Mari
moje ruze na pnickoch su Biely Iceberg a tie nevonaju. Ale mam aj niektore vonave. Ale zas tak zle to s tymi voskami neni. Tie postriekam aj hotovymi pripravkami na ruze. Mam ich len pred domom a tam su len same ruze a levandula.
Ale co sa tyka ovocia a zeleniny, tie mam za domom a tie sa snazim pestovat bez chemikalii.
Vieri,
trosku som googlila, takze som cosi vycitala. Predpokladala som, ze to je nejaka agava, ale tym, ze sa moc o kaktusy nezaujimam, takze sa v tejto oblasti nie moc vyznam.
Docitala som sa, ze je to velmi nenarocna rastlina, ktora vydrzi aj dlhsie obdobia sucha a nama naroky ani na zeminu. Pri pravidelnom polievani sa ti ale moze stat, ze po urcitom case vykvitne a potom cela rastlina odumrie. Listy dosahuju dlzku 60cm. Kvet narastie na dlhom vyhonku, ktory je zväcsa az 2m dlhy, zriedkavo az do 4m.
Rastlina potom po opeleni vytvori semienka. Rozmnozuje sa tak isto ako ananas, vytvaranim malych rastliniek v zemi od kmena rastliny.
Docitala som sa, ze kvet je tazsi ako cela rastlina, preto spotrebuje enormne mnozstvo energie.
Ja mam dva ananasy, jeden normalny a druhy „babyananas“, ktory uz ma malicke nove rastlinky pri kmeni (a to este nekvitol). U ananasu je to to same, zakvitne a zarodi len raz v zivote a odumrie. Ja som len zvedava, ci mi niekedy bude kvitnut a ci potom dozrie. 😉
Ale je to velmi pekna rastlina.
Ach este co som nasla, ze sa musi na zimu dat do temperovanej miestnosti. Niektore agavy vydrzia aj mraz, ale ta tvoje zevraj nie.
Ja mam len jednu ruzicku (co mi balkon dovoli, hihi) a to plazivu, vola sa New Dawn. Vybrala som si ju bez toho, zeby som sa v ruziach vyznala. Voni len mierne, ale co je dolezite pri tychto ruziach je, ze vytrvalo kvitne. Mnoho ruzi kvitne bohate len raz a potom uz je len zelena (svokra je z toho nestastna, lebo ma len take ruze). Docitala som sa, ze sorty, ktore su zuslachtene z uplne starych sort su velmi robustne, mrazuvzdorne a byvaju menej napadnute vselijakymi „ruzovymi“ chorobami.
Na plesen mam tiez chemiu, ale zatial som ju nemusela nejako pouzivat. Ak sa mi nejaky listocek nezda, tak ho radsej odtrhnem, aby sa to nedaj Boze nerozmnozilo.
Moja uz zacala nadherne kvitnut, tak sa vytesujem. 😉
Ruze a levandula maju byt vyborna kombinacia, inac by ruza nemala byt v jednom kochli s inymi rastlinami.
Baby, diky za ten cesnak, pouzila som ho, a fakt ziadne vosky, ani len na dhaliach a tam ich mavam kazdy rok. Toho roku mi len listi na hruskach zacali predcasne hnednur a na marhulach sa zacali akosik kuceraviet, mate aj na to nejaky recept? Kedze v UK ani bohvieake leto nebolo, nebudem sa stazovat, ze sa vela rastlinam nedarilo, ale rajciny ma nenormalne sklamali, vyrastli, ale nezcerveneli, len odhnili a papriky to same. Klimaticke zmeny si prisli na svoje.
Ako to ide v Australii, Spanielsku a Nemecku?
Pri tych paprikach a rajcinach je dost mozne, ze si tam mala hnilobu (to je taka choroba, proti ktorej nic nezmozes, moja svokra ma uplne staru sortu rajcin a tiez jej odhnivaju za zelena). Zato moja rajcina este nezakvitla, hehehe, to bude zase vianocna uroda. 😀 A chillipaprika ma sice uz dva mesiace puciky, ale pri tom pocasi sa tiez nema akosi k cinu (ta, co mam v izbe uz ma krasne cervene papricky, lebo ma konstantnu teplotu). Pri tych stromkoch ti poradit sice neviem (to su kvetinky nad moje moznosti a rozmery 😉 ), ale je dost mozne, ze im moc neprospeli tie dazde tohoto leta (tu tiez nie je bohvieake, moj hrantik na balkone ziva okrem nejakych drobnych kvietkov a levandule tento rok prazdnotou, uz ani nemam chut nieco dosadzat, dufam, ze buduci rok bude lepsie leto). Ze to u teba s tym cesnakom tak krasne funguje, to ma tesi. U mna to neslo. Ale uz som asi na to prisla odkial sa mi tu stale mnozia vosky (vobec by mi to nezislo na um, svokra to zavalila : my tu mame pod balkonmi totizto stare duby a tie maju vosiek neurekom, takze mi urcite vietor nejaku tu koloniu doveje pravidelne aj na balkon a ja tu mozem bojovat ako Don Quijote. 😉
My tu mame hroznu klimu, teplotou asi ako na Orave, az na tie zimy. Zima je tu dost dlha, ale malokedy mame sneh, je skor nad nulou a sychravo, uprsano (vsetky tlakove nize sa sem valia od severneho mora, ak si kuknes predpoved pocasia a ukazu na mape take prudenie co sa hore toci, tak to dorazi na 100% ku nam, hehe ( a ak fuka od zapadu, tak davam mame v Bratislave predpoved, poväcsinou sa to do dvoch dni dostavi na Slovensko, takze je mama vopred informovana 😉 ).
