uz za decka v Krkonosiach a podobne a bolo to aj financne dostupne. Pionierske tabory boli tiez super, ja som ich mala velmi rada (a moj muz to neznasal;-)) Ked sa zmenil rezim, zacali sme robievat tabory pre deti pri nasej fare ;-))) Teda nie pionierske tabory, samozrejme. Pamatam si, ako som bola aj pionier (zvazaka som uz „nestihla“), mne osobne bolo to producirovanie sa v rovnosatach nepacilo. Ono je to cele take cudne. Ja za decka som vsetko brala tak, jak nas ucili v skole a nic sa mi nezdalo divne, ani som nad tym nepochybovala. Tiez som si myslela o hnuskom kapitalistickom zderskom svete „svoje“, i ked na druhej strane sme „zrali“ rakuske reklamy v telke a ked nam ujo z Australie poslal balik a v nom boli rozne „zahranicne“ zuvacky, tic-tacy a podobne, boli sme v siedmom nebi!!! Sa dnes divim, ako to, ze to nestopli uz dakde na hraniciach. Nasi doma nikdy nic nehovorili ine, ako bolo navonok, co si mysleli, neviem riadne dodnes. Skor asi boli take typy nevytrcat z radu, hoci do KSS nevstupovali. Ked si teraz predstavim to oblbovanie a moje neskorsie vytriezvenie… Ja som si myslela, ze uz nikde na svete nie su vojny a vsetci si ziju dobre a chudobne krajiny neexistuju.. Pisala som si s Ruskou, Polkou, Bulharkou.. A bolo mi akurat cudne, ze mi Ruska raz pisala, ze jej mam uz neviem co vsetko poslat, lebo to tam nemaju (to som nechapala). Proste som bola totalny produkt tejto budovatelskej vychovy;-))) Bola som dost sokovana, ked som sa po padnuti rezimu neskor dozvedela o celom tom pozadi a cim dalej tym viac mi bolo z toho zle..
Dnes poobede som videla jeden dokumentarny film na Phoenix (GER) o Vaclavovi Havlovi pri prilezitosti jeho 70tky. Ukazovali tam jeho cely zivotopis od narodenia az po dnes, Prahu a aj zamatovu revoluciu. Rozpravali aj o jeho politickej vazbe, Charte 77 no vsetko. Bola to silna emocia. Ja som v tom case mala 18 rokov, chodila som na nadstavbu na hotelku do Piestan(odtial aj pochadzam). Par mesiacov pred revoluciou, jedneho dna vosla zastupkyna riaditela do nasej triedy, ista pani Lihanova, premerala si nas orlim zrakom a povedala: „Vsetci ti co maju na sebe jeans, maju 10 minut nato, aby sa isli prezliect do inych nohavic, alebo sukne, inac budu vyhodeni zo skoly!“. Nastala totalna panika, si 60% ziakov bolo prave v jeansoch no aj ja medzi nimi. Vyleteli sme z triedy, niektori isli ku kamosom na intrak, proste, kde sa dalo a co sa dalo prezliect. Vsetci do jedneho sme sa dotych desiatich minut vratili prezleceni. To hadam nemusim hovorit, ze zastupkyna, riaditel, par profesorov boli silni komunisti. Asi 2 mesiae na to – november 1989 – zamatova revolucia. Dnes po tom dokumentari,co som videla sa mi to vsetko obnovilo v pamati. Samozrejme po revolucii riaditel aj zastupkyna leteli zo skoly oni. My sme vtedy zboznovali Havla, boli sme mladi, plni idealov. Bolo to nieco uzasne. Prve cesty do Rakuska, nove skusenosti. Ja sa este stale povazujem, ze som z Ceskoslovenska. Vlastne, ked vzniklo Slovensko uz som bola 3 roky vonku. Osobne mi viac nieco hovori „Made in Czechoslovakia“, aj ceskoslovenske sportove uspechy, v case som mala vela spravnych kamosov z Ciech. Podla mna Slovensko stratilo oddelenim sa od Ciech. Aj ked asi odbocim od temy, zaujimali by ma nazory Vas diskutujucich, co vy na to.