My sme v kotline ca. 86m nad morom (v porovnani s Blavou, ta je tusim ca. 400m nad morom). Takze sa tu zle pocasie velmi rado zdrziava. Je tu vlhky vzduch (ale nie ako pri mori) a ked nefuka, tak je vzduch dost zly, lebo sa tu drzi vsetok smog este aj z okolia, ktore je vyssie polozene. No proste na moje pluca to tu nie je bohvieco (preto mam aj problemy). Takze je tu aj rastlinstvo opozdene o ca. 2 mesiace. Kdeze junove jablcka, melony, broskyne a marhule, tu nie je na to vhodne podnebie, aj keby bolo teple suche leto, poväcsine nestihnu dozriet. To by museli byt take rekordne leta ako v 2003. My sme tu skor v okoli taki zemiakovy, repovy (su tu velke rafinerie na cukor) a sparglovy. Odtialto je ta najlepsia spargla na svete, pretoze odtialto vlastne pochadza. Takze si sezonu vzdy velmi uzijeme (tento rok sme mali takmer kazdy tyzden dva-trikrat sparglu; nemozem sa jej dojest, mnam).
kati,
napis nejake recepty na pripravu spargle, tu su jej plne obchody, len ja to neviem dobre pripravovat, lebo to nebolo take typicke na slovensku. varit viem obstojne, ale niektore druhy zeleniny a ovocia, o koreni ani nehovorim ma tu doslova udivuju. rada by som rodine spestrila jedalnicek aj o sparglu. tiez ju mam rada.
BB
tak sa aj ja hlasim zo studenej Australie….prsi, leje, zima a musim kurit.
Kto to kedy videl v Australii! Ved dakedy tu ani nepoznali kurenie, ba dokonca niektori ozici este stale nekuria. Hlavne, ze maju v lete nieco na chladenie. My sme v AU 23 rokov a chladenie sme nikdy nepouzivali (okrem minuleho roku). Je pravda, ze sme byvali blizko pri mori, odkial velmi fukalo. Aj teraz sme nedaleko asi 2 km, ale az tak nefuka.
Co sa tyka mojej zahradky, tak iste vies, ze mam 18 ovocnych stromkov, 7 druhov hrozna, maliny, cucoriedky a vselico ine….na malej ploche.
Kedze som pred 5 mesiacmi prezila velke nestastie, tak pri tom velkom smutku som si v mojej zahradke nasla therapiu, kde relaxujem a pokracujem v diele mojho manzela. Nedavno som sa vratila po 6 tyzdnoch zo Sk a tak ma cakalo plno roboty. Potrebovala som ostrihat hrozno, ktore som si najprv nastudovala na internete a potom podla pokynov 2 svagrov zo SK (este, ze dokazem telefonovat zadarmo, lebo by som sa nedoplatila ;-)) a tiez dobrych priatelov z ineho mesta AU, to dopadlo celkom dobre. 2 hrozna zo 7 uz rastu o 106. Akurat mi bolo oznamene, ze ak ho chceme aj jest, ze ho mam postriekat modrou skalicou, pred tym, nez chyti plesen, co som dnes aj urobila. A ked citam na krabicke Copper fungicide (viem, ze aj ty neoblubujes ziadne „cidy“) ale je to prevencia aj na ostatne stromky, napr. kucerave listy, tiez ked su napadnute paradajky a pod. Ja som neni chemicka, ale hadam ten copper by nemal by tak „zly“, ked ho miesaju do fertilizer. Vycitala som, ze na plesen je dobre mlieko v pomere 1 mlieko: 9 vody. Tak nabuduce budem postrekovat s mliekom 🙂
Kati
sa stazujes, ze mas hrantik prazdny od tepla. Vidis, my to tu mame cele leto a pritom mame dovolene polievat iba 2x za tyzden. Moj muz zvykol polievat 3x za den! Kedze, chodim do prace, ja na to cas mat nebudem, takze toto leto musim vyberat velmi opatrne, co kde posadim, lebo ak jeden x zabudnem poliat na druhy den si najdem iba suchu vnatku.
Najradsej travim volny cas na stranke class=“postlink“ href=“http://www.mordechajkapusta,blogspot.com“>www.mordechajkapusta,blogspot.com
Doporucujem kazdemu ako relax.
A konzervativne,politicky nekorektne informacie
hladam na : class=“postlink“ href=“http://www.prop.sk“>www.prop.sk
Asi dva najzaujimavejsie weby na Slovensku.
Iva, najlepsie chuti spargla len tak s maslom a zemiackami. Neviem sice ako chuti ta u vas, ale po skusenosti uz aj so slovenskou, to nie je to co mame tuna priamo na poliach. My sme tu skutocne, nechcem sa chvalit ani klamat, sparglove rodisko. Takze chuti inac ta z obchodu (presne povedane, ta chuti skoro po nicom) a ta, co je priamo u sedliaka skoro rano na poli zozbierana a na obed uz aj na tanieri. 😉
My ju jeme skor vzdy len s maslom. V restikach ju podavaju poväcsine s omackou Hollandaise (je to zo zasmazky a vajicka taka srajda, nemam to moc rada). Da sa k tomu (robievam na den matiek, ked mame svokrovcov na obed u nas) urobit ako doplnok rezen v struhanke (bus bravcovy, ja robievam z morky alebo kurata).
Ale ako ju robim doma, ti mozem zatial dat tip (inac sa da zapekat zo sunkou a syrom, to tiez robievam, alebo super polievocka, ktoru som posledne vycarovala dokonca z odrezkov, ktore inac vyhadzujeme).
Takze si vezmes väcsi hrniec, hodis don za pol. lyzice masla, ked sa zacne roztapat das na to krystal.cukor (ja davam viacej, ca. 40-60g) a uprazis taky svetly karamel (pozor nech ti nezacne moc tmavnut, mohlo by to byt horke), potom nato hodis vopred ocistenu sparglu (to vies, ze sa cisti takym supatkom ako na zemiaky, aby sa odstranili odspodu drevnate casti?!) a zalejes dostatkom vody, aby bola akotak pod hladinou a osolis (neboj sa trosku viacej ochutit, ono sa to na tej spargli vyplati – samozrejme, ze to musi byt podla tvojej chuti, nie ze ti to bude moc presolene!). Spargla sa vari podla hrubky ca. 20 minut (tucnejsia aj troska dlhsie). Ci je uvarena zistis, ked ju na pätke (nie hlavicke) jemne stlacis a ona sa lahko podda. Vtedy je hotova. Ja ju potom uz len dam na tanier (k tomu varene zemiacky, najlepsie nove aj v supke) a v salke si dam rozpustit ca. 50g masla pre dve osoby, do ktoreho som dala tiez trosku cukru, ktory tam necham rozpustit. Tym maslom jednosucho tu sparglu polejem. …a hotovo. Rychly, jednoduchy obed, zdravy a medzicasom tak chutny, ze sa ho neviem zase dockat (ale to bude az na dalsi rok. Sparglova sezona je totizto od zhruba velkej noci asi po polovicu juna, podla pocasia).Inac musim este vylovit nejake ine recepty, ak by si chcela. 😉
Vieri, moj hrantik nie je prazdny od tepla!!! Keby bolo tak teplo, urcite by nebol prazdny. Skor je tu skutocne na rit leto, to uz dlho nebolo take chaoticke ako tento rok. Si predstav, rajciny, ktore som vysadzala vo februari mi tu kriplaveli, prezila z toho len jedna a ta ma tetraz na konci augusta velkost aku by mala mat koncom aprila. Takze ci bude este kvitnut, to je filozoficka otazka. To same Chillipaprika, ta na balkone ma uz dva mesiace puciky a este ani jeden nerozkvitol. Take super pocasie tu mame. Ta v izbe, ako som uz spominala ma papricky, ktore som uz aj jedla. Takze u nas byva leto, ked sa nicomu moc nedari a to je prave tohto roku. Cele leto tu je tyzden pekne, dva-tri tyzdne zima a dazd. Bodaj by potom kvitli a dozrievali! No co uz, prinajhorsom ich dam v novembri do obyvky, snad mi budu do Vianoc aj rodit, hehehe.
Ale zato som mala krasnu urodu levandulky, spravila som zase dve podusticky a zavesila do satnika. 😉
Pri teple ale tiez polievam niekedy aj rano a aj vecer. Ale ked si kvetinky na moc vody zvyknu, tak im to potom chyba (som si vsimla). Asi su potom na vode zavisle, hehehe 😀
Tvoja reakcia