simona
Takych je nas viac. My(on – slovak, ona – ceska) sa stale pokladame za Cechoslovakov. Tiez sa tak aj vzdy predstavujeme na otazky, odkial sme. Ludia sa nas snazia opravit ze ako vraj to uz neexistuje, ale my na to ze to bola len politicka hra a Ceskoslovensko je stale! Vo Francuzsku sme zalozili Ceskoslovensku kulturnu organizaciu, uradne schvalenu a pri nasich akciach tiez prezentujeme Ceskoslovensku kulturu, tradicie a folklor.
mne komunizmus znicili zivot..a celej mojej rodine tiez.Boli sme velmi bohati,vlastnili sme fabriky,pozemky,zamky ,mali sme aristokraticky povod a komunisti nam vsetko ukraddli a zhindrovali tak,ze po restitucii toho na vratenie vela nezostalo…..komunizmus je pliaga!Ozobracit ludi,pobrat im to co im starocia patri…..
Palo:
Ja by som zas s Tebou az tak uplne nesuhlasila. Uz som tu spominala mojho dedka, ktory sa z cloveka chudobneho co nic nemal vlastnou drinou (spaval hadam 5 hodin) vypracoval a vybudoval si trocha pekarske remeslo a fakt ho komunisti ozobracili… Nemali podla mna na to pravo, bol to jeho pot a jeho praca, nikoho nevykoristoval, iba ak seba;-) Okrem toho si tiez myslim, ze komunisti akoby dakedy boli bez mozgu a kultury a aj pamiatky, ktore vzali povodnym vlastnikom hrozne splundracili a znicili – a zacali sa „akoze“ o ne starat, co im vobec neprospelo.. Lebo je asi logicke, ze o svoj majetok sa clovek stara lepsie. A tak co nam neznicili vojny na slovensku, znicilo sa pri znarodnovani (alebo po nom). Cize taketo nasilne vyvlastnovanie nemusi byt vzdycky „koser“. Najma ten fakt, ze sa vela veci fakt „znicilo“ a poslo k horsiemu, coz je teda skoda. Svojim sposobom je to vlastne nieco na sposob nasej uzasnej „privatizacie“;-)) Ale je zas pravda, ze mnohi feudali naozaj majetok len zabrali a pokradli a tiez ludi ozobracili, este aj na nich robit museli. Hoci ja hovorim, ze dnes je to este horsie – a dnesni kapitalisti este viac zdieraju cloveka z koze ako kedysi feudali.. A smejem sa na tom, ako sme sa ucili, ake to bolo nespravodlive, ze sa museli odvadzat desiatky cirkvi… Rozumej 10 percent!!! Kolko percent su dnes dane, ktore musime odvadzat statu? No neviem, ci nie tu v Nemecku az dakych 45 percent!! To je normalne? Keby to bolo aspon fakt pouzite na spolocne dobro a dobre veci, bohuzial na Slovensku to zda sa neplati.. Moj muz tiez vzdy hovorieva, ako k tomu napr. on pride, ze sa narodil v chudobnej rodine a iny v bohatej.. Ine je, ked clovek fakt zbohatne svojou pracou a poctivym sposobom. Avsak tak sa velmi zbohatnut neda;-))
Möj stary otec chodil do Ameriky na zarobky, mal velke pozemky, kone,rözny dobytok, pred vojnou velmi bohati ludia na tu dobu. moja mama sa narodila v 1947, a dost mi o tom rozpravala, velky rodinny murovany dom, hodne jedla…. proste velky statkari. No a co sa stalo ?
Pozemky, kde napriklad je postavena zel. stanica v Lipt. Mikulasi, nemocnica , kasarne, a mnoho dalsich velikanskych pozemkou okolo 15 km- spolu, to nam za komunistou zhabali, len tak. Poctivo vyrobene peniaze, fuj….
OK, mate pravdu, tie emocionalne asociacie z minulosti asi budu patrit k socializmu aj ked s ideologiou nemaju nic spolocne (skor naopak). KEdze som slubil aj negativnu spomienku – tu je:
Za socializmu jednou charakteristikou niektorych typov ludi bolo ze sa skratka a dobre zapredali rezimu. To bolo asi to najhorsie co si pamatam. Bolo takych ludi viac co som mal tu cest poznat, aj ked obcas v niektorom z nich sa objavil naznak toho ze si uvedonuju co sa s nimi deje, ale bolo neskoro, diablovi sa upisali a nemali na vyber… Ak ste socik zazili tak budete urcite vediet o com hovorim, kazdy poznal niekoho kto bol „zaryty“ komunista a mal kazdu chvilu nutkanie niekomu dokazat aky je horlivy. Priklad prave dala Simona s ich zastupkynou riaditela… JA si plamatam napriklad ludi ktori boli celkom normalni, dokonca niekedy aj nadpriemerne inteligentni a predsa sa upisali ideologii. Napriklad na vyske sme mali v rocniku chalana ktory bol jeden z najschopnejsich co sa tyka matiky a fyziky (bez protekcie, mal na to skratka hlavu), jeho otec bol myslim chirurgom v nemocnici ci nieco take… Na druhej strane ale prvy vstupil do strany, horlivo nas presviedcal o tom ako bude lepsie ked nasa generacia nebude uz pozerat len na to kolko kto zaraba, atd, ale bude budovat rovnopravnost a podobne veci. Okrem toho bol jednoznacne vzdy za to aby sa nosila zvazacka uniforma… no skratka nebola s nim logicka rec, aj ked ako hovorim co sa tyka studia bol spickovy. No nic, poslali ho na vymenny pobyt do Kyjeva a ked prisiel nazad tak sklapol (to bolo na zaciatku 80-tych rokov) lebo videl k akemu blahobytu to budovanie vedie. Ale k veci – ten mal jedneho kamarata tiez horliveho, co sa so mnou dostal na vojnu, takze ten ma tak nepriamo poznal, ja jeho len po mene. Vela som si o tom nemyslel, ani vo sne by ma nebolo napadlo ze tito ludia prakticky zili pre stranu. Ked sme mali na vojne prvu vychadzku ten dotycny kandidat ma sledoval (to som sa dozvedel neskor), vedel totiz – od toho kamosa z mojho rocnika, ze mam priatelku v Holandsku, s tou som sa zoznamil v poslednom rocniku vysky, ale nie vela ludi o tom vedelo. Teda v skratke – udal ma politrukovi, ten mal samozrejme dobre pravomoci – dal prehladat postovu schranku – vedel ktoru, aj ked bola v meste, a nasiel dopis, ktory samozrejme otvoril. Predvolal ma na vysluch, to bol jeden z najstresovejsich zazitkov v mojom kratkom zivote (az neskor sa zistilo ze zaludocne vredy nie su sposobene stresom – pre tych co nie su fundovani v medicine 🙂 Najhorsie bolo ze som vedel kto ma udal, ale hubu som mu rozbit nemohol… Par tyzdnov som mal peklo ale nakoniec som bol rad ze som vysiel bez basy. Takze tolko – to je ten najhorsi priklad na ktory si ja spominam. Takych mensich prikladov je kopa- ked „horlivy“ kandidat do strany udal suseda ze cez marodku obera jablka, za co potom dostal dobry bodik a pochvalu od predsedu miestnej organizacie strany 🙂 Nemyslim ze to v tych ludoch este vymrelo – treba dalsiu generaciu bez tychto horlivcov. Ale nastastie su v drvivej mensine, a nemaju uz take pole posobnosti ako kedysi!
Ako si pamatame detstvo za socializmu ? No, nebudem sa opakovat po vsetkych, ano, cakali sme na rozky, chleba/na malej dedine boli vzdy iba jedny potraviny, aj maso bolo ake bolo, ale nebol taky presyteny trh, teraz, ked clovek pride do potravin, tak kupi vsetko kde mu zostanu oci a preto sa tak vela vyhadzuje, ludia plytvaju, napr. kupite si na cistenie cif, a ine ostatne veci, nabuduci tyzden vam v telke predstavia novy obal cifu, a kupite si aj ten, proste mi vadi ten presyteny trh. Kedysi bola iba jedna okena a cistila okna dobre, teraz ich je velmi vela a vlastne je to to iste…. Nezostanem vsak iba pri tovare v obchodoch. Ludia boli za socializmu aj ked poznaceni dobou, ale boli veselsi, viac sa chodilo na navstevy, pamatam, ako u nas sa vzdy veselo oslavovali meniny, narodky a vzdy bola napecena krasna torta a zakusky, to caro sa teraz kupit nikde neda, vsade vidime stres, pracujeme 8 hodin, z cestou domov je to 10, potom rychle vecera, sprcha, a dalsi den sa blizi, nemame ani cas sa stretnut s kamosmi na obycajnu kavicku, vsetci su akisi zaneprazdneni a takto sa umorime az do dochodku, a dostaneme vobec nejaky ? Co mi za socializmu trosku „hralo“ na notu, bolo to, ze bolo ako-tak postarane o ludi, boli skolky, druziny, atd, teraz, co si nezaplatis, to nemas, a kazdy Ta vycicia z penazi ako sa len da. Ludia mali pracu, aj ked aku taku, ale aspon dostali dochodok, aj ked nic moc, ale socialna istota bola zarucena. Co bude s nasou generaciou, ked budeme do dochodku, nevie nik. Stale sa len pridava vek na odchod do dochodku, neviem, ale viete si predstavit 65 rocneho napr. pokladnika v Tescu ? Videla som jednu starsiu pani za pokladnou, a veru, chudera, mala uz problemy. Takze neviem. Z detstva som si odniesla urcite to, co ludia na zapade nikdy nepoznali, no, tie ich znackove veci, teraz sa aj tak vsetko chvali nasivkami „made in China“ a kupite so to v drahom znackovom obchode. Takze, budeme iba spominat v dobrom. Samozrejme, ako vasniva cestovatelka, mi vadilo, ze sme sa nikdy nedostali ani do Juhosky, pretoze sme nikto neboli v KSC, no tak sme precestovali Rusko krizom krazom, potom Polsko, potom NDR. Co uz. Ale aj to malo nieco do seba. Nie som zastancom komunizmu, ten rezim uz nech nikdy nepride, ale pozrite si niekedy este taky film, za socializmu, napr. pelisky alebo Ako vytrhnut velrybe stolicku, a ine dobre ceske filmy z tejto doby, a veru, ked sa na ne divam, je mi aj trosku smutno. Myslim, ze ludia boli veselsi a nie tak stresovani. Teraz mi to pripada ako keby sme boli v japonskom meste, kde stres je na kazdodennom poriadku.
Jana goegel
No zo Zahoria som podla toho, ci sa rata Lamac uz k Zahoriu alebo k BA;-)) Ale to tam dost poznam, mam kamosku vo Vysokej pri Morave, v Lozorne sme robievali tabory pre deti, okolo Dunaja vlastne az do Vysokej a dalej na Malacky sme velmi casto chodievali na bicykloch, prip. do Stupavy, tam zas na zmrzku.. No proste tam ten smer bol nas vyletny (najma bicyklovy) smer;-)))
mne sa najviac pacilo ^za socialkzmu ze sme mohli cez pracovnu dobu vsetko vybavit.
frajerky ,deti do skolki zo skolki,holica dokonca aj pracu sme stihli.
nic nebolo ale vsetci sme mali vsetko.
to dnes hakujem v nemecku 14 hodin denne 6 razy do tyzdna a ked pride choroba tak si vyberem dovolenku aby som sa vykuriroval rychlo a podho znova na panske.
mam sice dve auta skoro splateni domcek v nemecku ale ten zivot v socializme bol super.
v sociku som mal tiez trabi a skodu a na ulici sme tiez nebyvali.
Nasa mladost a zazitky z cias socializmu ??
Rocnik 1942 Tazko je vsetko to zle ci dobre si pripominat v kratkom scenari. Aspon heslovite: do 1. tiedy v roku 1948- zaciatky znarodnovania sukromnych majetkov. V roku ca. 1953 (uz neviem presne rok) vymena penazi 1:50 / 1:100 a kdo mal na banke viac ako 1 mil. tak 1:1000 Ozobracenie a znasilnenie naroda. Po znarodneni likvidacia inteligencie, likvidacia nabozenstva ci katolickeho, evangelickeho alebo zidovskeho, zakaz akychkolvek politickych stran – totalna vlada komunistickej strany podla sovietskeho vzoru. Knazi boli odsudeni z dovodu „politickej nespolahlivosti“ na destrocne väzenia, pravnici, profersori spisovatelia a politicky schopni ludia boli poslani do pohranicia ako drevorubaci, mohli pracovat a pomahat budovat socializmus ako nocni straznici ci topici a hadzat uhlie a kto mal stastie, mohol zametat ulice. Väznice boli preplnene politickymi väznami – Leopoldov / Ilava / Jachymov …. Precitaj si knihu od Vaclava Havel. Toto vsetko ako deti sme nechapali, boli to tvrde zazitky nasich rodicov a starych rodicov. Nasi rodicia zazili ine casy, casy slobody zivota a myslenie – ale nasa generacia nic ine nepoznala okrem komunistickej vychovy. Z nas spravili pionierv, pozdejsie sväzakov, poslali nas do pionierskych taborov kde nas miesto ludoveho folkloru ucili budovatelske pesnicky a snazili vychovavat v zmysle komunistickej ideologie. Uz v tom case bolo dieta pozorovane a zistovala sa jeho politicka spolahlivost. O nasej buducnosti rozhodoval kadrovy posudok – vedeny uz od veku pionierov a zalozeny na politickej spolahlivavosti nasich predkov.
Nasi rodicia sa nam snazili poskytnut vsetko co bolo v ich silach a moznostiach aby nam skraslili a sprijemnili nase detstvo pod nadvladou komunistickej ideologie. Nic ine sme nepoznali a nemali sme moznost spoznat nieco ine. Snad to bolo i pozitivne – nepoznali sme drogy (aj ked sme tajne fajcili bystrice alebo lipy), tzw. chuligani boli uz v zarodku zlikvidovani policiou, bolo zakazane pocuvat hudbu od Elvis Presley, pozdejsie i sympatizacia s Beatles bol prejav politickej nezrelosti sväzaka -atd. Lud dostal od komunistov tolko, aby mohol zit a pracovat. Ako pise Inot – pracovny cas bol na vybavovanie osobnych potrieb a ked zostal cas, tak sa i pracovalo. Narod sa naucil kradnut a stratil vzajomnu moralnu uctu zivota. Do parlamentu, ako zastupcovia ludu sa volili zasluzene dojicky krav ovesane nezmyselnymi medajlami, volili sa spolahlivi a komunisticky aktivni bannici … boli voleni ludia, ktori o politike nemali sajnu a dalo sa s nimi lahko manipulovat. Republika sa stala ruskou koloniou, vcetne celeho Varsavskeho paktu. Nastala doba kralovstva estebakov, fizlov – a co bolo nejhorsie – i vzajomne udavanie sa, ci suseda alebo znameho.
Bol som tvrdy antikomunista a po potlaceni nasich rodiacich sa nadeji v roku 1968 – opustil som republiku. Toto boli nase zazitky z detstva, ktore sme pochopili az v pozdejsom veku, zazitky, o ktorych nam nasi rodicia nerozpravali, hadam aj z obavy z represalii, ze nevychovavaju svoje deti v zmysle scialisticko-komunistickej ideologie. Vo Svajciarsu som spoznal, co znamena demokracia, sloboda myslenia a nabozenstva, ale i tvrdu stranku kapitalizmu – tvrdu hadam preto, ze musis skutocne pracovat a v pracovnom case nemaz moznost si vybavovat svoje osobne zalezitosti ???
Musis odovzdat poctivu a hodnote zodpovedajucu pracu – iba tak dosiahnes uspech v „kapitalizme“ A to nas komunisti nedokazali naucit-pretoze i nim nevonala praca. Drvava väcsina tzw. komunistov boli komunisti iba zo zistnych dovodov – bez clenstva nemohol byt riaditelom, ci namestnikom – dostat dobre teple miesto. To vsetko je vsak zname – ale treba si to pripomenut a ulohou dnesnej a buducej generacie je zabranit, aby sa tato doba uz nikdy viac neopakovala.
Robert:
Vdaka velmi za prispevok. Konecne tu niekto napisal aj veci negativne. Mne dost vadi, ked ludia socializmus vychvaluju, ako bolo uzasne, lacno, o vsetkcyh postarane.. Osobne si vsak myslim, ze negativy toho druhu, ako aj Ty opisujes zdaleka tie vyhody prevazuju.. Aspon ja to tak vidim a nikdy ma nik nepresvedci, ako bolo v socializme super..
Robert
Ty si nam tu urobil klasicku „disidentsku“ prednasku, kde si naozaj zdarilo vyzdvihol vsetko svinstvo minuleho rezimu. Myslim, ze si urcite bol dopisovatel akychsi protikomunistickych clankov, pretoze ma pri citani tvojho prispevku az studeny pot oblieva…Akurat si zabudol, ze v tom strasnom a obmadzenom detstve bolo vewla krasnych zazitkov, ktore si uz nase deti neuziju…Tiez neviem, kto ti zakazoval pocuvat Elvisa a Beatles – ja som rocnik 63 a nikto mi to nezakazoval. Taktiez to zovseobecnovanie: narod sa naucil kradnut, pracovny cas bol na vybavovanie osobnych potrieb…Ja nemam tiez taku zkusenost – musel som pracovat a kradnut som nemohol… To ze boli voleni strannicki blbci na vysoke miesta je tiez pravda, ale nebudovali ste vy utecenci roku 68 nahodou socializmus s ludskou tvarou?? Vy ste predsa nechceli nastolenie kapitalizmu, ale len odstranenie ruskej nadvlady a vlady strannickeho primitivizmu…Treba asi pripomenut, ze sucasny socializmus by uz v ziadnom pripade nemohol byt takym oplotenym strasiakom, ako ten minuly rezim. Nemame velkeho brata na vychode, ani Varsavsku zmluvu. Ale asi by v nom nemohla byt taka obrovska bieda poctivo pracujucich zamestnancov a neskutocny blahobyt zamestnavatelov na strane druhej. Kazda Slovenska vlada od roku 1989 narod len podvadzala, tak mi povedz comu a komu uz ti chudaci ludia maju verit??!
Do Svajciarska chodim 2 krat do roka – byva tam sestra. Je tam krasne, cisto, cisto, zo smetiska si zariadis byt…ale zit by som tam nechcel. Take studene a pragmaticke cumaky v Europe tazko najdes. Sestra sa tiez chodi od srdca pobavit domov na Slovensko…
Bolo vala zleho, tiez som za komunistov zdrhol do Rakuska, ale to co sa deje dnes u nas je jednoznacne horsie nez vtedy.
Palo
-rocnik 63 – to som uz mal za sebou 21 rokov zivota pod komunisticko-socialistickou nadvladou. Boli to roky okolo 1958, ked bol antiamericky propagandisismus na vrchole. Ak si co len v PKO ( v Pekaci caj o 5.) co len naznacil nejake tanecne kroky rock and rollu, bol si vyvedeny „usporiaditelmi“ zo saly. Samozrejme, ze si pocuval Elvisa asi ako 12-15 rocny, ale to uz bolo davno po roku 68, kedy uz bolo mozne pocuvat rozhlasove a pozerat televizne programy zo zapadu a nieco take zakazovat bol uz nesmysel -to uznali i komunisti.
Socializmus s ludskou tvarou?? Ano – na to cakal nadrzany narod, cakal na slobodu – ale bez nasilia a prelievania krvy. Ovsem, ze vtedajsia vlada pod vedenim Dubcek, Sloboda, Smrkovsky ….., bola si vedoma, ze prechod k slobode musi byt prevadzany velmi opatrne, po etapach. Avsak media – ako novinari a spisovatelia, ktori boli dovtedy pod tlakom prisnej censury,navydrzali nepovedat pravdu, ukazat a popisat pravu tvar socialistickeho komunizmu pod ruskym jarmom. Pravdu o zavrazdeni presidenta Jana Benesa, fingovane procesy proti Milene Horakovej, proti Slanskemu a vyvrcholenie – obzaloba a poprava Dr. Jozefa Tisu. Toto ruska vlada pod vedenim Brezneva samosrejme nemohla pripustit – bolo nebezpecie, ze pripadne uspesny priklad z CSSR sa prevali do ostatnych statov Varsavskeho paktu. Narod bol v tom case, dalo by sa povedat omameny pocitom nahlej slobody, pisali a citali sa clanky v novinach bez cenzury a kazda protikomunisticka a protiruska zprava bola vsakovana ako do vysusenej spongie. Na tychto par mesiacov prichute slobody nemozem zabudnut. Bolo to omamujuci zazitok.
Samozrejme, ze mam i pekne spomienky na detstvo – tie zostanu zakotvene v pamäti a to neprijemne a zle sa snazi kazdy z nas zatlacit do pozadia a ked sa da, tak i zabudnut. Mesiac skoly v prirode v Cervenom Klastore, prevadzanie sportu ktore bolo podporovane statom, moznost studovat na vysokej skole (ak si bol ten stastny smrtelnik) skoro az zadarmo, udelenie stipendii, Internaty, studentske vykrmovne za maly poplatok, organizovane tanecne zabavy…..
Pises, ze vo Svajciarsku by si nemohol byvat – studene, pragmaticke cumaky – podla toho, s kym sa stykas, ako si sa dokazal integrovat, aky mas pristup k ludom, ako akceptujes ich kulturu a sposob zivot …..ale tieto problemy ako cudzinec mas istotne i vo Francusku, Nemecku alebo v Rakusku. Urcity pocit nacionalizmu ma kazdy narod v sebe. I my Slovaci tvrdime o sebe, ze sme ako narod neuveritelne spolocenski, dobrotivi, a ja neviem este jaki.. len v cudzine sa neda zabavit, zaspievat si slovenske pesnicky, ktore sma sa ucili uz v skolke a tie nemecke alebo francuske nam nic nehovoria…… Ja osobne mam velmi rad Francusov, ale ako turistov…..
Je skutocne pravda, ze je u nas jednoznacne horsie ako vtedy??? Mozno po materialnej stranke – uspech maju ludia s podnikatelskymi schopnostami, vznikli nove sukromne firmy, je tu moznost sukromneho podnikania – co je vlastne zaklad kapitalistickeho sveta. Kazda Firma zacala usilim a aktivitou jedinca, ci to bol Bata alebo Frantisek Skoda, Jan Becher (zanechal nam Becherovku) u nas vo Svajzu chemicka, dnes multifirma zalozena rodinou Hofmann La Roche …….
U nas su bohuzial este stale u vlady ludia, vychovani pod vplyvom korupcneho komunizmu, tzw. sprivatizovanie – vlastne obdoba znarodnia ale nie v prospech statu ale z osobnych, zistnych, a nenasytnych dovodov jedincov. Je to deditstvo, ktore nam zanechal byvaly rezim a mozno, ak tato korupcna generacia vymrie, bude opät vladnut na Slovensku blahobyt a splni sa propagandisticka predpoved Meciara, ze na Slovensku bude vyssia zivotna uroven ako vo Svajciarsku. Ale to uz sa bude dnes pan, nedavno byvaly sudruh Meciar pozerat na Slovensky narod z nebicka …. ak sa tam vobec dostane. Nabuduce uz nieco vesele, koniec politiky…..
Tvoja reakcia